Čím udělat lokální kopii webu?

Přestože mnoho uživatelů je dnes připojeno k internetu pomocí vysokorychlostního připojení, stále zůstává dost těch, kteří takové štěstí nemají. Nejen pro tyto uživatele může být zajímavá možnost uložit si na pevný disk kopii celého webu a později si ho v klidu prohlédnout bez nutnosti připojení. Podívali jsme se tedy na různé offline prohlížeče a stahovače webů a zjistili, jaké možnosti nabízejí.

Související odkazy

Slovník
doména
firewall
freeware
intranet
Java
Linux
offline
online
proxy server
shareware
Unix

Databáze znalostí
Stahování stránek

HTTrack Website Copier
(http://www.httrack.com/)

Jednoduchý volně šiřitelný program s českým rozhraním. Po spuštění zobrazuje průvodce, který vás provede všemi nutnými kroky pro vytvoření projektu stažení vybraného webu. Stáhnout je možné pouze webové stránky samotné nebo včetně obrázků. Podle libosti však můžete stáhnout všechny soubory z vybrané stránky. Program dovede navazovat přerušené nebo pozastavené stahování. Užitečná je také možnost stahování pouze aktualizovaných souborů.

Seznam adres, které budete stahovat je možné importovat z textového souboru. Nastavení umožňuje práci s proxy serverem, vybrat nebo naopak vyřadit soubory, které se budou stahovat, rychlostní limity, nastavení struktury stránek aj. Najednou je možné stahovat až 14 stránek. Po zastavení přenosu dojde ještě ke stažení zbývajících stránek. Okamžité přerušení je možné pouze ukončením programu. Program má verzi také pro Linux/Unix.

Klepněte pro větší obrázek

Offline Explorer
(http://www.metaproducts.com/)

Tento sharewarový program patří k nejznámějším zástupcům offline prohlížečů. Jazykové prostředí můžete nastavit do češtiny a mimo jiných také do slovenštiny. Uživatelé ocení přehledný vzhled ve stylu XP. Pro nastavení projektu můžete využít přehledného průvodce, který krok za krokem provede i ty méně zkušené uživatele.

Odkazy ve stažených souborech můžete přizpůsobit offline prohlížení. Program obsahuje vestavěný internetový prohlížeč, který můžete použít nejen k náhledu na stažené stránky, ale také k prohlížení on-line. Program pozná také přesměrování adres a nabídne stahování z nového umístění.

Teleport Pro
(http://www.tenmax.com/teleport/pro/home.htm)

Tento program vás po spuštění přivítá zobrazením průvodce, který umožňuje vytvořit kopii webu vhodnou k prohlížení z disku, duplikovat web včetně adresářové struktury, stáhnout pouze vybrané soubory, procházet další nalezené odkazy, stáhnout soubory z vybrané adresy nebo soubory obsahující zadané slovo. Po instalaci je program dostupný pouze v anglické verzi.

Při stahování webu můžete samozřejmě nastavit, do jaké hloubky se mají nalezené odkazy následovat. Zajímavý je plánovač, který vám umožní nastavit přesný čas, kde má program začít se stahováním webu do počítače. Na výběr máte několik možností. Stahování probíhalo s tímto programem velmi rychle. Program je šířený jako shareware.

WebCopier
(http://www.maximumsoft.com/)

Komerční program, který nabízí k vyzkoušení svoji patnáctidenní trial verzi. Umožňuje změnu jazyka, čeština v instalaci není, na internetu jsem nalezl český překlad pro jeho starší verzi. Po spuštění vás přivítá průvodce nastavením typu připojení k internetu. Program má XP vzhled laděný do modra.

V projektu můžete nastavit stahování souborů podle sedmi různých skupin, podrobněji je můžete určit zadáním přípon. Odkazy ve stažených souborech můžete ponechat beze změny nebo přizpůsobit offline prohlížení. Při samotném stahování program zobrazuje graf s rychlostí přenosu.

WebStripper
(http://www.webstripper.net/)

Tento program je na trhu již poměrně dlouho. K dispozici máte plně funkční zkušební verzi. Stažené weby lze třídit do kategorií. Rozhraní programu je jednoduché, a to jak vzhledem, tak ovládáním. Stahování je poměrně rychlé. Program můžete používat i za firewallem. Odkazy ze stažených stránek jsou automaticky překonvertovaný tak, aby bylo umožněno snadné offline prohlížení webu. Program je anglicky, češtinu jsem bohužel na internetu nenalezl.

Website Extractor
(http://www.asona.org/)

Velmi svižný prográmek. Umožní vám stáhnout celý web na disk vašeho počítače. Jeho rozhraní je více barevné, než je zvykem, také uspořádané ovládacích prvků je netypické. Program se vcelku příjemně konfiguruje. Zajímavostí je nastavení domén nejvyšší úrovně, ze kterých lze povolit stahování. Během práce mi program bohužel několikráte zhavaroval. Umožňuje změnu jazyka, takže myslím,že česká verze se na internetu jistě brzy objeví.

Leech
(http://www.aeria.com/products/)

Tento sharewarový program modemisty zřejmě příliš nepotěší. Předpokládám, že většina z nich ještě Microsoft® .NET Framework, tedy podporu pro .NET aplikace, nainstalovanou nemá a stahovat kvůli instalaci programu zhruba dvacet megabajtů jim příjemné nebude. Program má moderní vzhled. Umožňuje velmi přehledně nastavit vlastnosti stahování zadaných webových stránek. Můžete pracovat s příponami souborů, časem nebo zabraným místem na disku. Program také dovede posbírat e-mailové adresy ze zadaného webu. Čeština k programu zřejmě zatím není dostupná.

