Chystá se nový Seznam E-mail: Blýská se na lepší časy?

Seznam chce v příštích měsících a letech připravit zcela nový e-mail. Nabídne IMAP, zcela nové jádro a uživatelské rozhraní. A možná se dočkáme i synchronizace s mobilním telefonem.
Chystá se nový Seznam E-mail: Blýská se na lepší časy?

Koncem dubna jsme na Živě.cz vydali článek Planeta Seznam: Skutečně zastaralý Email. Už nějaký čas se ale v zákulisí Seznamu připravuje zcela nová podoba jednoho z nejstarších a největších českých webmailů. Že by Seznam konečně přišel o nelichotivou ale docela častou nálepku „zastaralý webový e-mail“? Právě na toto jsem se minulý týden zajel zeptat přímo do pražského sídla Seznamu.

O jedné brzké novince se mluví už od začátku roku, tehdy totiž Seznam vypustil informaci o tom, že plánuje implementovat protokol IMAP. Je to ale jediná větší novinka letošního roku? Co se vlastně chystá v Seznamu?

V kurzu jsou dnes celkem logicky mobilní aplikace a nejinak je tomu v Seznamu. České alternativy pro Google Earthse sice jen tak nedočkáme, už dnes si ale můžete přečíst e-maily, použít vyhledávač a vyzkoušet další služby Seznamu. Za vše nakonec mluví čísla, během června zaznamenal mobilní e-mail 3,1 milionů návštěv a 12,1 milionů zobrazených stránek. Drobných úprav se dále dočká mapový server nebo úvodní stránka Seznamu. Návštěvníci se budou nakonec moci těšit i na zcela nový produktový vyhledávač a srovnávač cen Zboží.cz.

Současný Seznam E-mail

Technologická vyspělost ještě nemusí jít ruku v ruce s popularitou. Ačkoliv současný Seznam Email nepatří k technické špičce, nic to nemění na jeho popularitě. Ta ke všemu stále roste. Zatímco na podzim minulého roku portál evidoval na 5,8 milionů poštovních schránek, u kterých byla v posledním měsíci zaznamenána nějaká aktivita, v současné době jich je už více než 6,5 milionu. A pokud k těmto číslům připočítáte i ty schránky, které jejich majitelé nepoužili už delší dobu, konečné číslo se vyšplhá až na 8,5 milionů registrovaných poštovních účtů. Vzhledem k velikosti naší země se tak Seznam v tomto směru už blíží teoretickému stropu. Veškerá pošta dá dohromady více než jeden petabajt a jelikož se ještě zrcadlí na záložní serverovně, dohromady čítá dokonce 2,5 PB, tedy 2 500 terabajtů.

Ke službám od Seznamu nepotřebujete Seznam E-mail
Častým argumentem velké popularity seznamáckého e-mailu je samozřejmě jeho ekosystém služeb, k jejichž používání potřebujete registraci. To je samozřejmě pravda, na druhou stranu už delší dobu nemusíte při registraci žádat i o založení poštovní schránky – můžete použít libovolnou poštovní adresu – a zároveň máte k dispozici i identifikaci pomocí univerzální služby OpenID.V tomto směru je na tom Seznam vlastně dokonce o krůček před Googlem, který na OpenID stále čeká.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
 

Jednou z citovaných slabin je základní velikost schránky. Samozřejmě si ji můžete rozšířit na neomezenou, budete ale musit zaslat registrační SMS. Samozřejmě jsem se zeptal, proč je tomu tak. Nehledejte za tím cestu k zisku – z těchto SMS by toho Seznam skutečně moc nezískal, jedná se spíše o ochranu před spammery a určité potvrzení, že o schránku zájemci skutečně touží.

Seznam E-mail
Tvar e-mailujmeno@seznam.cz
Kapacita10 MB
Extra kapacitaneomezeno (3 Kč)
Velikost přílohy13 MB
POP/IMAPAno/Ne
SpecialitySMS brána, kontrola pravopisu, přístup přes mobil

Seznam E-mail za rok?

Tolik tedy k současné elektronické poště. Jak ale bude vypadat situace dejme tomu za rok? Ještě letos na podzim bychom se měli dočkat slíbeného protokolu IMAP, který doplní starší POP. Dále bude Seznam dbát na kvalitu přístupového hesla. To je patrné již dnes. Uživatelé se slabšími hesly (číselné řady, typická jména aj.) budou vyzívání ke změně, noví se pak již při registraci dozví, jak je jejich heslo silné. K tomu si ostatně Seznam udělal i menší analýzu a sesbíral MD5 kontrolní součty hesel všech svých uživatelů. Ty nejčastější se pak bude snažit svým uživatelům rozmluvit. Asi si každý domyslí, jak taková typická hesla vypadají.

Klepněte pro větší obrázek
Ty nejstarší účty maji velmi jednoduchá hesla. Seznam to chce změnit, nový uživatel se tedy bez bezpečného hesla neobejde a těm stávajícím to bude při přihlašování systém dlouhodobě připomínat... Dokud si ho sami nezmění.

Skutečné změny ale přijdou až po IMAPu. E-mail se po letech dočká zcela nového backendu, tedy systému na pozadí, na kterém jede celý webmail. A tato změna umožní zavést některé zajímavé novinky. Maximální velikost přílohy je dnes 13 MB. Na tom by se prozatím nic měnit nemělo, při komunikaci pouze mezi schránkami na Seznamu by to ale mohlo být jiné – díky linkování, tedy nikoliv přesouvání ale pouze odkazování na přílohu na centrálním úložišti, bychom se mohli dočkat rozměrnějších elektronických zpráv.

Po backhandu přijde na řadu i frontend, tedy ve své podstatě grafické uživatelské rozhraní. Mělo by být moderní ale především rychlé. Účelem tedy nebude zahlcení webového rozhraní tunou AJAX kódu, který se bude vykreslovat deset minut. Uvidíme, jak bude vypadat kýžený kompromis.

Synchronizace s mobilem

Jak jsem již psal výše, velký důraz bude klást Seznam na mobilní uživatele. Jednou z dalších specialit by tak v budoucnu měla být služba pro synchronizaci kontaktů aj. mezi webmailem a mobilním telefonem. Zatím je předčasné spekulovat, na jaké bázi by systém fungoval, pokud by ale největší tuzemský webmail nabídl něco podobného jako třeba Google Mobile Sync (synchronizace pošty, kalendáře a kontaktů pomocí IMAP a ActiveSync), mohl by zpět přilákat náročnějšího uživatele. A mohl by si ho získat i tím, že by nabídl možnost provozu e-mailu na vlastní doméně. Tento nápad se v Seznamu skutečně líbí, možnosti jeho realizace jsou ale už v rovině čiré spekulace.

Seznam E-mail byl na první pohled poměrně dlouhou dobu „technologickou konstantou“. Proč ale něco zásadně měnit, když to funguje a uživatelům dle všech čísel absence pokročilých funkcí nikterak nevadila. Nyní se však i přesto hnuly ledy, a pokud se sliby změní v realitu, za rok tu máme slušný webmail, který se bude zamlouvat nejen masám, ale snad i náročným fajnšmekrům.

Diskuze (114) Další článek: Intel začne více prosazovat Linux v netboocích s Atomem

Témata článku: Internet, Web, Seznam Email, MD5, Konečné číslo, Poštovní schránka, Mobilní číslo, Nový, Seznam, Nové přihlašování, IMAP, Nový seznam, Maja, Technologická vyspělost, Největší úložiště, Záložní server, Google Mail, Čas, LEP, Webmail, Největší slabina