Facebook | Čína | Dezinformace | Meta

Čína na sítích šířila covidové bludy. Meta odhalila celou dezinformační strukturu

Zdroj: Shutterstock
Čína na sítích šířila covidové bludy. Meta odhalila celou dezinformační strukturu | Zdroj: Shutterstock

I během listopadu Meta narazila na svých sítích na koordinované dezinformační praktiky, tentokrát se týkaly covidu a podle všeho pocházely z Číny. Jak společnost popsala ve svém pravidelném hlášení, smazala více než 500 účtů, které propagovaly slova o pandemii od neexistujícího vědce. Osobu si podle Mety vymyslela dezinformační síť napojená přímo na čínskou vládu. 

Záležitost se řeší od července, tehdy se na Twitteru a Facebooku objevil účet osoby jménem Wilson Edwards. Muž, jenž sám sebe označoval za švýcarského biologa, tvrdil, že Amerika aktivně bojkotuje snahy o vyšetřování původu covidu. Jeho slova rychle začala citovat čínská média jako CGTN, Global Times či Shangai Daily, dokonce se objevila i v českém vysílání Čínského státního rozhlasu.

Edwards byl citován tak hojně, že švýcarská ambasáda v Číně začala zkoumat, zda vůbec existuje, načež uvedla, že s největší pravděpodobností nikoliv. Švýcarské úřady neregistrují žádného občana s tímto jménem, ani nikdo tohoto jména nevydal žádný vědecký článek. Ambasáda proto vyzvala Čínu, ať zpravodajské texty zmiňující tuto osobu stáhne a dodala, že doufá, že média nepravdu šířila v dobrém úmyslu.

Experta vytvořil algoritmus a čínský stát

Dobrý úmysl za tím ale nebyl, uvedla nyní Meta. Příspěvky obsahující slova Wilsona Edwardse analyzovala a zjistila, že vše bylo součástí rozsáhlé čínské dezinformační kampaně, jež cílila na obyvatele Velké Británie, USA, Tchaj-wanu, Hongkongu a Tibetu. 

Účty vystupující jako švýcarský biolog vytvořily podle společnosti osoby s vazbami na podnik Sichuan Silence Information Technology a čínské státní infrastrukturní firmy. Sichuan Silence Information Technology poskytuje technickou podporu čínskému Ministerstvu státní bezpečnosti, angažuje se také v kybernetické ochraně Číny.

Celkem Meta odstranila 524 facebookových profilů, 20 stránek, 4 čtyři skupiny a 86 instagramových účtů, které byly všechny zaměřené výhradně na slova Edwardse. Příspěvky z nich sdíleli zaměstnanci čínských infrastrukturních společnosti ve 20 zemích světa, tak se falešný biolog a jeho tvrzení rozšířila globálně. Původní profily byly podle Mety vytvořeny přes VPN, aby tvůrci zakryli stopy a profilová fotka Edwardse byla vygenerována pomocí strojového učení (snímky z fotobank jsou až moc lehce vyhledatelné).

Dnes už by měl být švýcarský biolog minulostí, není ale vyloučené, že podobných falešných expertů se na sociálních sítích vyskytuje více. Opět se proto potvrzuje, že k příspěvkům na Facebooku, Twitteru a dalších, a zvlášť k těm o covidu, je třeba přistupovat velmi opatrně. 

Diskuze (75) Další článek: Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, USA, Twitter, Čína, VPN, Velká Británie, Fake News, Dezinformace, Meta, COVID, Hongkong, Tibet, CGTN, Biolog, Účet, Global times, Amerika, Blud, Tchaj-wanJak bez rootu odinstalovat z Androidu nepotřebné aplikace a bloatware? Stačí propojení s počítačem

Jak bez rootu odinstalovat z Androidu nepotřebné aplikace a bloatware? Stačí propojení s počítačem

** Potřebujete v Androidu uvolnit místo? ** Běžná odinstalace aplikací nemusí u tzv. „bloatwaru“ fungovat ** Nemusíte rootovat, ale vystačíte si se sadou nástrojů ADB

Martin Chroust
BloatwareJak...Android
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Pět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Pět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Výmluvy často brání tomu, aby člověk hledal chyby u sebe a tím se zlepšoval. Pět špatných výmluv u fotografie shnuje ve videu Justin Mott.

Jan Pánek
Fotoškola
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

** Android je opět cílem útoků zákeřného malwaru ** V nové verzi stále primárně krade data pro přístup k bankovnictví ** Nově však po ukončení „neplechy“ dokáže smazat celý telefon!

Martin Chroust
AntivirusMobilní bankovnictvíMalware