Čína investuje 2,2 miliardy dolarů do místního výrobce čipů. Pomůže to Huawei

Čína investuje 2,2 miliardy dolarů do místního výrobce čipů. Pomůže to Huawei

Obchodní válka mezi USA a Čínou je stále v plném proudu a v nejnovějším případě to opět zasáhlo Huawei na citlivém místě – nemožnost vyrábět čipy u TSMC pomocí nejpokročilejší výrobní technologie.

Čína ale velmi rychle zareagovala a především kvůli Huawei a dlouhodobé strategii investovala 2,2 miliardy dolarů do čínského výrobce čipů – SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation).

Huawei bude ale muset zatím u SMICu používat 14nm výrobu, což rozhodně nestačí na nejmodernější čipy, třeba pro mobilní zařízení, čipy pro akceleraci umělé inteligence, výkonná síťová zařízení nebo pro těžení kryptoměn. Huawei má ale částečné štěstí, že TSMC dokončí všechny dohodnuté objednávky nejpozději do září.

Dle odhadů přijde TSMC kvůli ztrátě Huawei asi o 15 % až 20 % příjmů, protože Huawei je po Applu druhý největší odběratel čipů. TSMC má ale velkou poptávku jak po 7nm výrobě, tak i nové 5nm technologie, takže by měl ztrátu příjmů rychle dohnat.

Určitě si přečtěte

Články odjinud