Kryptoměny | Bitcoin | Čína

Čínské internetové tržiště Alibaba zakázalo prodej těžebních strojů nejen pro bitcoin

Čínské internetové tržiště Alibaba zakázalo prodej těžebních strojů nejen pro bitcoin

Zatímco se hodnota bitcoinu vzpamatovává již z několikátého „zákazu“ používání kryptoměn v Číně, tentokrát přišel další tlak i na samotné těžaře. Největší čínské internetové tržiště Alibaba totiž upravila podmínky, kde zakazuje těžební stroje pro kryptoměny.

Ve zprávě je zmiňována nová státní regulace zahrnující prevenci rizik spojených s bitcoinem a ICO (initial Coin Offering). Aby Alibaba splnila tuto regulaci, zakazuje prodej všech druhů těžebních strojů (minerů), které obsahují specializované čipy pro těžení kryptoměn jako Bitcoin, Litecoin, BeaoCoin, QuarkCoin a Ethereum.

Zákaz se přitom týká nejen hardwaru, ale také softwaru, který je s tímto segmentem spojený. Zakázané jsou návody všeho druhu, strategické materiály a další doplňky. Alibaba tak zruší kompletní sekce na e-shopu, které byly pro tyto produkty používané.

Nové podmínky začnou platit od 8. října tohoto roku. Bude zajímavé sledovat, jak se situace bude dále vyvíjet. Významní těžaři se začali z Činy stěhovat do jiných zemí, což vlastně jen přispívá k decentralizaci bitcoinu, který měl v Číně nezdravé množství těžařů. V případě Etherea a jiných kryptoměn navíc není možné používat specializované čipy, ale jen klasické procesory nebo grafické karty, které pochopitelně nelze zakázat.

Asi nelze čekat, že by bitcoin změnit typ šifrování pro obecný hardware, ale Čína se tím pomalu odstřihává od zbytku světa, což je více méně i dlouhodobý cíl současné vlády, která se snaží osamostatnit ve stále větším počtu oblastí. V oblasti technologií si už Čína vyvíjí vlastní procesory, grafické karty, SSD, operační systémy, síťový hardware a podobné klíčové technologie, bez kterých už dnes nelze efektivně existovat. 

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (28) Další článek: IT libůstka. Programátor naskládal všech 426 podmořských optických kabelů na 3D glóbus

Témata článku: Hardware, Kryptoměny, Bitcoin, Těžba, Ethereum, Litecoin, Čína, E-shopy, SSD, Kryptoměnová peněženka, Tržiště, ICO, Alibaba, Stroj, Regulace, Těžař, Těžební stroj, Cin, Pevné disky SSD na Heureka.czEvropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Týden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

Týden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

** Do redakce nám dorazil Mavic 3 a hned jsme ho rozbili ** Statistický úřad zveřejnil data, jak používáme PC a mobil ** NordPass spočítal, jaká hesla používáme nejčastěji

Jakub ČížekMartin Miksa
Týden ŽivěVideo
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android