Čína (SiS) v ofenzívě: Soltek SL-85DRS2

Na to, že se firma SiS (Silicon Integrated Systems) etablovala mezi top výrobce čipových sad jsme si postupem času zvykli. Nástup SiS proti světové dvojce, firmě VIA, je docela pochopitelný - v obou případech se jedná o tchajwanské společnosti které tradičně hrály kartami "láce" a "množství". Měně již hlava bere fakt, že v SiS dokázali vyvinout čipset, který umožňuje Pentiím 4 dosahovat mnohem vyššího výkonu než s "mateřskou" sadou Intel 845D.
Čína (SiS) v ofenzívě: Soltek SL-85DRS2
Kapitoly článku
 

O čipové sadě SiS 645 jsme na PCtuningu poprvé (i jako první) podrobněji psali v listopadu 2001 (recenze ECS P4S5A). Námi dnes testovaný Soltek je vybaven vylepšenou "revizi" stejné čipové sady - ta je nyní označována jako: A2 Version (with enhanced performance) - odtud tedy dvojka za označením SL-85DRS2.


Písmena  "A2" na čipu northbridge (ten bývá bohužel skryt pod chladičem) odlišují "staré" čipy od
nové revize s přepracovaným řadičem paměti - změny jsou uvnitř, navenek se čip chová stejně..

Firma SiS se rozhodla vypustit na trh vylepšenou verzi čipové sady 645 pro Pentia 4 tak trochu podle postupu firmy VIA - ta totiž nejdříve vynesla sadu P4X266, kterou záhy po uvedení "sestřelil" právě čipset SiS645, a proto jej VIA v zápětí nahradila výkonnější "turbo A" verzi P4X266A.

Verze "A2" dnes již velmi populární čipové sady (na bázi SiS645 staví dnes základní desky i takové "velké značky" jako ASUS, ABIT, Microstar, Soltek...) má být právě odpovědí SiS na krok VIA - čip northbridge má taktéž obsahovat vylepšený paměťový kontrolér.

Vzhledem k tomu, že ostatní vlastnosti této sady zůstávají stejné jako v původní specifikaci, ještě jednou si je zopakujeme:

Čipová sada SiS645

Pokud se podíváte na rysy čipsetu SiS 645 (A2), uvidíte, že se jedná o překvapivě moderní řešení, které "umí" nejen to, co konkurence, ale navíc přináší i některé jedinečné vlastnosti.

Stále se jedná o první sadu určenou pro Pentia4 s podporou paměti DDR SDRAM typu DDR333 (tyto paměti taktované taktem 2x 166MHz se někdy označují i jako PC 2700).

  použito v
čipsetu
značené
také jako
šíře sběrnice takt
(MHz)
teoretická
dat. propustnost
PC 100 (SDRAM) -   64 bit. 100 800MB/s
PC 133 (SDRAM) i845   64 bit. 133 1GB/s
DDR 200 (DDR SDRAM) - PC 1600 64 bit. 100 DDR 1.6GB/s
DDR 266 (DDR SDRAM) i845D
P4X266A
PC 2100 64 bit. 133 DDR 2.1GB/s
DDR 333 (DDR SDRAM) SiS645(A2) PC 2700 64 bit. 166 DDR 2.7GB/s
PC 800 (RDRAM) -   16 bit. 400 1.6GB/s
dual channel PC 800 i850   2x 16 bit. 400 3.2GB/s

Paměti DDR 333 jsou vysoce taktovanými (166Mhz x 2) pamětmi typu DDR SDRAM, které v praxi kombinují vysokou propustnost 2.7GB/s s nízkými latencemi (latence je ekvivalentem "dopravního zpoždění" mezi okamžikem kdy jsou žádaná data skutečně procesoru dodána).

Poznámka: Dvoukanálové řešení na bázi RDRAMů (použité v čipsetu i850) je sice "papírově" rychlejší (viz. tabulka - toto řešení umí data teoreticky "pumpovat" až 3.2GB/s), avšak pouze v situaci, kdy data mají charakter jednolitého datového proudu.

U pamětí je to jako s disky - mají nejen svou přenosovou rychlost, ale i "seek time" - dobu, za kterou je systém chopen s danou informaci pracovat - tak to je přibližně ona "latence" ve světě pamětí. A právě zde je největší nevýhoda RDRAMů - latence těchto pamětí je totiž značně vyšší, než v případě "klasických" SDRAMů, což tyto systémy ve mnoha aplikacích poměrně brzdí. V této situaci nabízejí systémy s pamětmi DDR 333 Pentiím 4 dosud nejlepší poměr propustnost : latence.

MuTIOL a jiné speciality SiSů

Nechci vás v této kapitole nudit suchými a opakujícími se informacemi - proto jen uvedu schéma čipové sady a zdůrazním základní rozdíly ve srovnání s konkurencí. 

Firma SiS používá na propojení severního (SiS645) a jižního (SiS961) mostu zvláštní "vícevláknovou" obousměrnou sběrnici Multi-Threaded I/O Link (MuTIOL) s externí teoretickou propustnosti 533MB/s (srovnejte s propustností sběrnice PCI - 133MB/s nebo s VIA V-Linkem či s Hub architekturou Intelu - 266MB/s). Tato běžně nevyužitá přenosová kapacita by se mohla hodit v situaci, kdybychom souběžně požívali mohutné diskové, USB a PCI přenosy.

Také "Super southbridge" SiS961 není zcela tuctovým čipem. Jeho sílou má být možnost rozdělování datové zátěže do nezávislých MuTIOL / DMA kanálů. Dále dovoluje připojit tři stereo kodeky AC97 v2.2 a vytvářet tak zvuková řešení typu 5.1, samozřejmostí je podpora SW modemů stejně jako rozhraní PHY pro 10 / 100MB Ethernet či dvoukanálový řadič IDE s podporou přenosů UltraATA33 /66 /100. 

Článek pokračuje další kapitolou...

Témata článku: Čína, Největší nevýhoda, Desky, Základní nastavení, Sonda, Základní desky, Test paměti, Sol, Nízký výkon, Základní takt, Teoretická propustnost, Základní deska, Titanium, Diskový oddíl, Patron, Silná zbraň, Sis, Propustnost, Cenová třída, Krabice, Známý fakt, Performance, Příjemné zjištění, Speedfan, HW monitor


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 105

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 43

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 165

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize