Čína je velká hrozba, jednou dojde k tomu, že se nepohodne s USA případně i s Indií a bude zle. Oni mám pocit nebudou tak zdrženliví v jaderné otázce jako Rus kdysi, který měl docela strach a couvl před USA při karibské krizi. Čína pokud někdo bude chtít šlapat po jejím tzv. majetku rozuměj snad celé moře kolem jejich břehů, případně podpořené umělými ostrovy, snad i dalšími "národy" - koncept jedné Číny, nevím mám docela obavu z této strany. Mluví o KLDR, aby je USA neprovokovaly, sami nechtějí zasáhnout, S'Korejec je pro ně totiž otrok co maká v jejich manufakturách a vůbec je dobré mít za souseda koncentrační lágr. Já vidím problém právě v KLDR nikoliv ve snaze ostatních zemí, zbavit se této už trapné diktatury. Klidně bych jim pravidelně všechny testovací jaderné střelnice, provětral - vyhnal pavouky, možná i dělostřelecké pozice, však by je přešel smích. Kdo bude čekat, až skutečně tu použitelnou jaderku mít budou, je cvok.
Taky v tom vidím slušně velký problém. Ono až za pár desítek let poroste cena ropy k částkám tisíců dolaru za barel tak o poslední ropné zásoby se nepovedou diskuze ale války.
Nemyslím si, že by cena ropy vylétla tak vysoko, to už by se totiž nevyplatila používat. Už dnes se dělají pokusy s výrobou náhražky (např. Audi zkouší "umělou naftu") z vody a CO2 - technicky je to zvládnuté, je to sice hodně energeticky náročné, ale ne extrémně (aktuálně vychází náklady mezi 1 a 1,5 eura za litr syntetické nafty, v závislosti na ceně elektrické energie).Už po druhé světové válce se dělal syntetický benzín z uhlí a podobně. Ropa aktuálně vládne světu z ekonomického hlediska, ne proto, že by byla naprosto nenahraditelná.
to je teorie. Praxe je taková, že ropa je v podstatě zdarma, její cena není to jedno euro na benzínkách, ale jen pár centů. Mezi tou ropnou věží a benzínkou je jen spousta vyžírek z nichž největší je stát. Tohle postavilo naši civilizaci jak ji známe. Jestli to "zdarma" má nahradit jedno euro (což je sci-fi nepočítající vloženou energii, kterou také máme z končících fosilních paliv) , tak po započítaní těch vyžírek výše a jednoduché zkušenosti s tím, jak padaly firmy na hubu při ropných zdraženích a krizích (často jen o pár procent), bych takový optimista nebyl.
Barel je asi 159 litrů. Při nahoře zmíněných tisíci dolarech za barel by tedy jeden litr ropy stál přes 6 dolarů + náklady na zpracování do benzínu či nafty. Aktuálně je cena ropy 52 USD za barel, tedy přes 8 korun za litr.Spotřební daň z benzínu je v EU průměrně 75 centů (od 55 centů v Bulharsku po 1,02 eura v Nizozemí) plus k tomu DPH (počítá se z ceny včetně spotřební daně). Paradoxně vysoké zdanění může posloužit jako výrazný tlumič různých ropných šoků - když cena benzínu vzroste z 5 korun na 15, je to zdražení o 200 %, když vzroste z 30 na 45 jde o zdražení o 50 %. Navíc stát může (otázkou je, zda to udělá) v případě opravdu vážných dopadů snížit spotřební daň a tím nárůst zmírnit.Takže přechod na "umělý benzín" nebo "umělou naftu" není (alespoň v Evropě) úplně nereálný. Už třeba kvůli obnovitelným zdrojům, které vyrábějí spoustu elektřiny v době, kdy ji nikdo nepotřebuje - takže využívat ji k produkci umělé nafty či benzínu a tu pak prodávat buď samostatně nebo míchat do současné nafty či benzínu (tak jako se tam nyní míchá olej či líh) může být poměrně logické vybruslení ze situace, kdy vyrábíme elektřinu v době, kdy po ní není poptávka a v místech daleko od míst spotřeby. Je tak jednodušší postavit např. na pobřeží Německa továrnu na výrobu umělých paliv, než stavět vedení přes celé Německo.
Konecne seriozni nazor, koneckoncu nejvetsi cast ropy konci v plastech a ne doprave.
Severni Korejec je pro ně totiž otrok co maká v jejich manufakturách - toto mas odkial?
Soudruhu za C.Libchavou pracovala skupinka Severokorejcu, skladani dilu pod vedenim sveho draba a po rade autofabrik po cele CR je to obdobne. S nikym v podstate nesmeji promluvit pouze delat. SKorea nema nic co nabidnout , neni to Kuba.
Přece známá věc, sice je hlídána hranice mezi Čínou a KLDR, ale legálně tam mohou Korejci pracovat (neboj neutečou, zbytek rodiny je rukojmí) a Čína mít u nich své manufaktury, platy naprosto minimální. Kdyby si stěžovali, možná ještě lágr i s rodinou. Kdo pochopitelně uteče a chytí to, lágr rovnou či poprava - veřejná. Dále tam jsou pracovní zóny mezi Jižní a Severní Koreou, které měly zajistit sblížení rodin a bůhví čeho - nějak se nedaří.> Můžeš jinak vysvětlit důvod proč by si Čína celá desetiletí vydržovala takový skanzen u své hranice? Z politických důvodů těžko, protože to co se v KLDR děje, už přesahuje i Čínskou fantazii a je od Mao Ce-tunga veliká.
Čína sice z KLDR dováží levně suroviny, ale jinak pro ně není KLDR nijak strategický partner - rozhlohou země i počtem obyvatel, stejně jako objemem produkce (čehokoliv) to je jako když se načůrá do moře.
V tom případě je s podivem, proč si takové nebezpečí takovou dobu držet u hranic. Pochybuji, že to souvisí s politikou, takový diktatura jako tam nebyla v Číně ani za Maa. Mám vážné obavy, že zvěsti o přesunu pracovní sil nebudou plané.
Čína má přes 1,3 miliardy obyvatel, KLDR má 25 milionů. Takže KLDR je pro Čínu z hlediska počtu potenciálních pracovních sil asi tak důležitá jako pro nás půlka Malty.Jde o politiku a určitnou "názorovou blízkost" nic jiného
Já se bojím spíš USA a jejich ambicí. Ostatně ani Čína by nezačala takto zbrojit, nebýt USA a jejich suverénního přesvědčení, že je celý svět jejich a mohou kdykoliv beztrestně vybít libovolný stát nebo národ.
USA je dobre citelny stat, pokud neco chteji je s nimi mozna dohoda, je to jen otazka ceny. V Cine se nemate jakkoliv dovolat ani zbla. Vice by Vam mohl vypravet o "cinskem pravu" nejeden podnikatel ktery chtel vstoupit na trh CLR.Napriklad vite ze do spolecneho podniku (jiny ani zalozit v CLR nejde) jsou od urcite pozize dosazovani vyhradne clenove strany.Oficialne v CLR neplati ani 100% patenty a v pripade sporu je temer 100% jiste ze vy neco vymyslite, cinan myslenku ukradne, ale k soudu nakonec pujdete vy jako cizinec.Bohuzel cina chytre dela dlouhodobe politiku pomoci subvenci, jejihz vyse je astronomicka s ohledem na astronomicky velke stadecko lidi ktere dre z kuze.Doporucuji navstevu Ciny, ale urcite mimo SHG a dalsi extremne bohate regiony.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.