Čína | Politika

Čína chce do tří let odstranit ze všech úřadů americký software a hardware

Čína chce do tří let odstranit ze všech úřadů americký software a hardware

Vládnoucí komunistická strana v Číně vydala nařízení, podle kterého se do tří let musí veškeré vládní instituce zbavit amerického softwaru i hardwaru. Jedná se tak nejenom o počítače, ale i Windows a další software. Informoval o tom deník Financial Times.

Nové nařízení je první veřejné, které nařizuje čínským institucím preferovat domácí produkci na úkor zahraničí. Jedná se o reakci na na nejrůznější zákazy vůči čínským firmám, které uplatňuje administrativa amerického prezidenta. Kromě rozvázání závislosti na americkém hardwaru a softwaru jde i o podporu lokální výroby.

Nejvýraznější zákaz postihl společnost Huawei, která má omezené možnosti obchodování s americkými firmami, což přineslo značné problémy. Nejnovější telefon Mate 30 se sice podařilo vytvořit zcela bez součástek z USA, po softwarové stránce je ale situace mnohem těžší a telefonu značně ublížila nepřítomnost Androidu přímo od Googlu. Firma se také nemůže podílet na výstavbě mobilních 5G sítí a další infrastruktury. USA navíc tlačí i své spojence, aby proti Huawei zavedli podobné restrikce.

Za tři roky bude hotovo

Výměna hardwaru a softwaru bude postupná, za tři roky ale má být hotovo. Celkem je třeba nakoupit mezi 20 až 30 miliony kusů nového hardwaru, přičemž 30 % by se mělo odehrát v prvním roce, 50 % v druhém a 20 % ve třetím. Nařízení tak získalo přezdívku „3-5-2“ a bylo schválené již dříve v letošním roce, nyní ale společně s restrikcemi nabralo na důležitosti.

Čína již nyní z velké části při nákupu počítačů využívá místní Lenovo, zde tak problém není až tak markantní. Přesto se ale řeší i taková drobnost, jako procesory Intel uvnitř zařízení. Horší je to u softwaru, kde se bude muset obejít bez Windows. Microsoft sice v historii připravil speciální verzi Windows 10 právě pro čínské úřady, ale ani tak nevyhovuje novému nařízení.

Jako náhrada by mohl sloužit Kylin OS, zde je ale problém s dostupnými aplikacemi. Většina vývojářů, poměrně logicky, vytváří své programy pro americké systémy.

V Číně mají i CGI moderátory. Podívejte se, jak vypadá:

Diskuze (33) Další článek: DOOM má 26 let. Připomeňte si hru, která je prapředkem všech 3D stříleček

Témata článku: Hardware, Software, Microsoft, Google, Windows, Android, USA, Intel, Dell, Lenovo, Čína, Huawei, Politika, Donald Trump, Zákon, Vláda, Nové nařízení, Nařízení, Financial Times, Restrikce


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu