Tento článek bych chtěl poslat 20 let do minulosti. To bylo hardcore sci-fi a kde kdo by si ťukal na čelo.
Řeknu to takhle. Jestli mi nějaký číňan vleze do baráku, srovnám mu záda pohrabáčem a je mi jedno, co se pak se mnou stane. ☺
Čína - 1300 milionů obyvatel a průměrným IQ 103 pokud IQ nás Evropanů bereme 100. To znamená, že právě v tuhle chvíli v Číně žijí miliony géniů. Žije jich tam pravděpodobně větší množství než v EU i USA dohromady. Pokud se čínské vládě podaří nastavit školský systém tak aby tyhle lidi rozvíjel a motivoval, nikoliv zašlapával do průměru, tak potom Čína má bez debat před sebou budoucnost technologické supervelmoci č.1.
Přesně tak, bude to super velmoc a to nejen v technologii. Pokud je bude usa, rusko, evropa nebo kdokoliv nějak embargovat donutí je to investovat do vlastních technologií a stanou se naprosto nezávislí na okolním světě.
Nedostatek mozků můžou vyřešit jednoduše - nalákat zpátky domů Číňany, kteří na vývoji pracují v USA. Pak by ji měli dostatek, za to americká vědecká pracoviště by zela prázdnotou.
To může být obtížné. Špičkový vědci jsou dost citliví v oblasti svobody (celkově, tedy i směrování svého výzkumu) a druhá liga ovlivnitelná penězi to nevytrhne.Pokusů založit světově proslulou univerzitu už ve světě pár bylo, zejména v arabských zemích, ale díky výše zmíněným skutečnostem nezískali opravdové vědecké kapacity.
Nejsem si tak úplně jistej jestli si situaci tak trochu neidealizujete. Já bych se snad i domníval, že nejeden špičkový vědec první ligy je ovlivněn zejména kvalitou zázemí, které může mít k dispozici - laboratoře, přístroje, zajímavost projektu na kterém pracuje a s tím spojená naděje na zapsání se do dějin vědy, příp. naděje na špičkové ocenění typu Nobelova cena, apod..... Nemyslím si, že u špičkových vědců přírovědných oborů by bylo jejich typickým rysem společenský aktivismus a boj za svobodu ať už si pod tím pojmem představuje každý cokoliv....Jinak, srovnávat reálie v Číně s reáliemi v arabském světě, to mě připadá opravdu hodně úsměvné.
Nápad dobrý, ale realizovat lze jen velmi složitě. Ti Číňani v USA mají závazky jako třeba rodiny, hypotéka, školy a kroužky dětí atp. Pokud člověk jednou odejde, tak už ho není možné nějak jednoduše získat zpátky.
Cina ma hlavne velku hubu.B-]
To asi jo, protoze posledni prakticky volne zdroje surovin pred par lety srchamstla.
Konkurence neni? Ale prosímtě.. IBM by taky udělalo slušnou zakázku. 😉 A co se týče na jiném webu se hlásalo, že Čína bude stavět nový na AMD generaci.
Někdy by nebylo od věci zjistit, co ty mašiny vlastně dělají? Někdy kolem roku 2000 jsem se zapojil do programu hledání mimozemšťanů a pak do hledání léku na rakovinu v podání Intelu a tuším UD.Mimozemšťany ani lék to nenašlo. Teď máme ještě silnější mašiny a jediný výsledek je, že dokážem porazit na mnohem slabším stroji velmistra v GO.
Počítej s vojenským využitím. Modelování výbuchů jad. zbraní.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.