Věda | Čína | Kvantové počítače

Čína slibuje nejvýkonnější kvantový počítač na světě. Má 66 qubitů

Zatímco v oblasti normálních čipů je Čína pozadu za západními výrobci několik let a snaží se to dohnat jak po stránce výrobních technologií, tak i samotných procesorů a dalších druhů čipů pro větší soběstačnost, pro nový typ počítačů má dle vyjádření už teď náskok. Čínský vědci totiž vytvořili (PDF) nejvýkonnější kvantový počítač na světě.

Zuchongzhi je nový model kvantového počítače, který je dle vyjádření vybaven celkem 66 qubity. Konkurence v této oblasti je dle zprávy výrazně pomalejší – IBM je na 50 qubitech a Google na 53 qubitech (toto je ale nepřesně – Google už experimentálně škáloval na 72 qubitů).

Čínští inženýři se chlubí tím, že i při stejném počtu quibitů je jejich kvantový počítač rychlejší než konkurenční řešení a obzvláště ve specializovaných úlohách. V tom je ale právě zakopaný pes, protože ani Google s IBM se neshodují na tom, jak vlastně kvantové počítače srovnatelně testovat a záleží na univerzálnosti, konstrukci a zaměření kvantového počítače pro danou úlohu. Standardy se zkrátka teprve tvoří.

Nový kvantový počítač, který je nástupcem předchozího modelu Jiuzhang (56 qubitů, optická architektura s fotony) je více univerzální a je tvořen strukturou 11 × 6 qubitů na dvourozměrné destičce. Tento čip musí být řádně odrušen od všech signálů a šumu z okolí a teplota musí být snížena extrémně blízko absolutní nule (−273,15 °C).

dfgdfg.png

Vědci zveřejnili, že specializovanou úlohu, kterou by i nejvýkonnější superpočítač počítal miliardy let, zvládne tento kvantový čip za 1,2 hodiny. S každým qubitem přitom roste výkon exponenciálně, takže každý dostupný qubit navíc znamená obrovský skok ve výkonu.

Diskuze (6) Další článek: Elektrická podivnost. BMW představuje futuristický skútr CE 04

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,