Čína | Taxi

Čínská firma Didi Chuxing kvůli vraždě pasažérky pozastavuje spolujízdy

  • Řidič čínské přepravní služby Didi Chuxing zavraždil 20letou cestující
  • Firma přijala odpovědnost a odvolala manažery
  • Čelí však negativní kampani čínských státních médií
Čínská firma Didi Chuxing kvůli vraždě pasažérky pozastavuje spolujízdy

Čínská nadnárodní dopravní a technologická společnost Didi Chuxing je státními orgány vyzývána k převzetí odpovědnosti za cestující, která byla znásilněna a zabita řidičem ve městě Wenzhou. Události věnují pozornost přední média, včetně agentury Reuters.

Zástupci firmy se setkali s ministry vnitra a dopravy v Pekingu, kde se zavázali k provedení kompletní reformy své platformy, jejímž cílem bude zvýšení bezpečnosti. Kromě toho přiznali velkou míru své odpovědnosti za tragickou událost.

Již v neděli Didi Chuxing oznámila, že pozastavuje svou službu Hitch, sloužící ke spolujízdě. Ze svých pozic také byli odvoláni vysocí manažeři – generální ředitel služby Hitch Huang Jieli a viceprezident pro zákaznické služby Huang Jinhong.

Vražda 20leté ženy nebyla prvním incidentem

Podezření na vraždu 20leté ženy, která byla identifikována pouze příjmením Zhao, je poslední z řady násilných zločinů, které vyvolaly obavy ohledně bezpečnosti celé služby.

Oběť nastoupila do vozidla, působícího v rámci spolujízd, v pátek v jednu hodinu odpoledne místního času. O hodinu později poslala svému kamarádovi zprávu, v níž prosila o pomoc. Ve čtyři hodiny odpoledne byl zadržen 27letý řidič Zhong, který se v sobotu během výslechu na místní policejní stanici přiznal, že pasažérku znásilnil a zabil.

Didi Chuxing na svou obranu v neděli uvedla, že podezřelý nemá z minulosti žádné záznamy o trestných činech, a předtím, než začal pro firmu pracovat, poskytl autentickou dokumentaci.

Ve čtvrtek před vraždou však společnost přijala od jiné cestující stížnost na řidiče, který údajně pasažérku odvezl na odlehlé místo a po jejím vystoupení z vozu ji pronásledoval. „Incident ukazuje řadu nedostatků v našich procesech poskytování služeb zákazníkům, zvláště neschopnost rychle reagovat na stížnost předcházející cestující a těžkopádný a rigidní proces sdílení informací s policií,“ uvedla Didi Chuxing ve svém prohlášení.

Masivní kampaň proti přepravní firmě

Proti přepravní firmě rozpoutala negativní kampaň především čínská státní média. Zapojil se také známý čínský herec Wang Chuanjun, který v neděli sdílel snímek obrazovky svého telefonu, jak se připravuje na vymazání aplikace. Jeho příspěvek sdílelo bezmála 60 tisíc uživatelů Twitteru a na čínské sociální síti Weibo měl během jednoho večera přes 9 milionů zhlédnutí.

Čínská oficiální agentura Xinhua News kritizovala Didi za to, že nedělá více, aby zabránila takovým incidentům. Kromě toho uvedla, že by měla čelit právním následkům, pokud okamžitě nezajistí bezpečnost zákazníků.

Již v minulosti zvýšil Hitch bezpečnostní opatření své služby poté, co byla v květnu během cesty zavražděna letuška. Mezi nová omezení od té doby patří, že řidiči během ranních a pozdních večerních hodin mohou řidiči vyzvednout jen cestující stejného pohlaví.

V minulých třech letech služba Hitch realizovala kolem miliardy cest s klienty. Didi je z hlediska přepravního objemu největší firmou pro spolujízdu na celém světě.

Mohlo by vás zajímat: Autopilot Uberu srazil ženu, která svým zraněním později podlehla. Je to krize autonomních pilotů?

Diskuze (11) Další článek: Dnes je to CubeSat, zítra vesmírný odpad. Jak dlouho zůstanou tisíce nanosatelitů na oběžné dráze?

Témata článku: Čína, Twitter, Cestování, Sdílená ekonomika, Taxi, Spolujízda, Autonomní pilot, Celý svět, Místní čas, Spol, Hitch, Přepravní firma, Xinhua, Masivní kampaň, Generální ředitel, Didi Chuxing, Vražda, Zhong, Státní orgán, Reuters, Stejné pohlaví, Nové omezení, Bezpečnostní opatření, Největší firma, Zvýšení bezpečnosti


Určitě si přečtěte

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 121

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 114

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize