Elektromobily | Čína

Čínská informační mlha se zvedá a odhaluje elektromobil s dojezdem 1000 km

V srpnu proletěla světem zpráva, že v Číně dokončují auto s grafenovou baterií, dojezdem 1 000 km, životností 1 000 000 km a superrychlým nabíjením. Jde o vrcholnou verzi elektromobilu GAC Aion V a prodávat se měl začít v září. A tak jsme v září netrpělivě čekali. Marně.

V říjnu jsem obepsal všechny dohledatelné kontakty na automobilku, přímo jsem oslovil 14 zaměstnanců GAC, kteří měli v popisu pracovní pozice cokoliv kolem PR či marketingu. Jako by dokonale zafungoval „velký čínský firewall“, nepřišla jediná reakce. Až teď v půlce listopadu se internetem šíří další zprávy, zatím však nejsou příliš jasné.

Premiéra 19. listopadu

Aion V už se prodává ve 13 verzích s jedním či dvěma motory a bateriemi o různé kapacitě. Vrcholná verze, která nás zajímá především, se jmenuje Aion V LX Plus. V Číně už prošla certifikací MIIT (Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií), 19. listopadu se má představit na autosalonu Guangzhou Auto Show – zřejmě tam GAC oznámí nový termín startu prodeje (odhady se různí od několika týdnů do několika měsíců) a konkrétní parametry.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obrazový materiál z dokumentů MIIT. Tabulka ukazuje dojezd 1008 km, nutno však zdůraznit, že je to podle metodiky NEDC, která je optimističtější než novější WLTP.

Automobilka údajně uvedla, že v horkém počasí se zapnutou klimatizací auto ujelo 904 km, což je stále působivá hodnota a za příznivějších podmínek by se skutečně mohla dostat na magickou tisícovou hranici.

Cena, parametry a další 1000 km konkurence

V létě se psalo o grafenové baterii, která se z 0 na 80 % nabije za neuvěřitelných 8 minut, tentokrát se tyto informace z popisů vytratily. Použitá technologie má mít blíže ke konvenční lithiové baterii, hustotu uložené energie má zvýšit nový houbovitý materiál anody. A v tomto bodě opět nastává „čínská informační mlha“.

Některé zdroje mluví o hustotě uložené energie 205 Wh/kg, což není příliš působivá hodnota – pro srovnání Tesla Model 3 s články typu 2170 má 260 Wh/kg. Jiné zdroje však mluví o hustotě 280 Wh/kg. Pro první variantu hovoří informace, že model LX Plus je mírně větší, než standardní Aion V. Zdá se, že se výrobce na cílovou kapacitu 144,4 kWh dostal prostým zvětšením baterie.

Mimochodem zmíněné už dostupné verze auta stojí mezi 600 a 820 tisící Kč, dá se tedy předpokládat, že rekordní LX Plus bude stát kolem miliónu.

Zajímavé je, že Aion V LX Plus není první čínský elektromobil s udávaným dojezdem přes 1 000 km. Už dříve oznámený NIO ET7 však má používat solid-state baterie, které mají podle expertů do masové produkce ještě daleko. Aion by se měl na trh dostat dříve.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aion V je SUV, NIO ET7 je aerodynamický sedan. Kdo vyhraje souboj o první 1000km elektromobil na čínském trhu?
Diskuze (84) Další článek: Máte elektronický podpis? A můžu ho vidět?

Témata článku: Internet, Elektromobily, Automobily, Baterie, Čína, Energie, Materiál, Elektromobilita, Model Tesla, Tesla model, Automobilka, GAC, Mlha, NEDC, Dojezd, Aion, ElektromobilProgramujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Přehled programů. Využijte naplno potenciál formátu PDF

Přehled programů. Využijte naplno potenciál formátu PDF

PDF je nejuniverzálnější dokumentový formát, přitom ne každý s ním umí pracovat. Když do něj úředníci skenují křivě vytisknuté dokumenty, popírají jeho smysl. Vybrali jsme šest aplikací, které vás naučí PDF využívat efektivně.

Stanislav Janů
PDFSoftware