Čínský počítač Municator: řekněte ne platformě Wintel

Čínské součástky, čínský procesor, čínská verze Linuxu a čínský kancelářský balík. To vše zabaleno v malé krabičce, stačí připojit klávesnici a monitor. To je Municator, počítač za 123 euro, který se snaží získat titul nejlevnějšího počítače současnosti.
Čínský počítač Municator: řekněte ne platformě Wintel

Municator se představuje

Momentálně nejlevnější počítač na světě, tak by se dal s nadsázkou označit Municator, malý stolní počítač za 123 euro. Cena se tak blíží stodolarovému notebooku od MIT, i když produkty jsou dost těžko porovnatelné. Čínská společnost YellowSheepRiver se pokusila vyrobit levný stolní počítač, ne notebook. Výsledkem je malá krabička, ke které stačí připojit standardní myš s klávesnicí a připojit nějaké zobrazovací zařízení. Tím může být monitor, ale také televizor. Jako operační systém je použita speciální distribuce Linuxu a stroj pohání ryze čínský procesor Godson-2. Firma pak používá poměrně jednoduché marketingové heslo: "Say no to Wintel."

Hardware

Základní myšlenkou při výrobě tohoto počítače bylo pochopitelně srazit náklady na minimum. A to nejen použitím levných komponent, ale pokud možno i takových komponent, za které se nemusí nikomu platit licenční ani jiné poplatky. Většina klíčových čipů (nejen procesor) se také vyrábí přímo v Číně.

Srdcem celého stroje je poněkud kontroverzní 64-bitový čip Godson-2 od BLX Semiconductor. O něm jste si mohli přečíst před časem i u nás. Jeho problematičnost spočívá v tom, že je postaven na MIPS architektuře, přičemž však na rozdíl od první generace tohoto čipu tentokrát nedošlo k licencování ze strany společnosti MIPS Technologies. Procesor je údajně až příliš podobný svému vzoru, procesoru MIPS R10000 (ten byl zhruba před 11 lety používán ve stanicích Silicon Graphics), což se MIPS Technologies pochopitelně nelíbí. Jiné zdroje zase hovoří o tom, že patentované části instrukční sady MIPS Godson-2 neobsahuje a navíc je plný novinek, takže se nejedná o pouhou kopii.

Tak či tak, procesor je svému vzoru velmi podobný, i když jej YellowSheepRiver přirovnává spíše k Pentiu III. Existuje ve verzích 400 až 800 MHz, FSB má frekvenci 133 MHz a jako northbridge slouží čip Marvel MV64420-BDM1C133. Ten podporuje DDR RAM 166 MHz a také podporuje 32-bitové PCI rozhraní. Jako southbridge je použit VIA VT82C686B. Společnost pak plánuje, že v budoucnu by použila řešení SoC (system-on-chip), tedy čipset i procesor integrován v jednom čipu. Tím by mohlo dojít ještě k dalšímu snížení nákladů a také spotřeby.

Klepněte pro větší obrázek

Takto vypadá Municator uvnitř

Počítač je poměrně malý, má rozměry 180 x 145 x 37mm a váží 0,65 kg. Na rozdíl od stodolarového notebooku se dodává se 40 GB 2,5" pevným diskem a má maximálně 512 MB paměti RAM. K počítači lze externě připojit i optickou mechaniku (a teoreticky možná i disk?), protože na svém boku má IDE a napájecí konektor. Specifikace dále uvádí grafický čip ATI Radeon 7000-M s 16 MB paměti s VGA a S-Video výstupem. Kromě čtyř USB portů jsou zde zvukový výstup a vstup pro mikrofon, infračervený port a také Ethernetový port (10/100 Mbit). Myš či klávesnici pak můžete připojit i přes PS/2.

Klepněte pro větší obrázek

Krabička není zrovna výstřelkem moderního designu

V základní (nejlevnější) výbavě sice již nic jiného nenajdeme, ale lze si pořídit i model s Wi-Fi či modemem a nebo i Li-Ion baterii.

K dispozici je bohužel žalostně málo obrázků a ty oficiální ze stránek společnosti skoro nestojí za řeč. Stránky samotné jsou vůbec kapitola sama pro sebe. Ve své podstatě se tedy jedná o malou základní desku, na které je integrováno co se dá a vše je zabaleno do nepříliš moderního case s jednotlivými vstupními a výstupními porty. Díky použití zmiňovaného procesoru pak není nutný ani příliš výkonný (a velký) zdroj a počítač je tak napájen malým adaptérem. Skříň tak mohla zůstat opravdu miniaturní.

Co to umí?

Když už víme, co je uvnitř, pojďme se také podívat na to, co vlastně lze s tímto počítačem dělat. Operačním systémem tohoto stroje je Thinix 3.0. Je to upravený RPLinux, což je distribuce, kterou vytvořila China Software and Integrated Circuit Promotion. Bohužel, ani v tomto případě neexistuje moc konkrétních informací (resp. obrázků) a tak lze v zásadě vycházet jen z videa, které pochází z CeBITu a bylo pořízeno na stánku firmy. Toto video rozhodně stojí za shlédnutí, zástupce firmy v něm popisuje jak samotný hardware, tak software, který lze na počítači spustit.

Klepněte pro větší obrázek

Obrázek z oficiálních stránek - Municator je ta malá krabička s nápisem

Video bohužel není natolik kvalitní, aby si bylo možné udělat obrázek o samotném prostředí operačního systému. I stránky firmy jsou ohledně popisu systému velmi strohé. Internetovým prohlížečem by však měl být Firefox, vyplývá to alespoň z prezentovaného videa, i když odpověď zástupce firmy na dotaz kameramana nebyla příliš jistá a tak se lze dohadovat, zda nešlo o nějaký komunikační šum.

Byl však předveden IM klient GAIM, fungovat by měl i Skype (byl spuštěn, ale nebyl ukázán v akci). Počítač je dále vybaven kancelářským balíkem RedOffice, což je open-source balík, který pravděpodobně vychází z OpenOffice.org, ale informace na webu jsou v čínštině, takže tuto informaci berte jen neoficiálně. Zástupce firmy se pak nezapomněl pochlubit, že soubory Powerpointu načítá RedOffice rychleji než Microsoft Office (i když měl během vyprávění trošku problém soubor otevřít, skoro to vypadalo, že v programu pracuje poprvé). Pro přehrávání médií pak slouží MPlayer. Počítač je dále vybaven i jakýmsi balíkem e-learningových aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

RedOffice vypadá v čínské verzi exoticky, ale jinak naprostý standard

Závěr

Vypadá to, že v dnešní době je snaha vyrobit levný počítač oblíbeným sportem. A kdo jiný by měl v podobném odvětví vynikat, než právě čínští výrobci. Pro nějaké hodnocení Municatoru je ještě brzy, na základě technické specifikace a několika obrázků se nedá nic tvrdit. Přesto bych byl k tomuto konkrétnímu pokusu o levný počítač v této fázi spíše skeptický. Je hodně orientován na čínské uživatele a zde také může být úspěšný. Čínští výrobci však dokazují, že jsou schopni ledasčeho, třeba i použít vlastní procesor, a tak uvidíme časem, kam až se podobné pokusy dostanou.

Zdroje: Google Video, YellowSheepRiver, Linuxdevices

Témata článku: Video, Hardware, Google, Open source, Čína, Levný stroj, Nejlevnější televizory, Levné stolní počítače, Notebooky malé, Napájecí zdroje a adaptéry, Kameraman, Marvel, Malá krabička, Popis klávesnice u notebooku, Moderní stroj, Nejlevnější notebooky, Televizory v akci, Levné televizory, Levný notebook, Moderní komponenta, Malý stroj

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

Včera | Jakub Čížek | 174

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 154


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji