Chystá se další velké vyšetřování: po Microsoftu Intel

Antimonopolní úřad opět brousí zbraně - bude vyšetřován i procesorový gigant.
Pokud dobře sledujete Živě, jistě si pamatujete na to, že také proti Intelu vzneslo několik firem žaloby, které jsou všeobecně považovány za docela nepříjemné: i Intel je v dominantní až monopolní pozici vůči svým menším konkurentům a i Intel se k nim pravděpodobně ne vždy stavěl v rukavičkách. Největší případy jsou ve vztahu k firmě Intergraph (Intel údajně vyžadoval předání důležitých patentů Intergraphu, které Intergraph „zdědil“ spolu s firmou Fairchild Semiconductor) a bývalému Digitalu (tlaky proti čipu Alpha vynucované dodávkami čipů Intel); kromě toho existuje ještě několik menších žalob a dále vůbec podezření, zda Intel neprováděl „monopolizaci“ vzhledem k zákazníkům.

Nebudeme zde nadcházející proces, který může být podobný svou délkou i důkladností podobný procesu s Microsoftem, pitvat. Podstatnější je, že tento proces nese bohužel mnoho podobných znaků jako dnes už evidentně napůl nešťastný soud s Microsoftem – správná firma, špatný čas. Když Intel donutil před asi dvěma lety Digital docela tvrdými tahy k nevýhodným krokům (výměny patentů, odprodej továrny), dělal FTC, že se dívá jinam. Digital nakonec ustoupil, oslabil, pak jej koupil Compaq; výroba Alphy je licencovaná taky Samsungu a problémy, které by bylo nutné napravovat, už nejsou. Když nastal doslova spor na ostří nože mezi Intelem a Intergraphem (zhruba před rokem a půl až dvěma), byl Intergraph doslova odříznut od technologií Intelu a je docela možné, že právě zde ztratil zhruba roční náskok v grafických stanicích – přesně ten náskok, který z něj dělal kandidáta na neohroženou jedničku v PC grafických stanicích; a FTC se rovněž tvářil, že má všechno čas. Nyní je opět spor mezi Intelem a Intergraphem víceméně vyřešen, jenomže za jakou cenu?

Navíc nyní paradoxně platí, že je daleko menší důvod Intel antimonopolně „dusit“ než třeba před dvěma lety. Intelu zdatně konkuruje AMD v čipech pro domácí počítače, jeho tržní podíl v počtech prodaných počítačů klesl z 90% na 75%.; zprávy např. z Microprocessor Reportu hovoří o tom, že konkurence pravděpodobně Intelu brzy těžce zatopí i ve špičkových čipech, tj. Pentium III vs. AMD III (či jak se má jejich nový čip jmenovat). Navíc, Intel díky opuštění svých proprietárních cardtridgí už nemá přirozený monopol na čipsety a motherboardy, a též v grafice, což je oblast, do které Intel investoval skoupením poloviny výrobců grafických čipů, je podle analytiků v prodeji až na čtvrtém místě. Smysl vyšetřování se tedy poněkud vytrácí: pokud by měl odhalit staré hříchy Intelu, stejně je nenapraví (pokuta nepřepíše historii); pokud by měl zabránit Intelu monopolizovat nyní, je to dvojnásob zbytečné, když Intel musí o svou přední pozici silně bojovat.

Váš názor Další článek: Milión warezových webů

Témata článku: , , , , , , ,