Čipové sady ATi? Uvidíme…

Po stopách společnosti nVidia se, jak to vypadá, dala i kanadská firma ATi. Co přinesou její nové čipové sady?
Na listopadovém veletrhu informačních technologií Comdex konaném v Las Vegas byla představena nejedna novinka. V záplavě nových informací možná trochu zaniklo ohlášení nových čipových sad společnosti ATi. Tento kanadský gigant chce jít ve stopách svého věčného soka z Anglie a hodlá tak vstoupit na pro něj zatím neprobádanou půdu čipových sad.

Obě nová řešení nesoucí označení A3 respektive A4 budou obsahovat integrovaný grafický čip využívající architekturu čipu Radeon (chybět nebude ani T&L). Pro odpůrce jakéhokoliv integrovaného řešení bude k dispozici externí AGP sběrnice podporující režim 4x. I když se původně počítalo s tím, že čipset A3 podporující procesory Athlon respektive Duron bude uveden dříve než A4, není tomu tak.

Čipová sada A4 určená pro platformu Intel Pentium 4 spatří světlo světa o něco dříve, konkrétně již v prvním čtvrtletí. Společnost ATi si od jejího uvedení slibuje mnohé a nejvíce si brousí zuby na mobilní trh. Čipset A4 bude totiž obsahovat vylepšené funkce pro úsporu napájení, což spolu se silným nástrojem v podobě výkonného integrovaného grafického čipu bude dělat z této čipové sady vážného konkurenta osvědčeným řešením společností Intel nebo VIA. Je důležité dodat, že A4 bude podporovat paměti PC2700 (standard DDR333).

Neméně zajímavý bude ale i čipset A3 určený pro platformu AMD. Hodně si od něho slibují hlavně výrobci základních desek, jelikož A3 bude podle různých zdrojů o dost levnější než nForce a hlavně půjde lehce implementovat do PCB. Protože čipy North respektive South Bridge bude spojovat klasická sběrnice PCI, budou si moci výrobci základních desek dovolit použít i nějaké jiné „low-cost“ South Bridge řešení (například od společností ALi, SMSC nebo VIA). Nová čipová sada bude podporovat paměti typu PC2100/PC1600 DDR SDRAM. Původně se její uvedení plánovalo na začátek roku 2002, ale jak to vypadá, bude se A3 prodávat až ve druhém čtvrtletí roku 2002 (vše se samozřejmě může ještě změnit).

Nicméně bude velmi zajímavé sledovat, jak si ATi na trhu s čipovými sadami povede. Troufám si tvrdit, že v oblasti mobilních řešení bude mít A4 velkou šanci na úspěch, jelikož cena a hlavně výkonný integrovaný grafický čip hrají v jeho prospěch. Jak se „chytne“ čipset A3 nelze tak jednoduše předpovědět, ale pokud ho nebudou provázet problémy jako v případě konkurenčního nForce, má rozhodně šanci na úspěch.

Diskuze (4) Další článek: Objevte bohatství

Témata článku: Čipy, A3, Čip, Sad, Ali, Mobilní čipset, Šance, Věčný problém, ATI, Výkonný čip, Anglie


Určitě si přečtěte

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5