Čína

Čínské studenty budou sledovat chytré uniformy. Mají GPS a poznají záškoláky

Jestli existuje země, která pomalu naplňuje Orwellovy vize o policejním státu, kde je každý krok člověka podrobně sledován, pak je to Čína. Místní školáci s novinkou od Guizhou Guayu Technology přišli o poslední stopy volnosti, které měli.

Firma představila chytré školní uniformy, které budou podrobně sledovat své nositele a pokud zaznamenají nějakou neplechu, upozorní učitele a rodiče. O uniformy se již přihlásilo několik škol, informují Global Times.

Uniformy jsou vybaveny dvěma čipy, každým na jednom rameni, které se aktivují hned jak student přijde do školy. Zaznamenají přesný čas a datum příchodu a ten uloží do paměti. Ve škole jsou pak připojené kamery, které studentův příchod natočí a video si mohou přes mobilní aplikaci pustit doma rodiče.

914c7989-79c8-4d5d-a0f5-457349441602
Chytré čínské uniformy pro školáky (Zdroj: Global Times)

Nejdůležitější na uniformách je GPS. Jakmile by se student pokusil o záškoláctví, škola a rodiče se o tom okamžitě dozví. Stejně tak pokud člověk během vyučování usne, rozezní se alarm, který studenta probudí. A pokud by žáci chtěli podvádět a uniformy si půjčovat, nebudou moci - to zajistí systém na rozpoznávání obličejů.

Jedenáct škol v provincii Guizhou se již do systému přihlásilo a uniformy si pořídilo. Slibují, že žáky budou sledovat pouze ve škole a nebo v případě, že by se stali pohřešovanými. Projekt jim již přinesl první ovoce - podle Yuana Bichanga, manažera Guizhou Guayu Technology, se docházka ve zmíněných školách zvýšila.

Rodiče podle něj mají k oděvu přistupovat jako ke kterémukoli jinému, lze ho ptát v pračce na běžné teploty.

Společnost novinku jako první představila na čínské sociální síti Weibo. Zde vyzdvihovala, že jde o chytré řešení, které zvýší bezpečnost ve školách. Na uniformy se ale strhla kritika, i od čínských uživatelů, podle kterých podobná věc narušuje lidská práva a soukromí dětí. Na to společnost odvětila, že nevidí, jak by uniformy mohly něco porušovat.

Není to poprvé, co se Čína snaží monitorovat své studenty pomocí technologií. V květnu tohoto roku škola ve městě Chang-čou nainstalovala kamery, pomocí kterých sleduje, jestli jsou děti ve třídách pozorné.

Diskuze (41) Další článek: První recenze na novou grafickou kartu Titan RTX jsou venku, výkon moc neoslnil

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,