Trvale roste podíl Internet Exploreru, ale i Linuxu; starší verze jsou už minulostí.
Praví se, že existují lži, velké lži a statistika; na to je možná dobré odvětit, že je potřeba si vybrat
správná čísla. Při každé návštěvě internetové stránky se do záznamového souboru (logu) uloží také informace o tom, jaký operační systém a jaký prohlížeč používáte. Pokud se tato čísla monitorují dostatečně dlouho a na dostatečně velkém množství serverů i u velkého množství uživatelů, dávají velmi slušnou výpovědní hodnotu.
Monitorované weby Computer Pressu reprezentují měsíčně zhruba dvě stě tisíc unikátních IP adres, v drtivé většině uživatelů z ČR; jak vypadají naše statistiky?
Prohlížeče. V dubnu u sledovaných návštěvníků činil podíl Internet Exploreru 87,8 %, Netscape je na deseti procentech (10,15 %). Trend je tedy po několik let neměnný, i když se tempo růstu MSIE a poklesu NN zpomaluje – například mezi lednem a únorem ztratil NN na úkor MSIE 1,5 %, mezi březnem a dubnem to bylo 0,5 % (faktem ale je, že současná čísla pro první polovinu května hovoří: 88,65 % vs. 9,61 %). Může se bitva změnit, když bude Microsoft přinucen učinit používání MSIE více „dobrovolným“? Samo o sobě asi ne – chybí totiž skutečně konkurenční produkt (a ne že by nebylo co vylepšovat oproti stávajícím prohlížečům).
Trojky jsou mrtvé. Pokud někteří správci webů ještě upravují své stránky tak, aby byly plně kompatibilní i s verzemi 3.x obou prohlížečů, a ochuzují tak ostatní uživatele o vymoženosti, které přináší nové standardy (DHTML, CSS, JavaScript atd.), asi dělají chybu: podíl „trojek“ je na 1,6 % a nadále prudce klesá. Jednoznačně vede pětka od Microsoftu (72,78 %), za ní je MSIE 4.0 a následuje NN 4.0.
Windows nebo Linux? Zdá se, že Linux je zatím doma především na serverech, kde je jeho pozice velice silná a kde zejména na menších či nekomerčních webech nemá Microsoft skoro žádnu šanci. Na desktopu má zatím Linux podíl okolo 1 %, ale důležitější je, že toto procento se od ledna do května skoro nemění, čísla stále kolísají okolo onoho jednoho procenta. Je to sice víc než průměrné hodnoty z loňska (0,8 %), ale významný tržní podíl to není. Mírně se ale zlepšuje Apple OS – loni okolo 0,3 %, letos už mírně přes 0,5 %. Je tedy jasné, že dominantní porce zbývá na operační systémy od Microsoftu, kterým, jak se zdá, zatím na desktopu neškodí ani Linux, ani soud, ani virus ILOVEYOU. Podobně, jako se u pár uživatelů ještě drží trojkové verze prohlížečů, má třetina procenta stále tvrdošíjně Windows 3.x – možná kvůli výkonnosti hardware. Ustupují i Windows 95, která měla vrchol v roce 1998 (přes 50 %), od té doby neustále klesají – nejdříve vůči Windows NT 4.0, pak hlavně vůči Windows 98. Ta dnes vedou s přehledem: v lednu 47,9 %, v únoru 50,6 %, v březnu 50,9 % a v dubnu 53,3 %; v půli května jsou na 54,1 %. Podobně rychlý je i nárůst Windows 2000, která šla z téměř nuly (leden 2000) na skoro 6 % v současné době – je ale vidět, že to je nikoli na úkor uživatelů Windows 9x, ale Windows NT. Jejich „tržní podíl“ totiž klesá vůbec nejrychleji, z 22 % v lednu (historické maximum bylo 26 % na podzim loňského roku) na méně než patnáct procent dnes.
Ukazuje se, že český uživatel je docela moderní – porovnáme-li to s podobnými, dostupnými statistikami z amerického Internetu, nalezneme daleko větší podíl nových systémů a nových verzí prohlížečů než v USA. Vyšší podíl MSIE než na světě je do velké míry dán i jeho lokalizací do češtiny, ale také daleko více dominujícím software od Microsoftu na českém trhu než je obvyklé v jiných zemích. Jakpak tomu bude, až budou na světě dva Microsofty?