AliExpress | Čína | Singles' Day

Čínský Singles' Day je ekologická katastrofa. Jen žluté obálky vyprodukují okolo 10 milionů tun odpadu

Čínský Singles

Greenpeace se společně s dalšími ekologickými organizacemi monitorujícími stav v Číně podíval (via Abacusnews) na tamní 光棍节, Guānggùn Jié, anebo v angličtině Singles' day – tedy obchodní šílenství, které tradičně připadá na 11. listopad a vzhledem k velikosti čínského trhu a oblibě laciných cetek z Aliexpressu i na západě dnes několikanásobně překonává také americký Black Friday.

Na rozdíl od černého pátku a dalších prodejních svátků v Evropě a USA však čínský Singles' Day trpí několika neduhy. V prvé řadě se má jednat o ekologickou katastrofu, tamní e-shopy totiž jen během loňského 11. listopadu zpracovaly více než 1,3 miliard objednávek. Tehdy to byl 25% nárůst oproti roku 2017, takže lze předpokládat že letošní den starých mládenců a panen, kteří zahánějí žal na e-shopech, bude ještě mohutnější.

Klepněte pro větší obrázek
Autor článku si v rámci SIngles' Day pořídil zlevněný pytlík šroubů M4

A kde je ten ekologický problém? V obalovém materiálu. Všechny papírové krabice, obálky a bublinkové a jiné ochranné plastové fólie jen loni vyprodukovaly neuvěřitelných 9,4 milionů tun odpadu.

Greenpeace přitom upozorňuje, že má Čína přes veškerou modernizaci v posledních desetiletích stále hodně daleko ke standardům, na které jsme zvyklí třeba v EU – především právě ve zpracovávání odpadu a jeho recyklaci.

Klepněte pro větší obrázek
Infografika Čínské státní pošty pro období 2015–2017

Ekologická stopa každého podobného nákupního šílenství tak dosahuje ohromných hodnot, přičemž objednávky ze zahraničí se zase podepíšou na zvýšené letecké dopravě.

Hlavním rizikem je však podle Greenpeace trend samotného růstu. Pokud došlo jen v meziročním srovnání o 25% skok a pokud se bude opakovat i letos, znamenalo by to nejméně 2,4 milionů tun odpadu navíc, který prý skonči kdesi na obří skládce.

Největší viníci v čele se sítí Alibaba proto v čínských městech nárazově instalují recyklační kontejnery právě na obalový materiál z Aliexpressu a dalších e-shopů holdingu.

Diskuze (57) Další článek: Seznam spustil Kalendář. Trpí několika nedodělky, ale má i jednu specialitu

Témata článku: USA, AliExpress, Čína, Evropa, Black Friday, E-shopy, Ekologie, Singles' Day, Singles Day, Katastrofa, Greenpeace, Odpad, Tuna, Obálka, Ekologická katastrofa


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky