Procesory | Zhaoxin | QNAP

Čínský procesor x86 už je i v Česku. QNAP jej používá v NASu pro náročné

Procesory čínské společnosti Zhaoxin pomalu pronikají na globální trh. Jeden takový využívá i QNAP v NASu TVS-675. Výrobce evidentně neupřednostňuje žádnou značku, protože v segmentu serverů dimenzovaných pro malé a střední podniky používá také čipy od Intelu, AMD, Annapurny nebo Marvellu.

Do nového zařízení nasadil procesor KaiXian KX-U6580, 16nm osmijádro typu x86-64 s mikroarchitekturou WuDaoKou a grafickým akcelerátorem C-960. Zhaoxin je společným podnikem tchajwanských VIA Technologies a šanghajské státní firmy.

VIA ještě donedávna soupeřila s Intelem a AMD jako třetí hráč v oboru x86 procesorů. Jejím posledním příspěvkem je architektura Isaiah (rok 2008) dostupná v čipech Nano vyráběných 40nm procesem. Až přísun čínského kapitálu dovolil pokračovat ve vývoji a opět dohánět hlavní rivaly.

Samotný NAS TVS-675 už ale v jiných ohledech nijak nevymyká. Pojme až 32 GB RAM DDR4 (dva sloty SO-DIMM) a obsahuje hardwarový transkodér videa až do rozlišení 4K@60. Nese šest šachet pro SATA disky, dva sloty M.2 2280 (PCIe Gen 3 ×1 nebo SATA) a dva další sloty PCIe Gen 3 ×4. Ty lze využít mj. pro rychlejší síťovou kartu, pokud dva interní 2,5Gb/s ethernety nebudou stačit.

Novinka QNAPu se již prodává i v Česku, a to za cenu od 31 000 Kč (s 8 GB RAM a bez disků).

Rozpitvali jsme NAS QNAP TS-121:

via Tom's Hardware

Diskuze (23) Další článek: Po asteroidu, který zabil dinosaury, zbyly pod mořským dnem obrovské jizvy

Témata článku: AMD, Intel, Procesory, Čína, NAS, Zhaoxin, QNAP, Sata, Marvel, Procesor, Globální trh, VIA Technologies, Annapurna, Isaiah, Nano, PCIe Gen, Česká republikaNejlepší sci-fi filmy a seriály, které musíte vidět. Víme, kde je najdete online

Nejlepší sci-fi filmy a seriály, které musíte vidět. Víme, kde je najdete online

Do našeho výběru nejlepších sci-fi filmů a seriálů jsme zvolil tituly, které představují základ žánru a které by měl vidět asi každý. Vybrali jsme to nejlepší z každé podkategorie, kterých je ve sci-fi více než dost.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Death Stranding má na kontě už 5 miliónů prodaných kopií

Death Stranding má na kontě už 5 miliónů prodaných kopií

Prodeje jsou kombinací PS4 i PC verze hry k březnu roku 2021.

Oto Schultz
Death StrandingAkční adventura
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
V Austrálii dostala rating další tajemná hra studia id Software

V Austrálii dostala rating další tajemná hra studia id Software

Půjde o pokračování kultovního Quake, nebo něco zcela nového?

Michal Maliarov
id SoftwareSpekulace