Čína

Čínské studenty budou sledovat chytré uniformy. Mají GPS a poznají záškoláky

Čínské studenty budou sledovat chytré uniformy. Mají GPS a poznají záškoláky

Jestli existuje země, která pomalu naplňuje Orwellovy vize o policejním státu, kde je každý krok člověka podrobně sledován, pak je to Čína. Místní školáci s novinkou od Guizhou Guayu Technology přišli o poslední stopy volnosti, které měli.

Firma představila chytré školní uniformy, které budou podrobně sledovat své nositele a pokud zaznamenají nějakou neplechu, upozorní učitele a rodiče. O uniformy se již přihlásilo několik škol, informují Global Times.

Uniformy jsou vybaveny dvěma čipy, každým na jednom rameni, které se aktivují hned jak student přijde do školy. Zaznamenají přesný čas a datum příchodu a ten uloží do paměti. Ve škole jsou pak připojené kamery, které studentův příchod natočí a video si mohou přes mobilní aplikaci pustit doma rodiče.

Klepněte pro větší obrázek
Chytré čínské uniformy pro školáky (Zdroj: Global Times)

Nejdůležitější na uniformách je GPS. Jakmile by se student pokusil o záškoláctví, škola a rodiče se o tom okamžitě dozví. Stejně tak pokud člověk během vyučování usne, rozezní se alarm, který studenta probudí. A pokud by žáci chtěli podvádět a uniformy si půjčovat, nebudou moci - to zajistí systém na rozpoznávání obličejů.

Jedenáct škol v provincii Guizhou se již do systému přihlásilo a uniformy si pořídilo. Slibují, že žáky budou sledovat pouze ve škole a nebo v případě, že by se stali pohřešovanými. Projekt jim již přinesl první ovoce - podle Yuana Bichanga, manažera Guizhou Guayu Technology, se docházka ve zmíněných školách zvýšila.

Rodiče podle něj mají k oděvu přistupovat jako ke kterémukoli jinému, lze ho ptát v pračce na běžné teploty.

Společnost novinku jako první představila na čínské sociální síti Weibo. Zde vyzdvihovala, že jde o chytré řešení, které zvýší bezpečnost ve školách. Na uniformy se ale strhla kritika, i od čínských uživatelů, podle kterých podobná věc narušuje lidská práva a soukromí dětí. Na to společnost odvětila, že nevidí, jak by uniformy mohly něco porušovat.

Není to poprvé, co se Čína snaží monitorovat své studenty pomocí technologií. V květnu tohoto roku škola ve městě Chang-čou nainstalovala kamery, pomocí kterých sleduje, jestli jsou děti ve třídách pozorné.

Diskuze (41) Další článek: První recenze na novou grafickou kartu Titan RTX jsou venku, výkon moc neoslnil

Témata článku: Technologie, Čína, Mobilní aplikace, Nositelnosti, GPS, Škola, Chang-čou, Uniforma, Rodiče, Zdroj, Připojená kamera, Přesný čas, Policejní stát, Lidské právo, Čínský uživatel, Podobná věc, Kritika, Studenti, První ovoce, Chytré řešení, Orwell, Poslední stop, Levné kamery na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 53

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor