Chystá se lepší Panorama. Česko fotí nový vůz Seznamu

České silnice už nějaký pátek křižuje vylepšený vůz Mapy.cz a fotí okolí s dvojnásobným rozlišením. Nová Panorama slibuje mnohem vyšší detail.

V květnu před rokem a půl vyslal Seznam do terénu čtyři automobily s kamerami na střeše a oznámil, že Google a jeho Street View už nebude jedinou službou svého druhu v České republice. Ta jeho se bude jmenovat Panorama. Seznam se zároveň dušoval, že na rozdíl od Googlu projede každou sjízdnou komunikaci a skutečně později zamířil i na mnohé lesní cesty.

První generace nebyla dobrá

Letos na jaře se Mapy.cz konečně pochlubily s výsledkem a… A nebylo to příliš přesvědčivé. Panoramatické snímky často trpěly dvěma neduhy. Technická kvalita mnohdy připomínala spíše první generaci Street View z dávných dob a bylo zjevné, že snímkovací auta projížděla republikou nehledě na povětrnostní podmínky a pečlivé nastavení expozice. Poměrně velké částí území se tedy utápěly v šeru, případně byl obraz silně přepálený. Stačí se podívat na toto srovnání se Street View.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První generace snímků v Panoramě, které se nepovedly: Pustevny, Nové Mlýny a Karlův most

Nové auto, nová optika

Seznam si toho byl vědom a se společností TopGIS začal vyvíjet novou generaci snímkovací technologie. Dnes už je hotová a nová škodovka se posledních několik měsíců prohání po českých silnicích. Seznam znovu vyfotografoval Prahu a těchto snímků bychom se měli dočkat snad už na přelomu roku. V kalamitní pondělí zavítalo auto i k nám do centra Brna, a tak jsme se na něj přišli podívat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový automobil v kalamitní pondělí dorazil do Brna

V automobilu se projel už v září Honza Sedlák a detailně se rozepsal o jeho technickém pozadí, ve stručnosti tedy jen připomenu, že původních šest kamer nahradilo rovnou patnáct a stejně tak se zdvojnásobilo i jejich optické rozlišení z tří megapixelů na pět až šest. Poměrně úctyhodná je frekvence snímání. Kamery umí synchronizovaně vyfotit scénu až desetkrát za sekundu, čili vůz dodrží hustý záznam každé tři metry i při vyšších rychlostech, aniž by zpomaloval okolní dopravu.

Klepněte pro větší obrázek
Rozložení a zorné pole jednotlivých kamer

Optiku na střeše doplňuje ještě dvojice GPS antén velmi přesného přijímače od výrobce Applanix, který dokáže vůz lokalizovat s odchylkou okolo 30 centimetrů. Stejně jako u vozů Street View a Here/Navteq nechybí ani systém gyroskopů a odečet pohybů kol, díky čemuž lze dopočítat pohyb a polohu vozu i ve chvíli, kdy se ztratí signál – třeba v tunelu.

Snímky z fotoaparátů míří datovými kabely do switche v zavazadlovém prostoru, který je propojený 10Gb linkou se počítačem. Uvnitř se nachází čtyři 840GB SSD jednotky od Intelu, Core i5 a především Nvidia GeForce GTX750. Ta tu není od toho, aby si mohl řidič během cesty zahrát Battlefield (ostatně v počítači je Debian), ale slouží k rychlé konverzi snímků pořízených v RAW do JPEG.

Klepněte pro větší obrázek
Mozek vozu s počítačem

Specialitou je ovládání celého systému. Používá se webové rozhraní, celý záznam lze tedy kontrolovat v prohlížeči na tabletu, protože automobil má i vlastní Wi-Fi hotspot. Ten doplňuje i 3G modem, takže se mohou k počítači vzdáleně přihlásit i vývojáři a napravit problém. Díky konektivitě můžete sledovat polohu vozů i vy. Pokud jsou zrovna v pohybu a fotografují okolí, najdete je na mapce na této stránce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládací webové rozhraní palubního počítače

Mapovací vůz dokáže na stokilometrové trase zaznamenat až 1 TB dat, která je posléze slepit dohromady a vytvořit samotné sférické panoramatické snímky, které se pak mohou objevit v hotových mapách. Každý z nich má rozlišení 72 megapixelů a jeho složení na výkonných počítačích trvá pouhou sekundu. Pokud si ale uvědomíte, jak hustý záznam vlastně, zhotovení jen virtuální projížďky po D1 z Prahy do Brna zabere poměrně dost času.

Snímkování ve městech je pak ještě mnohem náročnější. Jen takové Brno nabízí okolo 1 200 kilometrů komunikací, které je třeba co nejefektivněji projet. Před každou výpravou se tedy vypočítá nejlepší trasa, přičemž algoritmy Seznamu jsou nastavené takovým způsobem, aby automobily neustále zabočovaly doprava (až 90 % všech zabočení). Pokud na ně tedy v provozu narazíte na podobný vůz, raději jej nesledujte, nebo skončíte v nekonečné spirále.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přiblížený detail z původní optiky a z té nové. Rozdíl je patrný na první pohled. Nápisy jsou čitelné a scéna je ostrá. Toho Seznam může využít i pro kontrolu záznamů v katalogu Firmy.cz (kontrola otevírací doby, adresy aj.).

Kvalitní záznamová technika je samozřejmě jen jednou stranou mince, při plánování trasy se tedy pracuje také s výškou slunce nad horizontem, aby vůz zbytečně nezaznamenával desítky kilometrů znehodnocujícího přepalu, a hlavní snímkovací sezóna trvá od dubna do října. Okolí tedy i s ohledem na aktuální počasí nelze fotografovat každý den, Seznam se ale dušuje, že chce udržet frekvenci snímkování na 2-3 roky a ve velkých městech by se vozy Seznamu mohyl objevit možná i častěji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Návrh krytu pochází z brněnské VUT a je vytištěný na 3D tiskárně

Automobily s mohutnou kopulí na střeše, jejíž design navrhlo brněnské VUT, to ale nekončí. Seznam v minulosti umístil kameru i na loď a v plánu má vyrobit i mobilní kameru po vzoru Trekkeru, který používá Google – mohlo by se to jmenovat třeba batůžek. Tímto způsobem by pak mohl Seznam nafotit i místa, kam se automobil nedostane, pěší zóny, interiéry budov a turistické atrakce – výšlap na Milešovku a tatranské Rysy s mohutnou koulí na zádech by jistě stál za to.

Diskuze (10) Další článek: IDC: Chromebookům se ve školství daří lépe než iPadům

Témata článku: Technologie, Seznam.cz, Panorama, Česko, Firmy.cz, Zavazadlo, D1, Nový automobil, LEP, První vůz, Mlýn, Battlefield, Auto GPS, Sférické panorama, Batůžek, Battlefield 2, Technické pozadí, Kvalitní záznam, Nová škodovka, Here, Technická kvalita, Škodovka, Pán, Nový vůz, Lesní městoŠedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Nedají si pokoj. Laciné kopie Samsungů Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

Nedají si pokoj. Laciné kopie Samsungů Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

** Ještě před premiérou můžete v ruce držet S22 Ultra... **...jenže to není Galaxy a Samsung ani náhodou ** Jak nenaletět na bombastické specifikace telefonů „za hubičku“?

Martin Chroust
AliExpressČínaKopie
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína