Koronavirus | Čína | Brýle

Čínští hlídači městských parků dostali chytré brýle. Měří návštěvníkům teplotu

Hlídači městského parku v čínské Chang-čou dostali novou hračku: Na první pohled lehce bizarní brýle vybavené termokamerou a mikropočítačem.

Mohou se tedy procházet v parku, anebo kontrolovat návštěvníky u vstupní brány, přičemž pokud kamera u některého z nich detekuje horečku, brýle pořídí záznam a nešťastníka skrze mobilní síť nahlásí do ústředí.

Autoři z tamního startupu Rokid, který se věnuje vývoji běžných chytrých brýlí s prvky AR už delší dobu, slibují, že zařízení dokáže během dvou minut detekovat až stovku kolemjdoucích, změřit jim nevědomky teplotu a analyzovat horečku.

6820fbd5-821a-4d81-8399-56d5f56924d9
Hlídač s chytrými brýlemi s termokamerou (Foto: Rokid, South China Morning Post)

Nutno však podotknout, že stejně jako každá technologie i infračervené dálkové měření osob má své mezery. I tyto teploměry pracují s určitou odchylkou, která přirozeně roste se vzdáleností (spolehlivě změří teplotu je do vzdálenosti jednoho metru), a měří povrchovou teplotu těla, která je vždy o něco nižší než ta vnitřní.

Do třetice, mnozí, kteří onemocněli COVID-19, nemají prakticky žádné příznaky, natož horečku, takže podobným testem stejně projdou bez povšimnutí, upozorňují experti.

aeddbd59-692c-436f-987c-4d80d0a7719d
Termokamera s čipem čipem AMG8833 a rozlišením 64 pixelů pro kutily
Diskuze (20) Další článek: Týden Živě: Mozek podle Intelu, novinky ve Windows a neuvěřitelné Česko

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,