Čína se dere na první místo na Internetu

I přes politické restrikce roste informační průmysl v Číně tempem, díky kterému během pěti let předstihne Čína i Spojené státy. Informační Čína se tak stala velkým tématem ekonomického fóra v Davosu.
Jednou ze součástí Světového ekonomického fóra, které se pravidelně koná ve švýcarském Davosu, byl panel „Vzestup Číny: regionální a globální dopady“. Během přednášky Edwarda Tiana ze společnosti China Netcom Corp. zaznělo tvrzení, že již v roce 2008 bude mít Čína 200 až 300 milionů zařízení pro připojení k internetu a ještě mnohem více uživatelů těchto zařízení.

Před sedmi lety bylo v celé Číně k dispozici pouze několik tisíc internetových přípojek, nyní se toto číslo pohybuje kolem 60 milionů, což staví Čínu na druhou příčku v počtu internetových připojení za Spojené státy se dvěma sty miliony uživatelů internetu. Třetí je Japonsko. Minulý rok byl navíc čínský ITC trh jediným skutečně rostoucím prostředím, což přitáhlo zvýšenou pozornost velkých technologických společností, které do Číny nejen dodávají, ale budují zde i nové výrobní kapacity. Stejně jako v ostatních místech, kde se informační technologie teprve rozvíjejí, i v Číně zatím převládá soustředění na hardware a infrastrukturu, ale vše směřuje k prosazování softwaru a služeb včetně vlastního vývoje.

Toto směřování podporuje i Komunistická strana Číny, která v listopadu schválila nové směřování ekonomiky založené na informačních technologiích, podle kterého se má Čína během deseti let stát vedoucí silou na poli IT. Tian zmínil i deklamovanou silnou podporu rozšiřování internetu, která se ovšem neslučuje se současným stavem, kdy je omezován přístup k internetovému obsahu a dochází k zavírání studentských internetových kaváren.

Diskuze (21) Další článek: První velký test GeForce FX na Tom’s Hardware

Témata článku: Hardware, Čína, Zvýšený obsah, Komunistická strana, Švýcarský trh, Komunistická strana Číny, China, Informační panel

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost