Testy | Chytrá domácnost | Netatmo

Chytrá kamera Netatmo sleduje, kdo je doma. Podle toho pak spouští alarm (Test)

  • Jednoduché zabezpečení domácnosti bez nutnosti zadávat PIN
  • doplňková čidla poznají otevřené dveře nebo vibrace v zásuvce s cennostmi
  • hlasitá siréna vám dá šanci zrušit poplach pohledem do kamery

Domácí kamera Netatmo Smart Indoor Camera, dříve známá jako Welcome, existuje v nabídce už několik let, letos ale dostala zásadní rozšíření funkčnosti. Můžete ji doplnit o pohybová čidla a hlasitou sirénu a vybudovat tak jednoduché zabezpečení domácnosti.

Netatmo to vymyslelo chytře. Kamera slouží jako hlídač, kdo je zrovna v domácnosti, a když nikdo není doma, umí při nepovoleném pohybu rozhoukat sirénu a rozeslat notifikace. Současně, pokud zapnete náhodou alarm, stačí se podívat do kamery, ta vás pozná a poplach vypne.

Netatmo Smart Indoor Camera

kamera: rozlišení FullHD rozměry: 4,5 × 4,5 × 15,5 cm připojení: 100 Mbit/s LAN, 802.11 bgn (2,4 GHz), slot pro microSD až 32 GB (16 GB v balení) napájení: microUSB, adaptér v balení
siréna: 110 dB snímač + vibrací pro detekci pokusů o deaktivaci rozměry: 13 cm × 3,5 cm, napájení: 4× AA baterie nebo pevně zapojený microUSB (není v balení)
snímač: pohyby, vibrace, poloha (otevřeno, zavřeno) rozměry: 7,6 × 1,6 × 3 cm napájení: 2× AAA baterie

Cena: 10 600 Kč (sada kamery, tří čidel a sirény)
4 500 Kč samotná kamera

Inteligentní kamera kontroluje docházku

Hlavním rozdílem kamery Smart Indoor Camera oproti jiným hlídacím kamerám, je zcela bezplatný provoz. Nemusíte platit měsíční poplatky za cloudové úložiště, stejně tak vaše videa nevidí nikdo jiný než vy. Veškeré záznamy se ukládají na microSD přímo v kameře.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V balení dostanete tři čidla (tady je jedno pevně nalepené na vstupní dveře). Kamera se připojuje přes Wi-Fi, pro lepší spolehlivost je vhodnější LAN. Sirénu lze upevnit na stěnu

Současně ale můžete tyto záznamy automaticky posílat na své definované FTP nebo synchronizovat na Dropbox. Ke kameře se dostanete odkudkoli přes mobilní aplikaci nebo webové rozhraní Netatmo, které sdružuje ovládání meteostanice, vytápění i zabezpečení.

Klepněte pro větší obrázek
Přes web se připojíte přímo k videu v kameře a přehledu událostí

Širokoúhlá kamera rozpoznává tváře a detekuje pohyb. Vede v patrnosti, koho nedávno viděla a zaregistruje jej jako přítomného. Je tedy vhodné, aby byla co nejblíže vchodu a současně mohla průběžně registrovat členy domácnosti. Možná už tušíte první problém – jak kamera pozná, jestli přicházíte nebo odcházíte? Na kameře si nastavíte čas (maximálně 12 hodin), po jehož uplynutí budete automaticky označení jako nepřítomní.

Když ale třeba přijdete o šesti večer a kamera vás zaregistruje, pak už do zorného pole nevstoupíte a ráno v osm otevřete okno, spustí se poplach. Kamera vás dlouho neviděla a v šest ráno prohlásila, že nejste doma.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Upozornění na mobilu obsahuje rovnou snímek z kamery, v aplikaci pak u každé události můžete přehrát 40s záznam zachycující také stav před a za událostí 

Umístění kamery je tak velmi důležité, současně u kamery v domácnosti budete muset řešit další problém – aktivní odpor členů domácnosti. Zatímco technický nadšenec jásá nad novou hračkou, ostatní členové domácnosti šmírovací kameře nemusí věřit a dokážou proti ní aktivně bojovat. Ani já jsem ji raději nebral domů a v rámci testu ji nasadil u nás v redakci.

Samotného mne překvapilo, jak kamera ostatní zlobila. Aktivně ji otáčeli, schovávali, hlasitě kritizovali.  Nakonec, když kamera hlídala jen vchod (a nemohla průběžně kontrolovat, zda je někdo v redakci) stížnosti postupně ustaly.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Záznamy se ukládají přímo na MicroSD v kameře, nemusíte platit měsíční poplatky za používání. Kamera má i vestavěný mikrofon, video z kamery tedy obsahuje i zvuk. Širokoúhlá kamera zabírá celé místnosti

Kamera dokáže rozpoznávat tváře, přesnost rozpoznání ale není vždy stoprocentní. Kamera rozeznává „známá tvář“, „neznámá tvář“, „domácí zvíře“ a „detekován pohyb“. Neznámé tváře můžete přiřadit existujícím osobám, nebo založit novou osobu. Při zjištění pohybu žádné podobné zpřesnění není.

Bohužel pokud osoba v záběru měla třeba velká sluchátka, čepici či jinou pokrývku hlavy, její příchod se často prohlásí jen za zjištěný pohyb. Tato osoba potom nebude pro kameru přítomná a hrozí, že její aktivita spustí poplach. Díky infradiodám kamera dokáže detekovat pohyb i za tmy, identifikace příchozích osob je ale spolehlivá jen v dobrém osvětlení. Menší dynamický rozsah kamery pak znamená, že stačí mírné protisvětlo, a kamera uvidí jen obrysy tváře.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Záznamy můžete zálohovat na svůj Dropbox nebo FTP, Rozpoznané osoby se po nastavitelném limitu prohlásí za nepřítomné

Mobilní aplikace 

Reálně se tak při umístění kamery Netatmo Smart Indoor Camera budete muset vyrovnat s několika často vzájemně si odporujícími problémy. Kamera by nejlépe měla registrovat osoby hned po příchodu, současně by ale měla hlídat i jejich pohyb po bytě, aby aktualizovala data o jejich přítomnosti. K tomu všemu by tvář osoby měla být dobře osvětlená a zřetelná.

A když se vám podaří najít technicky ideální umístění, musíte vyřešit psychologický aspekt kamery. Lidi prostě nemají rádi, když je někdo jiný, byť jejich blízký, může pozorovat kamerou.

Kamera Netatmo podporuje Google asistenta a nově také Apple Homekit. Do mobilu nebo Google Home reproduktoru tedy můžete vyslovit „ok google, show me the hall on TV“ a obraz z kamery uvidíte na televizoru. Assistent to neumí zobrazit přímo na telefonu, jen na televizorech a chytrých fotorámečcích Home Hub. Kamera se ale nechová pro Google asistenta jako zabezpečovací systém, nemůžete v rámci rutiny zapnout režim prázdné domácnosti. To musíte nastavit přes službu IFTTT, kde lze definovat třeba na hlasový povel asistentovi akci pro odchod konkrétních osob nebo prázdné domácnosti.

Nová čidla a hlasitá siréna

Nově můžete k interiérové kameře Netatmo spárovat i několik pohybových čidel a také hlasitou sirénu. Pohybová čidla umí fungovat v různých režimech (okno, dveře, garážová vrata, zásuvka). Čidlo nesnímá přerušení nějakého kontaktu, ale díky vestavěnému gyrosenzoru vnímá pohyb. Po úvodní kalibraci tak čidlo dokáže rozeznat otevření dveří, stejně jako umí upozornit, když necháte dveře dlouho otevřené. V jednom balení získáte tři čidla. Napájí se přes mikrotužkové baterie a stačí je oboustrannou lepící páskou přilepit na požadované místo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sirénu můžete použít  i jako zdroj předstíraného zvuku domácnosti, nastavit můžete i zpožděný nástup plné hlasitosti sirény. Polohové čidlo umí pracovat v různých režimech

Siréna, připomínající detektor kouře, také jede na baterky (volitelně přes microUSB) a komunikuje s kamerou bezdrátově, takže ji můžete třeba přilepit na strop mimo dosah.

V aplikaci si pak nastavíte reakce na různé události, když je někdo doma a když nikdo není doma. Můžete nastavit záznam videa, upozornění na mobil a spuštění sirény. Příchod neznámé osoby, když je někdo doma tak může jen danou osobu nahrát a poslat upozornění, zatímco stejná akce u prázdné domácnosti spustí i sirénu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V aplikaci nastavíte míru upozornění na vybrané události.
Spuštění sirény není nezbytně nutné

U sirény nastavíte bezpečný čas 20 až 90 sekund, do kdy se musí někdo známý podívat do kamery a vypnout tak poplach. Když to nestihne, spustí se poplach na plnou hlasitost. V případě zapnutí sirény, i když je někdo v domácnosti, musíte vypnout poplach v mobilní aplikaci.

Zabezpečení bez PIN kódu

Hlavní výhodou kombinace kamery a sirény je možnost odemknout celý systém bez zadávání pinu na klávesnici. Odemknout systém tak zvládne doslova i dítě, které jen po příchodu domů pozdraví kameru v předsíni. Při našem testování ale systém rozpoznal jako tvář i vytištěnou fotografii, dostanete pak alespoň na mobil upozornění a můžete se podívat na video záznam. Pokud ale nezálohujete videa do cloudu, po případném odpojení kamery se už k záznamům nemáte jak dostat.

Z pohledu používání tak jde o velmi bezbolestný jednoduše nastavitelný systém, který dokáže monitorovat zadaný prostor. V rámci instalace budete muset především vyřešit umístění kamery. Blízko vchodu, aby vždy zaznamenala přicházejícího, současně nenásilně monitorující i běžný prostor, aby mohla aktualizovat data o přítomnosti osob. Přitom nikoli proti oknu nebo jasnému zdroji světla. A pochopitelně tam, kde členům domácnosti nebude vadit pohyb před neustálým vnímavým pohledem kamery.

Doplňková čidla zlepší zabezpečení s nastavitelnými upozorněními pro prázdnou a obsazenou domácnost a siréna poslouží jako jednoduchý odrazující prvek zabezpečení domácnosti. Nemusíte je ale kupovat současně s kamerou. Základní informace a zabezpečení poskytne i kamera, čidla a sirénu lze pořídit dodatečně, když budete přesněji vědět, co a jak vlastně potřebujete hlídat.

Diskuze (12) Další článek: Děti z nevěry jsou vzácnější, než se zdá. Jejich plození dosáhlo vrcholu v polovině 19. století

Témata článku: Testy, Google, Video, Bezpečnost, Chytrá domácnost, Kamera, Wi-Fi, Google Home, Netatmo, Apple HomeKit, DOM, Welcome, CEPI, TES, Vibrace, Domácnost, Video záznam, SLE, Pin, Home Hub, Zdroj světla, Poplach, Kam, Čidlo, Jasa, Chytrá domácnost na Heureka.czJaké hry vyjdou v únoru 2023: Hogwarts Legacy, Atomic Heart, Company of Heroes 3 a další

Jaké hry vyjdou v únoru 2023: Hogwarts Legacy, Atomic Heart, Company of Heroes 3 a další

Vydavatelé nám nedávají vydechnout a na konec února si připravili pořádnou nálož velkých her. Celé to ale vykopne už v prvních týdnech kouzelnické Hogwarts Legacy.

Martin Nahodil
Agenda
Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

**Meta má zjednodušit pravidla a být ke všem spravedlivá **Facebook s Instagram věnují samostatný odstavec bradavkám **Pravidla ale neřeší nebinární, transsexuální a intersexuální osoby

Petr Urban
InstagramFacebookSociální sítě
Spousta řidičů v Česku riskuje pokutu kvůli umístění držáku mobilního telefonu. Zákon hovoří jasně

Spousta řidičů v Česku riskuje pokutu kvůli umístění držáku mobilního telefonu. Zákon hovoří jasně

** Kam s telefonem v autě, které nemá palubní počítač? ** Variant držáků je celá řada, ale každý má svá specifika ** Není možné jej umístit, kam se vám zlíbí

AutoRevue.cz
LegislativaPro řidičePříslušenství
Tchaj-wan chce v Česku postavit čipové centrum. Firmy se bojí přetahování mozků

Tchaj-wan chce v Česku postavit čipové centrum. Firmy se bojí přetahování mozků

V Česku se začal rodit plán na vytvoření mezinárodního centra pro návrh špičkových čipů. Podle informací deníku E15 se na jeho vybudování chce podílet Tchaj-wan, který je díky společnostem jako TSMC největším výrobcem čipů na světě. Tchajwanská vláda by do projektu mohla dát vyšší stovky milionů korun. Projekt ale naráží na odpor společností, které už v Česku čipy navrhují. Bojí se totiž, že by jim Tchajwanci mohli odlákat už tak nedostatkové odborníky.

Jan SedlákE15.cz
ČeskoProcesoryPolitika
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Služba Google Wallet (Peněženka Google) schlamstla před několika měsíci platební aplikaci Google Pay. Díky tomu se původní platforma rozrostla o další funkce. Je zde však i prostor pro zlepšení.

Jan Spěšný
Co s novým počítačem: Tohle udělejte, než ho začnete používat

Co s novým počítačem: Tohle udělejte, než ho začnete používat

**Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči **Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení **Poradíme, jaký software do nového počítače nainstalovat

Petr UrbanDavid Polesný
TipyPočítače
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy