Technologie | USB-C | DisplayPort

Chystá se standardizace Displayportu 2.0 a USB4. Přes jediný kabel připojíte i 16K displej

Chystá se standardizace Displayportu 2.0 a USB4. Přes jediný kabel připojíte i 16K displej

U počítačů se v příštím roce budeme moci setkat s implementací nové generace USB4 s podporou standardu Displayport 2.0, který nahradí současnou generaci 1.4a. Obě technologie ale budou mít společnou certifikaci, která bude společná v rámci konektoru USB-C jak u grafických karet, tak třeba i v noteboocích, počítačích a monitorech. Na grafických kartách se tak v budoucnu dočkáme nejspíše jen kombinace výstupů USB-C a HDMI.

Díky implementaci Dislayportu 2.0 bude možné v rámci jediného portu USB-C, a tím pádem i kabelu, připojovat dva displeje s rozlišením 8K a 120 Hz (důležité například pro budoucí hi-end brýle pro virtuální realitu) nebo jeden displej s rozlišením 16K s 60 Hz (10 bitů, HDR). Maximální propustnost totiž bude dle specifikací 80 Gb/s, respektive 77,37 Gb/s (data rate).

Konečně se tak dočkáme určitého sjednocení, které bude spojovat různorodá rozhraní. Jen doufejme, že se sjednotí i dostupnost řadičů pro Thunderbolt, které měl Intel původně pod svou vládou, technologii ale už otevřel a zpřístupnil s volnou licencí.

První produkty s Displayportem 2.0 a USB4 očekávejte až během příštího roku, ačkoli už jsou oba standardy samostatně stanovené, ještě musí projít společnou certifikací.

Diskuze (14) Další článek: Google v minulosti zvažoval nákup Zoomu. Zaměstnanci ho měli raději než Hangouts

Témata článku: Technologie, Intel, USB-C, HDMI, Thunderbolt, DisplayPort, Standard, Implementace, Displej, Kabel, DIS, Standardizace, Certifikace, Grafická karta, Rozlišení