Čína už je z nejhoršího venku, Apple tam opět otevírá 42 svých obchodů

Apple znovu otevřel všech svých 42 obchodů v Číně, jež byly počátkem února uzavřeny z důvodu vypuknutí epidemie koronaviru. O otevření obchodů informují přední zpravodajské agentury Reuters a Bloomberg.

Firma otevírala své obchody postupně – 38 jich obnovilo prodej v uplynulém týdnu, zbývající čtyři otevřely své dveře zákazníkům v pátek. Dobrou zprávu pro zákazníky v nejlidnatější zemi světa potvrdil také tiskový mluvčí Applu.

V Číně svítá naděje

Otevření obchodů však neznamená, že by se v Číně vše vracelo k původnímu pořádku. Klienti se prozatím budou muset smířit s provozní dobou zkrácenou na pouhou jednu hodinu – otevřeno bude jen od 10 do 11 hodin dopoledne.

Každopádně poslední čísla naznačují, že Čína, která je epicentrem nákazy koronavirem, dostala situaci pod kontrolu. Pozitivní je zejména skutečnost, že denní počet nových nákaz klesl až do řádu jednotek případů. Zatímco na vrcholu přibývalo v Číně i 15 tisíc nemocných denně, ve čtvrtek bylo hlášeno jen osm nových případů, z toho pět v nejvíce zasažené provincii Wu-chan.

Čína je pro Apple třetím největším trhem, proto lze předpokládat, že více než měsíc trvající přerušení prodejů bude mít negativní vliv na celkové tržby. Firma ostatně už v průběhu února upozorňovala, že příjmy za druhé čtvrtletí nedosáhnou původních očekávání.

V Evropě se obchody zavírají

Applu se dotklo i dočasné uzavření továren několika dodavatelů. Generální ředitel Tim Cook však počátkem tohoto týdne uvedl, že se továrny v Číně opět připravují na spuštění provozu a bude pokračovat výroba nových zařízení. „Mám pocit, že Čína dostává koronavirus pod kontrolu,“ řekl Cook v rozhovoru pro Fox Business před dvěma týdny. „Když se podíváte na čísla, tak každý den klesají. Jsem proto velmi optimistický.“

S ohledem na velmi nepříznivý vývoj nákazy onemocněním COVID-19 musel Apple uzavřít všech sedmnáct oficiálních obchodů na území Itálie. Je poměrně pravděpodobné, že v dohledné době přistoupí k tomuto opatření také v dalších evropských zemích, protože se virus dále šíří.

Koronavirus online

Diskuze (5) Další článek: Nenechte školáky zahálet! Tipy na weby, kde se děti mohou zábavnou formou učit

Témata článku: Koronavirus, Apple, Evropa, Čína, Tim Cook, Itálie, Uzavření, Wu-chan, Nákaza, Bloomberg, Otevření obchodů, Reuters, Venek, Obchod