Klepněte pro větší obrázek

BlackWidow
(http://www.softbytelabs.com/)

Poněkud zvláštní název patří programu, který není typickým stahovačem webů pro offline prohlížení. Je to spíše jakási mapa zadaného webu, která vám zobrazí jeho strukturu, nalezené e-mailové adresy, externí odkazy a chybné odkazy. Stažený web samozřejmě můžete uložit pro pozdější offline prohlížení. Program umožňuje rozšiřování svých funkcí pomocí zásuvných modulů. Český překlad jsem k němu na internetu nenašel, součástí instalace není. Program můžete zkoušet po dobu třiceti dnů.

JoBo
(http://www.matuschek.net/software/jobo/index.html)

Volně šiřitelný program, který je napsaný v Javě. Pro zájemce jsou k dispozici i zdrojové kódy tohoto programu. Pro jeho spuštění tedy budete potřebovat prostředí Java Virtual Machine nainstalované v počítači. Program má jednoduché uživatelské rozhraní, obsahuje jak grafickou verzi tak její obdobu pro příkazový řádek. Při stahování můžete omezit rychlost, přenést do počítače pouze sobory vyhovující určitému datu aj. Program samozřejmě dovede pokračovat v pozastaveném stahování.

WebReaper
(http://www.webreaper.net/)

Tento program můžete pro osobní účely používat doma zdarma. Rozhraní sice příliš pěkně nevypadá, v instalaci programu není možnost změnit jazykovou verzi. Nicméně češtinu na internetu naleznete. Možností pro nastavení mnoho není, ale i tak máte možnost vyloučit některé typy souborů ze stahování. Stahování zahájíte zadáním adresy do políčka na nástrojové liště programu. Až poté můžete profil uložit. Program zobrazuje seznam oblíbených položek z převzatý z Internet Exploreru. Bohužel ve Windows 2000 měl problém se správným zobrazováním českých znaků.

WebZip
(http://www.spidersoft.com/)

Sharewarový program, který můžete zkoušet po dobu čtyř týdnů. Jeho obrazovka obsahuje až příliš mnoho prvků, což jej činí na rozlišení 1 024 × 768 a menších poněkud nepřehledným. I v tomto případě se setkáte s XP vzhledem. Program umožňuje práci s proxy serverem, nastavení rychlosti stahování. Při stahování je zobrazena velmi podrobná statistika v číslech i grafickém znázornění. Stažené webové stránky můžete přímo v programu archivovat do formátu zip. Můžete z nich vytvořit také komprimovaný HTML soubor – CHM. Český překlad programu si můžete stáhnout z internetu.

Superbot
(http://www.sparkleware.com/superbot/)

Tento program se svým velmi jednoduchým vzhledem velice liší od svých konkurentů. Po instalaci komunikuje anglicky, ovšem z internetu můžete stáhnout český překlad. V nastavení programu můžete zapnout použití proxy serveru, zvolit akci provedenou po dokončení stahování, zapnout monitorování webových adres ve schránce nebo zapnout logování. Nic víc.

Více nastavení je vám umožněno až při vytváření projektu. Poněkud mi vadilo, že nemohu najednou zadat soubory, které chci zařadit do stahování a které nikoli. Na výběr byla pouze vždy jedna z možností. Zajímavá je možnost vytvoření souboru autorun.inf pro případ, že budete chtít stažený web vypálit na CD. Neregistrovaná verze je omezena ve stažení maximálně stovky souborů.

Klepněte pro větší obrázek

Offline Commander
(http://www.zylox.com/)

Poněkud zvláštně na mě působilo uživatelské rozhraní tohoto programu. Program umožňuje běžné prohlížení internetu a zároveň stahuje stránky na disk pro pozdější prohlížení v offline režimu. Zajímavá je přehledná statistika ve formě HTML reportů nebo grafu rychlosti stahování. Program dovede zobrazit také terčík pro stahování, podobně jako někteří správci stahovaných souborů. Nastavení programu je bohaté, v podstatě umožňuje vše, co konkurence, nicméně je více nepřehledný. Neregistrovaná verze umožňuje stažení tisícovky souborů. Český překlad programu pravděpodobně k dispozici není.

Programů pro stahování webů je mnoho. Potěšitelné je, že i mezi volně dostupnými nástroji najdete kvalitní programy. Na závěr si dovolím malou poznámku. Pokud chcete vytvořit ze stažených internetových stránek kopii přístupnou v lokálním intranetu, zkuste vyzkoušet freewarový český program ZippedWeb. Ze stažených souborů vytváří kompresní metodou zip archiv, který pak zpřístupňuje pomocí IP adresy.

Diskuze (27) Další článek: Pokus o získání X-Prize byl úspěšný

Témata článku: Prohlížeče, Prohlížení, Přehledný průvodce, Podrobná statistika, Proxy, Offline, E-mailová adresa, Lokál, Nalezený soubor, Leech, Stažený soubor, Podrobné ladění, Osobní účel, Stahování, Program, Vybraný soubor, Přehledné znázornění, Zajímavý krok, Externí odkaz, Intranet


Určitě si přečtěte

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

** Hledali jsme činnosti, které zpomalují počítač s Windows ** Chcete mít počítač co nejrychlejší? Dělejte všechno přesně naopak!

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 42

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

** Linuxový Elementary OS se inspiruje v Apple macOS ** Microsoft Windows 10 jde vlastní cestou ** Který z desktopů je hezčí? Prohlédněte si galerii

Jakub Čížek | 122

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 120

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 40

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 27Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch