Koronavirus | COVID-19 | Covid19cz | Karanténa

Chystá se eRouška 2.0. Aplikace poběží na Androidu i iPhonech a bude spolupracovat v rámci EU

Aplikace eRouška vznikla na jaře jako doplněk projektu Chytrá karanténa, který má za cíl mapovat nakažené osoby novým typem koronaviru. Ačkoli Chytrá karanténa jako celek de facto selhala, samotná aplikace funguje a může být užitečným pomocníkem. Připravuje se proto nová verze eRouška 2.0, která bude k dispozici od září. 

Za původním vývojem aplikace eRouška stála dobrovolnická iniciativa Covid19cz, která sdružuje české technologické firmy za účelem vývoje projektů proti šíření koronaviru. Záštitu nad aplikací však poté převzalo Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie. Ve vývojářském týmu, který pracuje na nové verzi eRoušky 2.0, je také část dobrovolníků, kteří aplikaci vytvořili.

První verze aplikace vznikala celkem hekticky. Nová eRouška 2.0 již slibuje bezproblémový chod a vyladěné chyby, a to i na platformě iOS, kde původní verze aplikace měla problémů nejvíce. Princip ale zůstává stejný - aplikace prostřednictvím nízkoenergetického protokolu Bluetooth monitoruje okolí a sleduje tak další uživatele eRoušky. V případě pozitivního testu na Covid-19 lze díky tomu snadno dopátrat blízký kontakt s ostatními lidmi. 

Aplikace v nové verzi zvyšuje důraz na ochranu soukromí a osobních údajů. V případě pozitivního testu se ostatní uživatelé dozví pouze strohou informaci, že byli v kontaktu s nakaženým, nedozví se ale kdy a kde, abyste nemohli být identifikováni. Aplikace je také nově schopna spolupracovat s dalšími trasovacími aplikacemi v rámci EU. 

Diskuze (39) Další článek: Prohlížeče od Microsoftu čekají změny: původní Edge skončí v březnu, Explorer nebude podporován aplikacemi MS 365

Témata článku: Koronavirus, COVID-19, Android, iOS, iPhone, Evropská unie, Bluetooth, Covid19cz, Karanténa, Uživatelé, Nová verze, APL, Verze, Aplikace, Chytrá karanténa, Pozitivní test, Bude

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5