Čína | Flash | Paměti

Čínská státní firma Yangtze Memory začala vyrábět 64vrstvé NAND flash čipy s novou architekturou

Minulý měsíc jsme publikovali přehled největších výrobců čipů na světě, ze kterého vyplynulo, že Čína je v tomto směru stále poměrně pozadu. To se ale pomalu mění a Čína nyní udělala další významný krok k tomu, aby se stala čipovou velmocí.

Čínská společnost Yangtze Memory Technologies kterou vlastní stát, totiž rozjela hromadnou výrobu 3D NAND flash pamětí s 64 vrstvami (TLC). Tyto paměti se používají v SSD, flash pamětech, SD kartách a dalších zařízeních.

V tomto případě jde o 256GB čipy s tím, že v plánu je do roku 2020 navýšit výrobu na 100 tisíc waferů a do budoucna dokonce na 150 tisíc waferů. V roce 2021 či 2022 by se navíc měla rozjet další továrna na stejné čipy v rámci společnosti Tsinghua Unigroup, kterou rovněž vlastní stát a bude dosahovat podobných objemů výroby.

Čína nechce být závislá na čipech zvenčí

Že to Čína v oblasti čipů myslí vážně ukazuje i fakt, že šéfem společnosti je bývalý zaměstnanec Intelu a už nyní na vývoji pracuje přes 1 500 inženýrů. Konfigurace čipu je sice aktuálně asi 2 roky pozadu za současnými nejmodernějšími NAND flash čipy, ale konstrukce zahrnuje řadu speciálních úprav a inovací, které přináší lepší efektivitu na plochu čipu (architektura Xtacking). To by se postupně mělo ještě více promítnout v dalších generacích čipů.

Ve výsledku se tak může stát, že Čína velmi rychle dožene a možná i předežene lídry v tomto oboru jako je Samsung, Toshiba a další. Cílem je nejen obchodní zisk, ale také nezávislost na dodavatelích ze zahraničí.

Samotné rozhraní čipů zvládne propustnost 3 Gb/s, což by mělo být podobné jako u operačních pamětí DDR4 a dvakrát rychlejší, než je běžné. Další podrobnosti ale zatím nejsou k dispozici.

Diskuze (19) Další článek: Další rána elektronickým cigaretám: v americkém Michiganu zakázali ochucené náplně

Témata článku: Technologie, Intel, Čína, Samsung, Architektura, Toshiba, Flash, Paměti, Nová architektura, TLC, Státní firma, Čip, Paměť


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 110

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 21

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 32Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů