IKEA

Ikea chystá první chytrou zásuvku s měřením spotřeby. V aplikaci bude také radit, jak šetřit energie

Ikea bude od října prodávat novou chytrou zásuvku Inspelning, která jako první v nabídce švédského řetězce bude umět také měřit spotřebu připojených zařízení. Letošní novinka Tretakt a dřívější Trädfri totiž pouze sloužily k dálkovému zapnutí/vypnutí spotřebičů.

O Inspelningu zatím nic bližšího nevíme, avšak podle fotografií vypadá podobně jako Tretakt s tím rozdílem, že čelní strana je šedá, nikoliv bílá. Ikea mimochodem začala během května doprodávat zásuvku Trädfri za 149 Kč místo původních 299 Kč. V akci bude do 31. srpna 2024 či do vyprodání zásob. A ty se tenčí, zařízení už je dostupné jen v Brně a v Praze na Černém Mostě. Zličín a Ostrava mají vyprodáno. Jen na těchto dvou místech se ale prodává sada zásuvky a bezdrátového tlačítka, stojí 199 Kč místo původních 399 Kč.

Ikeácká aplikace Home smart se však o přehled energií rozšíří ještě před prodejem Inspelningu. V domovském Švédsku již obsahuje nový přehled Energy Insights a později by se měl objevit také v dalších zemích. Ve zvláštní záložce bude Ikea ukazovat spotřebu celého domu a srovnávat ji s jinými podobnými domácnostmi. Bude radit, kde je vhodné energeticky náročně spotřebiče spouštět a šetřit peníze. Ukazovat má také spotové ceny energií.

V budoucnu bude služba Energy Insights nabízet personalizované rady, jak šetřit energií, s praktickými a realizovatelnými tipy. Kromě toho bude poskytovat doporučení týkající se výrobků a služeb, které pomáhají snižovat spotřebu energie, přičemž řešení budou k dispozici přímo v Ikea. Funkce Energy Insights vyžaduje přístup k údajům z chytrého elektroměru v domácnosti, ale není závislá na žádných výrobcích pro chytrou domácnost,“ uvádí obchod. Z popisu na švédském webu to vypadá, že lidé budou muset aplikaci Home smart otevřít přístup k online datům z chytrého elektroměru. Funkci tedy musí podporovat dodavatel elektřiny.

Sama Ikea se v zahraničí v energiích velmi silně angažuje. V devíti zemích světa prodává solární panely, k nám se tato služba již chystá. Ve Švédsku působí i jako dodavatel energií, kdy klientům poskytuje elektřinu z fotovoltaiky a větrníků.

Diskuze (14) Další článek: Pátrání po Dysonově sféře: Vědci identifikovali 7 nejslibnějších hvězdných systémů

Témata článku: , ,