Zdraví | Nositelnosti | Medicína

Chytré hodinky a náramky získají schopnost měřit krevní tlak – díky novému senzoru Valencell

Vysoký krevní tlak může způsobovat celou řadu zdravotních problémů. Bohužel celá řada postižených o svém onemocnění často ani neví – měřit tlak lze totiž pouze pomocí specializovaných zařízení. V dohledné budoucnosti se však rýsuje možnost, že by tuto funkci mohly nabídnout třeba chytré hodinky či náramky.

Hodinky a náramky dnes umí sledovat a zaznamenávat údaje o tepové frekvenci a úrovni okysličení krve. Nejdražší modely pak dokážou měřit a vyhodnocovat srdeční činnost pomocí EKG. Schopnost měření krevního tlaku však v tomto segmentu dosud chyběla. Hypertenzí přitom trpí na celém světě více než miliarda lidí a jen jeden ze sedmi nemocných má situaci pod kontrolou.

Senzor pro měření krevního tlaku

Americká firma Valencell, která se zabývá výrobou biometrických čipů pro nositelná zařízení, představila v rámci probíhajícího veletrhu Consumer Electronics Show (CES) nový senzor. Již na minulém CESu přitom tento výrobce škádlil schopností měřit krevní tlak pomocí sluchátek – tedy bez nutnosti používání nafukovací manžety.

V letošním roce posunul Valencell svou technologii o další krůček dál – oznámil schopnost měřit tlak na základě dat shromážděných novým snímačem ze zápěstí nebo konečků prstů. V praxi by tak chytré hodinky a náramky mohly získat další schopnost užitečnou pro sledování zdravotního stavu svého nositele.

Výrobce testoval své senzory na pěti tisících lidech a nasbíral více než dvacet tisíc datových sad. Na jejich základě je přesvědčen, že jeho snímač je schopen podávat přesné informace. Měření vyžaduje pouze data z fotopletysmografie (PPG) a inerciálních senzorů.

Jednoduše chytré

Základní princip je podobný, jako u optických snímačů tepové frekvence: zařízení prosvěcuje kůži a senzor zachytává světlo odražené zpět. Na jeho základě je schopen odvodit vzorce průtoku krve a použít je k výpočtu biometrických údajů, jako je srdeční nebo dechová frekvence.

Hlavní pointa spočívá ve spojení těchto údajů s řadou dalších faktorů, jako je výška a hmotnost, kombinace dat z jiných senzorů a jejich vyhodnocení prostřednictvím pokročilého systému strojového učení. Výsledkem je odhad krevního tlaku, jež je téměř stejně přesný jako při měření lékařským přístrojem s manžetou.

Dalším krokem bude v dohledné době podání žádosti o schválení k Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (U.S. Food and Drug Administration; FDA). Do konce roku 2021 bychom se mohli dočkat prvních hodinek a sluchátek s touto funkcí, v polovině příštího roku by pak čip se schopností měření tlaku mohl být implementován do chytrých prstenů.

Diskuze (8) Další článek: Týden Živě: Hlavní novinky z CES 2021 a (nejen) americký internet na rozcestí

Témata článku: Zdraví, Nositelnosti, Medicína, Hodinky, Strojové učení, Tělo, CES 2021, Schopnost, Sluchátko, Senzor, Krevní tlak, CES, Měření, Snímač, PPG, Náramek, Nový senzor, Hodinky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
5G modemy od Applu v ohrožení. Firma narazila na nečekaný problém

5G modemy od Applu v ohrožení. Firma narazila na nečekaný problém

** Apple s 5G modemy narazil na problém. ** Překvapivě není technický, ale právní ** Další vývoj totiž blokují patenty Qualcommu

Martin Miksa
5GModem
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Víte, s čím vším souhlasíte při používání Androidu? Zjistili jsme to za vás

Víte, s čím vším souhlasíte při používání Androidu? Zjistili jsme to za vás

** Android dnes používá každý druhý mobilní uživatel ** Víte, s čím při jejich používání vlastně souhlasíte? ** Varování: Některé pasáže uživatelských podmínek jsou jen pro otrlé...

Martin Chroust
SoukromíAndroid