Čína | Reddit

Číňané investují 3,4 miliardy do Redditu. Uživatelé zuří a bojí se cenzury

Číňané investují 3,4 miliardy do Redditu. Uživatelé zuří a bojí se cenzury

Minulý týden se o tom spekulovalo, tento týden přišlo potvrzení. Čínský technologický gigant Tencent bude investovat 150 milionů dolarů (cca 3,4 miliardy korun) do webu Reddit. Jedno z nejsvobodnější míst na internetu získá peníze od firmy z jedné z nejméně svobodných zemí světa. Že to zní zvláštně? Toho si všimli i uživatelé.

Zprávy o možné investici se začaly objevovat v polovině minulého týdne, kdy server TechCrunch informoval, že Reddit hledá investora, který by stránce poskytl okolo 300 milionů dolarů. Důvod byl jednoduchý, Reddit neustále roste, jeho potenciál také a je třeba to zhodnotit.

Jako jeden z možných investorů padlo jméno Tencent - čínská nadnárodní firma, která se svou velikostí a širokým polem působnosti dá přirovnat snad jen ke Googlu nebo Amazonu. Spekulovalo se, že by Redditu poskytla 150 milionů.

To se nakonec potvrdilo, Tencent skutečně tuto částku investuje. Dalších 150 milionů dolarů poskytnou stávající investoři, se kterými Reddit spolupracuje. Tencent se k tomu odhodlal přesto, že stránka není v Číně dostupná.

Revolta s použitím Medvídka Pú

Uživatele zpráva rozčílila. A to masivně. Jak Čína přistupuje k internetu, je známá věc, cenzura patří k využívaným nástrojům, díky kterým je v zemi podrobně kontrolováno, k čemu máte přístup a co si můžete vyhledat. To je přímo v rozporu s myšlenkou Redditu. Někteří uživatelé proto dostali strach, že stránku po investici čekají omezení podobného druhu.

Ačkoli zatím Tencent žádné plány neoznámil, lidé svůj protest začali projevovat tak, že na Redditu začali masivně sdílet obrázky Medvídka Pú a náměstí Nebeského klidu. Medvídka z toho důvodu, že jej prezident Xi Jinping v zemi zakázal a náměstí jako vzpomínku na masakr z roku 1989, o kterém se Čína tváří, že nikdy neproběhl. Některé příspěvky dostaly za pár hodin i 200 tisíc „upvote“, tedy obdoby palce nahoru.

„Reddit je nyní financován čínskými investory, takže si připomeňme, že prezident Xi Jinping je tak zoufalý, že kvůli jednomu meme zakázal v celé zemi Medvídka Pú,“ komentoval situaci jeden z uživatelů.

„Vzhledem k tomu, že Reddit právě získal 150 milionů dolarů od předního čínského cenzora, užijte si tuto fotku Muže před tankem, než ji naší noví vládci zakážou,“ napsal další. Fotka, o které mluví, je právě z masakru na náměstí Nebeského klidu a patří mezi ikonické symboly kruté události.

Co z nové dohody mezi firmami vzejde, zatím není jisté. Je ale třeba zmínit, že Reddit je momentálně oceněn na 2,7 miliardy dolarů a 150 milionů dolarů nedává Tencentu ovládající podíl. Firma navíc v minulosti investovala i do Spotify nebo Snapu a k žádné cenzuře nedošlo.

Diskuze (15) Další článek: Má pohled z očí do očí opravdu tak velký význam? Podle vědců jde o pouhou iluzi

Témata článku: Google, Spotify, Čína, Cenzura, Reddit, Investice, Masakr, Číňan, Dolar, TechCrunch, Investor, Uživatelé, Náměstí, Nebeský klid, Xi Jinping, Milión dolarů, Medvídek


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5