Kryptoměny | Bitcoin | Čína

Čína chce zakázat těžbu kryptoměn. Podle vlády příliš plýtvá zdroji

Čína chce zakázat těžbu kryptoměn. Podle vlády příliš plýtvá zdroji

S dalším omezením chce přijít čínská vláda, která je pověstná svými neustálými zákazy všeho možného. Tentokrát se zaměřila na těžbu kryptoměn, kterou má v hledáčku delší dobu. Činnost totiž čerpá tolik elektrické energie, že to brání rozvoji strategického průmyslu v zemi. Čína je největším těžařem bitcoinu na světě.

Rozvoj a fungování průmyslu je něco, co je v Číně zatížené centrálně plánovaným hospodářstvím pod drobnohledem. Když proto vláda zjistila, že při těžbě kryptoměn se vyčerpá tolik elektrické energie, že v některých regionech chybí právě pro běh strategického průmyslu, začalo se uvažovat o celém jejím zákazu.

K posunu v této oblasti došlo v pondělí, kdy čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) umístila těžbu kryptoměn na seznam průmyslových odvětví, které Čína vnímá jako problematické z hlediska plýtvání zdrojů nebo ekologie. U těchto odvětví se počítá s jejich kompletním zákazem nebo omezením. Celkem jich je 450.

Žádné datum konce těžby ani způsob, jakým by se to mělo provést, dokument neuvádí, zatím jde o návrh. Veřejnost se k němu může vyjadřovat do 7. května.

Čína je světová bitcoinová velmoc, nejvíce kryptoměny se vytěží právě zde. Je i největším trhem pro hardware specializovaný na tuto aktivitu. Uvádí se, že se tu vytěží 3/4 z celkového světového množství kryptoměn, což vyprodukuje 10 milionů tun oxidu uhličitého ročně.

Země zákaz zvažuje od minulého roku. Tehdy se těžbu snažila omezit tím, že zvedla ceny energie a vydala striktnější pravidla na ochranu životního prostředí. Velký efekt to nemělo, protože řada těžařů sídlí u uhelných dolů, kde jsou ceny za elektřinu extrémně nízké. Někteří také využívají energii z hydroelektráren, kterou lze zejména v období dešťů v určitých oblastech získat velice levně. Pokud by zákaz vešel v platnost, všichni těžaři by museli svá stanoviště opustit.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum nebo Bitcoin Cash. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Libra.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (78) Další článek: Vědci zveřejnili první snímek černé díry z galaxie M87

Témata článku: Země, Kryptoměny, Bitcoin, Čína, Energie, Těžba, Průmysl, Těžař, Odvětví, Elektrická energie, Zákaz


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 62Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu