Sociální sítě | Čína | Olympijské hry

Čína si před olympiádou zaplatila armádu influencerů na Instagramu, TikToku a Twitchi

Foto: International Olympic Comittee
Čína si před olympiádou zaplatila armádu influencerů na Instagramu, TikToku a Twitchi
 | Foto: International Olympic Comittee

Pokud váš oblíbený streamer či jiný internetový influencer z ničeho nic začal v poslední době mluvit pozitivně o Číně, zřejmě je placen přímo čínskou vládou. Komunistický stát před začátkem zimních olympijský her v Pekingu začal sponzorovat armádu západních osobností na sociálních sítích, aby o zemi mluvily hezky. Má jít především o influencery na TikToku, Instagramu a Twitchi. 

Čína tím chce snížit napětí, které kolem olympijských her panuje. Když nepočítáme covidovou situaci a debaty o tom, zda vůbec má cenu tak masovou akci pořádat během omikronové vlny, letošní akce je pod palbou kritiky kvůli poškozování lidských práv v provincii Sin-ťiang.

Ačkoliv stát dlouhodobě odmítá, že by ujgurské menšině ubližoval, existují důkazy o celých vyhlazovacích táborech, ve kterých se Čína nepohodlných lidí zbavuje. Několik států, včetně Ameriky a Austrálie se proto rozhodlo pro diplomatický bojkot olympijských her v Pekingu, nepošlou žádné své politické zástupce. 

Čína z toho samozřejmě šťastná není a snaží si vylepšit svůj obraz co to jde, zašla až do té fáze, že si zaplatila celou PR agenturu, která o ní má před a během olympijských her na internetu šíří hezká slova. O zprávy se má postarat primárně armáda influencerů z Instagramu, TikToku a Twitche, všechno lidé, kteří mají stovky tisíc sledujících.

Projekt vede člověk z Fox News

Důležité na celém schématu je, že má jít o západní influencery, aby dokázali ovlivnit mladé západní publikům, které olympiádu bojkotuje nejvíce. Tito influenceři mají během svých přenosů mluvit o tom, jak má čínská kultura hlubokou historii, jak se dnešním Číňanům údajně žije skvěle a jaké ovoce nese čínsko-americká spolupráce. 

Celá kampaň měla začít 22. listopadu a skončí 13. března s koncem zimní paralympiády. Každý influencer zapojený do projektu má o Číně v pozitivním duchu mluvit alespoň pětkrát. Kdo konkrétně je zapojen, není známo, nicméně hodnota kontraktu jen mezi čínským konzulátem v New Yorku a PR agenturou vlastněnou bývalým novinářem Vipinderem Jaswalem je 300 tisíc dolarů.

Jaswal, který v minulosti zasedl například ve vedení Fox News, uvedl, že si je vědom situace kolem Ujgurů nebo Hongkongu, ale bojkoty podle něj nejsou efektivní řešení. Podle svých slov chce jen zachránit integritu nadcházejícího sportovního svátku. 

Zimní olympijské hry začínají 4. února v Pekingu. Kromě všeho výše zmíněného je Čína kritizována i za povinnou olympijskou aplikaci, kterou musí mít všichni návštěvníci a sportovci nainstalovanou. Software je bezpečnostních chyb a umožňuje úniky dat. Aplikaci MY2022 jsme podrobně rozebrali již dříve.

Diskuze (32) Další článek: Obří kráčející robot bude transportovat výstroj a výzbroj čínských vojáků rozmístěných v odlehlých oblastech

Témata článku: Sociální sítě, Internet, Čína, Instagram, Armáda, Austrálie, TikTok, Olympijské hry, Twitch, Fox News, Olympiáda, Peking, Sin-ťiang, New York, Hongkong, Amerika, Twitchi, InfluencerSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Samsung ukazuje možnosti 200Mpx snímače. Vyfotil s ním kočku a obří plátno umístil na mrakodrap v Soulu

Samsung ukazuje možnosti 200Mpx snímače. Vyfotil s ním kočku a obří plátno umístil na mrakodrap v Soulu

** Samsung ukázal možnosti 200Mpx snímačů ** Fotočip umístil na základní desku a přidal obří kvalitní optiku ** Jak by asi fotka vypadala, pokud by ji pořídil smartphone?

Martin Chroust
200 MpxFotoaparát
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak založit e-shop a uspět

Velký test počítačů v monitoru

Test bezdrátových pecek

Radíme s nákupem tabletu