Čína | AliExpress | Singles' Day

Čínský Singles' Day je ekologická katastrofa. Jen žluté obálky vyprodukují okolo 10 milionů tun odpadu

Greenpeace se společně s dalšími ekologickými organizacemi monitorujícími stav v Číně podíval (via Abacusnews) na tamní 光棍节, Guānggùn Jié, anebo v angličtině Singles' day – tedy obchodní šílenství, které tradičně připadá na 11. listopad a vzhledem k velikosti čínského trhu a oblibě laciných cetek z Aliexpressu i na západě dnes několikanásobně překonává také americký Black Friday.

Na rozdíl od černého pátku a dalších prodejních svátků v Evropě a USA však čínský Singles' Day trpí několika neduhy. V prvé řadě se má jednat o ekologickou katastrofu, tamní e-shopy totiž jen během loňského 11. listopadu zpracovaly více než 1,3 miliard objednávek. Tehdy to byl 25% nárůst oproti roku 2017, takže lze předpokládat že letošní den starých mládenců a panen, kteří zahánějí žal na e-shopech, bude ještě mohutnější.

afa65246-094d-44d8-9dc6-b959aa7b2a85
Autor článku si v rámci SIngles' Day pořídil zlevněný pytlík šroubů M4

A kde je ten ekologický problém? V obalovém materiálu. Všechny papírové krabice, obálky a bublinkové a jiné ochranné plastové fólie jen loni vyprodukovaly neuvěřitelných 9,4 milionů tun odpadu.

Greenpeace přitom upozorňuje, že má Čína přes veškerou modernizaci v posledních desetiletích stále hodně daleko ke standardům, na které jsme zvyklí třeba v EU – především právě ve zpracovávání odpadu a jeho recyklaci.

3ebce6fa-1880-4e6e-a3e2-843323e93487
Infografika Čínské státní pošty pro období 2015–2017

Ekologická stopa každého podobného nákupního šílenství tak dosahuje ohromných hodnot, přičemž objednávky ze zahraničí se zase podepíšou na zvýšené letecké dopravě.

Hlavním rizikem je však podle Greenpeace trend samotného růstu. Pokud došlo jen v meziročním srovnání o 25% skok a pokud se bude opakovat i letos, znamenalo by to nejméně 2,4 milionů tun odpadu navíc, který prý skonči kdesi na obří skládce.

Největší viníci v čele se sítí Alibaba proto v čínských městech nárazově instalují recyklační kontejnery právě na obalový materiál z Aliexpressu a dalších e-shopů holdingu.

Diskuze (57) Další článek: Seznam spustil Kalendář. Trpí několika nedodělky, ale má i jednu specialitu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,