Čína | TSMC | Výroba

Čínský SMIC vyrábí 7nm čipy. Pravděpodobně to není technologický skok, ale sprostá průmyslová špionáž

Čínský SMIC vyrábí 7nm čipy. Pravděpodobně to není technologický skok, ale sprostá průmyslová špionáž

Čína je známá tím, že si z patentů moc vrásky nedělá, a nyní to platí i v případě pokročilých čipů. Čína byla několik generací za moderními továrnami od Samsungu nebo dokonce TSMC, analytická společnost Techinsights ale přinesla informace, že čínský výrobce SMIC už začal v malém vyrábět první 7nm čipy. Jak je to možné?

Podle všeho za technologickým skokem nestojí geniální inženýři, ale krádež duševního vlastnictví. Přímo od TSMC. Právě TSMC se už s SMIC kvůli podobným krádežím soudilo v letech 2002 a 2006, takže bude určitě následovat další bitva, která by měla mít i mezinárodní následky v podobě nových sankcí. SMIC to ale nemusí tak moc vadit, protože podobné sankce už pro firmu v oblasti exportu do mnoha zemí platí. Čínský trh je ale obrovský a navíc se Čína snaží technologicky osamostatnit, takže poptávky bude dost.

Klepněte pro větší obrázek

První 7nm čipy od SMIC se objevily v malé sérii čipů pro těžební stroje na bitcoiny (MinerVa Bitcoin Miner obsahuje celkem 120 malých čipů s celkovou spotřebou 3,3 kW) a pomocí reverzního inženýrství se velmi snadno podařilo odhalit, že SMIC používá až příliš podobnou výrobní technologii jako má TSMC.

Klepněte pro větší obrázek

Nutno podotknout, že SMIC rozhodně nesrovnal krok s ostatními výrobci 7nm čipů, protože zmíněné těžební čipy jsou z pohledu architektury a struktury poměrně jednoduché a lze odhadovat, že SMIC je stále minimálně dvě generace pozadu oproti TSMC nebo Samsungu.

SMIC zatím nemá možnost se dostat ke klíčové technologii a nástrojům pro EUV litografii od společnosti ASML, avšak jak se nedávno vyjádřili šéfové bezpečnostních služeb FBI a MI5, Čína má největší hackerské zázemí i pro použití na krádeže duševního vlastnictví z celého světa.

Diskuze (65) Další článek: Zabijácký robopes se střílnou na hřbetě je realitou. V Rusku ho vytvořili z čínského klonu Spota

Témata článku: Technologie, Bitcoin, Samsung, Čína, Čipy, TSMC, Patenty, Výroba, ASML, SMIC, Špionáž, Krádež, Čip, Duševní vlastnictví, Skok, EUV, Sankce, TechinsightsSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Recenze mobilu Realme 9. Mladý výrobce našel recept na bestsellery

Recenze mobilu Realme 9. Mladý výrobce našel recept na bestsellery

** Vyvážený telefon po všech stránkách ** Pozor na komplikované a matoucí označení této řady ** Tohle Realme může aspirovat na označení bestseller

Jan Pánek
Střední třídaRecenze