Rozšířená realita | Zrak

Chytré kontaktní čočky Mojo Lens se už brzy začnou prodávat. Mají gyroskop, microLED a baterii přímo na oku

Rozšířená realita (AR) v kdejaké helmě nebo brýlích je sice zajímavá vize, otázkou ovšem zůstává, kolik lidí by v něčem podobném dobrovolně chodilo po ulici. Tedy alespoň při současném stavu technologie.

Mojo Vision na to jde už roky jinak a vsadilo na technologii microLED displejů integrovaných do kontaktní čočky. Nutno podotknout, že takových nápadů tu už bylo v minulosti více a s myšlenkou koketoval i Alphabet a jeho zdravotnická dceřinka Verily.  Pokaždé to ale zatím skončilo jen na papíře nebo u velmi raných prototypů jako nápad, který prostě nejde spolehlivě vyrobit.

Malé LCD přímo na oku

Chytré kontaktní čočky Mojo Lens se ale rok od roku blíží cíli a hlavně konstrukci, kterou by si už nějaký odvážlivec skutečně vložil do oka. Poslední verze prototypu, o které se rozepsali kolegové z IEEE Spectrum a kteří si ji mohli vyzkoušet na vlastní oči, už obsahuje i vlastní mikrobaterii.

Klepněte pro větší obrázek
Základní deska s rezistory, kondenzátory, baterií, vysílačem, procesorem a LCD přímo na oku

Jak to tedy funguje? Kontaktní čočka obsahuje jednoduchý monochromatický microLED displej se 14 000 pixely, 5GHz rádiový vysílač pro spojení s hlavní jednotkou, maličkou baterii se zdravotnickou specifikací a jednotku IMU (akcelerometr, gyroskop, magnetometr), která slouží mimo jiné ke sledování pohybu očí. Právě pohyb oka totiž slouží k navigaci v menu s aplikacemi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
MicroLCD může zobrazovat jednoduché informace a první generace prototypu z roku 2019

Jelikož se počítá s použitím čoček pro každé oko, mohou poté pomocí stereoskopie vytvářet trojrozměrný vjem. Poslední technologie, kterou ještě zbývá implementovat, je optický snímač – v podstatě určitá forma jednoduché kamery.

Pro pacienty i sportovce

A k čemu to bude celé dobré? Podobné čočky by mohly plnit asistenční zdravotnickou roli – mohly by třeba u lidí s horším zrakem zvýrazňovat hrany, což je výpočetně relativně jednoduchý problém. Některé demoaplikace, které si vyzkoušeli novináři z IEEE Spectrum, nicméně slibují i skutečný AR zážitek. Třeba navigačního pomocníka, zobrazování údajů o trase a tepu pro sportovce a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa přímo v oku

Hlavní překážkou ale nakonec bude psychologický blok a zdravotní aspekty. Kontaktní čočky vyzbrojené hromadou elektroniky si totiž asi do oka nebude chtít nasadit každý kolemjdoucí. Nehledě na to, že zvláště tvrdé čočky na rozdíl od těch měkkých trpí vysušováním povrchu oka, jeho drážděním a obecně horší snášenlivostí pro citlivější osoby.

Diskuze (22) Další článek: V Indii spadla z nebe kovová koule a prstenec. Pravděpodobně se jedná o součástky z čínské rakety

Témata článku: Technologie, Prototyp, Baterie, Alphabet, Rozšířená realita, Zrak, Oko, Gyroskop, Kontaktní čočky, Mojo Vision, Čočka, ImoSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Designéři zkombinovali iPhone s populární herní konzolí. Takový telefon by se líbil každému hráči

Designéři zkombinovali iPhone s populární herní konzolí. Takový telefon by se líbil každému hráči

** Takto by vypadal iPhone 14 zkřížený s herní konzolí ** Má tři displeje, joysticky i herní tlačítka ** Nechyběla by špičková výbava i chlazení.

Martin Miksa
CaviarHerní mobilyiPhone
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování