Čínská národní doména bude uvolněna k volné registraci

Už od patnáctého prosince budou smět společnosti po celém světě využít možnosti volné registrace čínské národní domény (.CN). Obrovský trh se otevírá.

Společnostem po celém světě se 15. prosince letošního roku otevřou dveře čínského internetu. Dosud nedostupná národní doména Čínské lidové republiky bude, v rámci nové liberálnější politiky, postoupená k volné registraci. Ta by, podle posledních zpráv, měla probíhat systémem "kdo dřív přijde, ten dřív vlastní". Možná však bude pouze u akreditovaných registrátorů. Žádná z českých webhostingových firem zatím tuto registraci nabízet nebude.

Uvolnění registrace čínských domén otevírá podle analytiků zahraničním společnostem obrovský trh, kterým brzy protečou miliardové částky. Se vstupem na tamní web by tedy neměla žádná firma dlouze váhat. Odborníci také předpovídají, že právě Čína bude mít v dohledné době zásadní vliv na růst celého Internetu a hlavně skomírajícího e-byznysu.
Čínský internet prožívá v posledních měsících obrovský rozmach. Podle zpráv nezávislých agentur je v této zemi připojeno až 50 milionů obyvatel a toto číslo se každým dnem zvyšuje. I přes velké problémy s cenzurou (týká se hlavně britsko-amerického tisku, stránek požadujících ukončení okupace Tibetu nebo také některých médií v Hong Kongu) se internetu v Číně daří. Na světové síti lze dosud napočítat asi půl milionu stránek v čínštině.

Vláda před časem dokonce použila internet ke sběru připomínek občanů k sestavování 10. pětiletky. Úředníci obdrželi více než 10 tisíc námětů, ze kterých pak bylo asi 300 shledáno podnětnými. O tom kolik požadavků bylo "závadných" se vládní instituce nezmiňují.

Po celém území Říše středu existují tisíce internetových kaváren, jejichž ceny jsou nižší než na kolik by zájemce vyšlo domácí připojení. Drtivá většina z těchto podniků však nemá potřebnou licenci a vystavuje se tak možnému postihu ze strany státních orgánů, které se tuto formu podnikání snaží všemožně potlačit. Doslova krk tak riskují nejenom provozovatelé, ale i jejich návštěvníci. Ti to ostatně nemají lehké ani v úřady schválených zařízeních. Každý počítač v internetové kavárně totiž musí obsahovat filtr, který nejenom brání vstupu na zakázané stránky, ale dokonce se, v takovém případě, postará o přivolání policejní asistence.

K bezplatné předregistraci čínských doménových jmen lze použít například stránky společnosti EnCirca.

Diskuze (7) Další článek: Vyšel Netscape verze 7.01

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,