Čína | Flash | Paměti

Čínská státní firma Yangtze Memory začala vyrábět 64vrstvé NAND flash čipy s novou architekturou

Minulý měsíc jsme publikovali přehled největších výrobců čipů na světě, ze kterého vyplynulo, že Čína je v tomto směru stále poměrně pozadu. To se ale pomalu mění a Čína nyní udělala další významný krok k tomu, aby se stala čipovou velmocí.

Čínská společnost Yangtze Memory Technologies kterou vlastní stát, totiž rozjela hromadnou výrobu 3D NAND flash pamětí s 64 vrstvami (TLC). Tyto paměti se používají v SSD, flash pamětech, SD kartách a dalších zařízeních.

V tomto případě jde o 256GB čipy s tím, že v plánu je do roku 2020 navýšit výrobu na 100 tisíc waferů a do budoucna dokonce na 150 tisíc waferů. V roce 2021 či 2022 by se navíc měla rozjet další továrna na stejné čipy v rámci společnosti Tsinghua Unigroup, kterou rovněž vlastní stát a bude dosahovat podobných objemů výroby.

Čína nechce být závislá na čipech zvenčí

Že to Čína v oblasti čipů myslí vážně ukazuje i fakt, že šéfem společnosti je bývalý zaměstnanec Intelu a už nyní na vývoji pracuje přes 1 500 inženýrů. Konfigurace čipu je sice aktuálně asi 2 roky pozadu za současnými nejmodernějšími NAND flash čipy, ale konstrukce zahrnuje řadu speciálních úprav a inovací, které přináší lepší efektivitu na plochu čipu (architektura Xtacking). To by se postupně mělo ještě více promítnout v dalších generacích čipů.

Ve výsledku se tak může stát, že Čína velmi rychle dožene a možná i předežene lídry v tomto oboru jako je Samsung, Toshiba a další. Cílem je nejen obchodní zisk, ale také nezávislost na dodavatelích ze zahraničí.

Samotné rozhraní čipů zvládne propustnost 3 Gb/s, což by mělo být podobné jako u operačních pamětí DDR4 a dvakrát rychlejší, než je běžné. Další podrobnosti ale zatím nejsou k dispozici.

Diskuze (19) Další článek: Další rána elektronickým cigaretám: v americkém Michiganu zakázali ochucené náplně

Témata článku: Technologie, Čína, Intel, Samsung, Toshiba, Flash, Paměti, Architektura, Paměť, Čip, Yangtze, Státní firma, Nová architektura, TLC


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor