Facebook | Fake News

Chystáte se sdílet starý článek? Facebook vás na to začne upozorňovat

Foto: Facebook
Chystáte se sdílet starý článek? Facebook vás na to začne upozorňovat | Foto: Facebook

Novinka, která má pomoci zamezit dalšímu šíření dezinformací, míří na Facebook. Sociální síť začne své uživatelé upozorňovat, pokud budou chtít sdílet článek, který je starý. Tak budou označovány příspěvky, které vznikly před více jak 90 dny. Facebook si od funkce slibuje, že lidi inspiruje k šíření menšího množství nesmyslů, protože informace vytažené z kontextu mohou být stejně nebezpečné jako falešné informace. 

Podle sociální sítě se upozornění objeví, jakmile člověk klikne na tlačítko sdílet. Tehdy se zobrazí pop-up hláška, na které bude uvedeno „tento článek je starší déle jako 3 měsíce“. Uživatel pak dostane možnost sdílení i tak provést či svůj záměr si rozmyslet. 

Facebook na svém blogu uvedl, že po podobné funkci volaly samy mediální domy, jelikož stále častěji se stává, že virálními se stávají texty, které vznikly před několika lety. Tyto informace ale byly validní v době, kdy vznikly a dnes mohou jen přispívat ke zmatenosti populace. 

„Náš interní průzkum během posledních měsíců ukázal, že datum, kdy vznikl článek, je důležitou součástí kontextu, která pomáhá lidem rozhodnout se, zda textu budou věřit a budou jej sdílet,“ napsal John Hegeman, viceprezident Facebooku pro příspěvky. Podle něj nejde o nic jiného, než lidem pomoci utvářet více informovaná rozhodnutí. 

Pop-up upozornění, které sociální síť plánuje, by navíc mohla být využita i pro další účely. Facebook v té souvislosti zmiňuje, že zvažuje jejich nasazení u příspěvků týkající se současné pandemie. Lidé by tak dostali rychlý přístup na weby zdravotnických úřadů a institucí. V současnosti jsou tyto odkazy umístěny ve speciální záložce na síti, tudíž lidé musí vynaložit úsilí (i když malé), aby se na ně dostali. Takto by jim to byly přímo „nuceny“. 

Diskuze (15) Další článek: YouTube zkouší nový formát reklam. Zaberou ještě více prostoru, abyste jim neunikli

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Fake News, Průzkum, Upozornění, Příspěvek, Šíření, Článek, Sociální síť, Starý článekSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Vybrali jsme nejlákavější plíživé akce na trhu. Kultovní Dishonored, legendární Splinter Cell a zákeřný goblin Styx

Vybrali jsme nejlákavější plíživé akce na trhu. Kultovní Dishonored, legendární Splinter Cell a zákeřný goblin Styx

Někdo má rád pořádnou akci, někdo zase taktické plíživé momenty. Právě na to druhé se zaměříme v dnešním speciálu toho nejlepšího.

Martin Nahodil
Nejlepší hry