Bezpečnost | CIA | WikiLeaks

CIA prý útočila na chytré televizory a nejspíše se vydávala i za Rusy

 • Skupina Wikileaks zveřejnila obrovský balík dat
 • Popisují kybernetické útoky na různé cíle
 • Antivirové společnosti se ničemu nediví

Skupina Wikileaks včera vypustila do světa obrovský balík bezmála devíti tisíc webových stránek a příloh, které mají popisovat nejrůznější operace americké zpravodajské služby CIA a jejich partnerů z Evropy.

Média dokumenty zatím opatrně analyzují, takto rozsáhlý únik je totiž bezprecedentní a zdaleka převyšuje i aféru okolo NSA a Edwarda Snowdena.

Balík dokumentů, který Wikileaks nazvala Year Zero, má být přitom pouze první částí mnohem rozsáhlejší série pojmenované Vault 7. Year Zero každopádně popisuje kybernetické techniky z let 2013-2016, které CIA údajně používala k odposlechům a průnikům do cizích počítačových systémů.

Slovíčko údajně je přitom na místě, CIA a americké úřady totiž aféru zatím prakticky nekomentují, a tak neexistuje způsob, jak dokumenty verifikovat. Ostatně i Wikileaks samotnou někteří pozorovatelé podezírají, že je pouze nástrojem dalších zpravodajských agentur – třeba těch ruských.

Na CIA a NSA si může zahrát každý. Hackerské technologie jsou běžně dostupné

Ať už je ale autorem dokumentů kdokoliv, samy o sobě vypadají docela věrohodně, protože popisují postupy, které nejsou v mnoha případech nikterak neznámé. Může si s nimi pohrávat každý bezpečnostní specialista, kterému se dostala do rukou třeba linuxová distribuce Kali.

Kali Linux je vcelku běžný operační systém, jehož specialitou je ale balík penetračních nástrojů. Kali slouží k tomu, aby pomocí něj třeba správce sítě otestoval podnikovou infrastrukturu na všemožné známé kybernetické útoky. Kali Linux tedy umí zneužívat nejrůznějších zranitelností k tomu, aby na cílový počítač instaloval trojské koně, malware, zapojoval jej do botnetu, nahrával zvuk z mikrofonu na telefonu s Androidem a tak dále.

Stejně tak lze ale Kali pochopitelně i zneužít a namísto testování vlastního systému s ním útočit na libovolný cíl. Není to žádné sci-fi, a pokud bude cílový systém zranitelný, dokáže to po pár minutách studia dokumentace naprosto každý zkušenější majitel počítače.

Jak to prý funguje v nitru CIA

Nemělo by být tedy žádným překvapením, že stejných principiálních postupů využívají i nejrůznější zpravodajské služby. Ty mají ke všemu oproti běžnému geekovi jednu nezanedbatelnou výhodu – ekonomické prostředky. Prakticky neomezené prostředky.

Podle Wikileaks je to i případ americké CIA, jejíž ředitelství pro digitální inovace (DDI – Directorate of Digital innovation), má údajně lepší zázemí než celá NSA. A to především díky mocné sekci CCI (Center for Cyber Intelligence), pod kterou konečně spadá skupina EDG (Enigneering Development Group) a divize aplikovaného inženýrství AED.

960538187
Organizační struktura CIA podle Wikileaks

Zatímco vy si po ránu přečtete v práci pracovní poštu, inženýři z AED svodku o nejnovějších zranitelnostech Zero Day, které odhalila noční směna v Androidu, Windows, Applu aj. Zero Day jsou chyby, o kterých zatím nikdo neví včetně autora softwaru, takže je reverzní inženýr může použít třeba k vytvoření sofistikovaného viru.

Problém spočívá v tom, že objevování podobných chyb je velmi náročná práce, takže na ně tu a tam narazí špičkový student s hromadou času a vidinou finanční odměny (mnohé velké firmy mají tzv. bounty programy, v rámci kterých za odhalování neznámých chyb platí tučné odměny), specializované týmy antivirových společností a velkých počítačových korporací (třeba tým Google Project Zero), anebo právě inženýr v podobné štědře financované agentuře.

Umbrage: To ne my! To Rusové…

V CIA ale nejsou žádní amatéři. Dobře si uvědomují, že když na základě takové zranitelnosti napíšou trojského koně, kterého pak budou moci nainstalovat na počítač sledované osoby, přeci jen po sobě zanechají stopy, kterých by si mohly všimnout zase antivirové a další bezpečnostní společnosti, jejichž inženýři dnem a nocí nedělají nic jiného, než analyzují každé podivné chování na internetu.

TOP10 nejděravějšího softwaru v letech 1999 až leden 2017 (cvedetails.com)

 1. Mac OS X (1 679)
 2. Linux kernel (1 564)
 3. Firefox (1 437)
 4. Chrome (1 370)
 5. iOS (984)
 6. Flash Player (973)
 7. Debian (933)
 8. Internet Explorer (825)
 9. Ubuntu (797)
 10. OpenSUSE (783)

Právě z tohoto důvodu CIA podle uniklých dokumentů spustila program Umbrage, což má být jakési síto na malware šířící se světem. Špičkoví hackeři CIA je zachytí a zneužijí po svém, namísto toho, aby psali zcela vlastní.

V čem spočívá hlavní výhoda? Nikoli v tom, že si agenti ušetří práci, ale proto, že po sobě zametou stopy. Představte si například situaci, kdy CIA s pomocí NSA a dalších federálních agentur zachytí nějaký sofistikovaný malware svých protivníků z Moskvy. Mohou jej pak použít po svém, a když jejich modifikaci zachytí na síti bezpečnostní specialisté, budou si myslet, že za útokem stojí pravděpodobně Rusko, protože stopy malwaru sahají kamsi na samotný východ Evropy.

Weeping Angel promění televizor ve štěnici

Dalším zajímavým příkladem schopností hackerů z Langley je operace s kódovým označením Weeping Angel. Uniklé dokumenty pocházejí z roku 2014, takže popisují útok na dnes již staré řady plazmových televizorů od Samsungu vybavených mikrofony a kamerou pro Skype.

862354563 47119685
CIA se soustředila na televizory od Samsungu. Ne snad, že by byly děravější než konkurence, ale mají největší podíl na trhu. Ačkoliv se popisovaný útok týká starších modelů, lze předpokládat že CIA/NSA/MI5 a další mají něco i na ty nejnovější modely.

CIA se podle Wikileaks podařilo přepnout televizor do tichého režimu (píše se o něm jako o „Fake-off mode“), kdy sice televizor vypadal jako vypnutý, ve skutečnosti ale zvesela nahrával skrze mikrofon a kameru vše, co se dělo v jeho okolí. Nutno podotknout, že k nahrání špionského malwaru byl třeba přístup k USB portu televizoru, takže strach z nějakého plošného monitoringu není na místě. Nebylo by to ani úlohou CIA jako spíše NSA. A ani NSA nemá prostředky k tomu, aby odposlouchávala dění v každém obývacím pokoji na planetě.

Weeping Angel ale nejspíše mohli agenti použít k cílenému odposlechu cíle, jako by mu do pokoje nainstalovali klasickou štěnici.

Fine Dining, aneb tady vyplňte žádanku a vám toho uličníka hackneme

CIA podle uniklých dokumentů v letech 2013-2016 pracovala nejméně na 500 podobných projektech. Nabízí se tedy otázka, jak jejich používání vypadalo v praxi. Vžijme se do role analytika, který potřebuje získat informace o svém cíli.

Budeme předpokládat, že on sám není žádný hacker, takže těžko otevře linuxový terminál a začne z hlavy zapisovat všemožné příkazy a skripty v Pythonu. Podle Wikileaks namísto toho použije Fine Dining.

Mělo by se jednat o jakýsi standardizovaný dotazník potřeb. Zpravodajský důstojník pomocí něj vyplní, co všechno potřebuje získat a operační (OSB – Operational Support Branch) navrhne nejlepší způsob, jak toho docílit třeba zrovna mixem nejrůznějších sofistikovaných útoků.

Zdá se tedy, že celý systém uvnitř CIA pracuje jako dobře promazaný stroj až na jednu drobnost. Pokud je toto všechno pravda, znamená to, že kdosi z nitra CIA vynesl bezprecedentní množství strukturovaných dat, čímž prokázal, že ačkoliv jedna z nejmocnějších amerických agentur disponuje optikou třeba těch českých prakticky neomezenými technickými i finančními prostředky, někdo ji docela úspěšně vykradl, což vše posouvá do trošku jiného světla.

Není to žádné překvapení, reagují antivirové společnosti

Bezpečnostní specialisté aktuální únik zároveň shodně komentují tak, že překvapení není na místě. CIA dělá přesně to, k čemu je určená a nepoužívá žádné techniky z oboru science fiction, ale postupy, které při znalosti softwarových chyb může zneužít naprosto každý – třeba pomocí zmíněné linuxové distribuce Kali nebo desítek a stovek samostatných penetračních nástrojů.

Antivirové společnosti hodnotí únik

„Taková je jejich práce. Aktuální kauza nepřináší nové nebo překvapující informace, ale pouze potvrzuje schopnosti daného národního státu. Stejně jako jednotlivé národní státy, i hackeři se snaží identifikovat a zneužít těchto zranitelností. Nejnovější úniky upozorňují na to, že bychom se měli soustředit na zabezpečení platforem, které se staly cílem těchto útoků. Je nezbytné, aby se v této hře na kočku a myš spojili poskytovatelé bezpečnostních řešení s tvůrci mobilních operačních systémů a vzájemně spolupracovali,“ komentuje případ generální ředitel Avastu Vince Steckler.

S tím souhlasí i manažer Check Pointu pro Českou republiku Daniel Šafář a dodává: „Nejnovější informace zveřejněné WikiLeaks jen znovu dokazují, že sofistikované hackerské nástroje jsou dostupné snadněji, než si mnoho lidí myslí. Využít je může kdokoli, od jednotlivců a kyberzločineckých týmů až po vlády.“

Diskuze (46) Další článek: Komentář: O čem je věda a jaké má limity

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,