Kybernetická bezpečnost

Chybovat může i IT specialista. Jak se vyhnout útokům hackerů?

Člověk byl, je a bude nejslabším místem IT zabezpečení a týká se to bohužel i těch zkušených, upozorňoval v nedávném rozhovoru ředitel bezpečnosti O2 Radek Šichtanc. Data mu dávají jednoznačně za pravdu. A ruku na srdce, kdo z vás někdy neodešel na toaletu bez zamknutí počítače, nebo nestáhnul neověřený dokument či fotku?

Chyby se mohou stát z nedbalosti, nevědomosti nebo úmyslně, ale stojí majitele firem miliony korun a spoustu času. Proto je v zájmu všech kolegů tato rizika eliminovat. Kde začít? Třeba přečtením tohoto článku.

Maximální možné zabezpečení před útoky hackerů by v dnešní době měly mít úplně všechny firmy. Říkáte si, že je to zbytečné a že se vám to určitě nestane? Tak považte, že se s útoky hackerů potýkalo 64 % všech existujících firem. To už stojí za trochu času a peněz na ochranu. 

Základem obrany je prevence

Znáte takové to, že nejlepší obranou je útok? Tak to bohužel u kyberbezpečnosti vůbec nefunguje. Naprosto zásadní je proto prevence a ta u lidských pochybení znamená vzdělávání, informování a přezkoušení. Mnoha problémům se můžete vyhnout zvýšenou bezpečností. Obzvlášť u emailů buďte velice opatrní. Tady je základní přehled největších prohřešků na pracovišti, které vedou k útoku. Schválně, v kolika z nich jste někdy pochybili i vy:

  • Špatně uložená firemní data
  • Vyzrazení důvěrných informací nepovolané osobě vědomě i z nedbalosti (např. neuzamčeným počítačem, odesláním zprávy špatnému příjemci, přístupnými daty atd.)
  • Používání neznámých USB disků
  • Otevírání nebezpečných e-mailů, příloh a odkazů
  • Stahování neznámých souborů a dokumentů
  • Oddalování aktualizace softwaru
  • Nezabezpečený telefon, na kterém jsou firemní data

Podle studie společnosti IBM je lidská chyba hlavní příčinou 95 % případů narušení kybernetické bezpečnosti. Vzděláváním a pravidelným testováním předejdete mnoha komplikacím, bohužel to dnes ale nestačí, což potvrzuje i výše zmíněný odborník Radek Šichtanc z O2: „Vzdělání zaměstnanců je extrémně důležité. Navzdory tomu i zkušený a vzdělaný uživatel může udělat chybu, včetně admina po 20 letech v IT bezpečnosti. O to horší ta chyba může být.“

Co ale dělat víc? Nevěste hlavy, pokud selžete vy, záda vám kryje technika. Pokud jste jí ovšem věnovali péči a peníze. Řeč je o technologických opatřeních, která minimalizují vystavení zaměstnanců riziku. Jsou to např. antiviry, pokročilé firewally, dohledová centra, která kontrolují IT provoz a odhalí případné útoky či nestandardní chování nebo nastavení MDM, která umožní spravovat firemní mobilní zařízení a chránit firemní data. Mnoho lidí se spokojí se základním antivirem v počítači, ale to je úplně nezbytné minimum. Mnoho útoků totiž začíná tzv. phishingem, při kterém se útočník vydává za důvěryhodnou osobu a snaží se různými způsoby vylákat z oběti důležitá data, nebo jí podstrčit závadný dokument. I v takovém případě existují bezpečnostní nástroje, které umí podezřelé aktivity podchytit.

Pomsta za miliony

Je tedy něco, čemu nejde zcela předejít? Bohužel naše odpověď zní ano. Jde o úmyslnou chybu zaměstnance, který může být zhrzený kvůli financím, neshodám nebo odchází. V zahraničí to není vůbec nic neobvyklého. Naštvaný kolega podlehne nabídce hackerů, kteří za vyzrazení klíčových údajů vyplácí i 10% podíl. Jak se na možnost úmyslného úniku dat tváří odborník?

„Pro útočníky to může být spolehlivý a rychlý způsob, jak se dostat k informacím. Nicméně na firmě pak je rozhodnutí, zda si vybuduje schopnost takové jednání rozpoznat a následně zabránit případným důsledkům,“ dodává Radek Šichtanc.

Žádná technologie vám v tomto případě nepomůže stoprocentně, zabránit tomu ale lze i vnitřním nastavením a politikou firmy. Např. zaměstnanec ve výpovědi nebo na určité pozici nesmí stahovat a přeposílat větší objemy dat. Citlivá data lze také klasifikovat, monitorovat a aplikovat na ně další bezpečnostní opatření.

Dočetli jste náš článek a tím splnili první krok k úspěšnému vzdorování hackerskému útoku. Jak pokračovat? Erudujte své kolegy nebo zaměstnance a domluvte si workshop k IT bezpečnosti a možnosti pochybení na pracovišti. Lidé by měli znát rizika i aktuální hrozby a umět se s nimi vypořádat. O největších nebezpečích se také zmiňujeme v článku o zaměstnancích a sociálním inženýrství. Kromě vzdělávání nepodceňujte ani další technologická opatření, která vám pomůžou. Obraťte se na odborníky, kteří s vámi nastaví výše zmíněné nástroje přímo na míru vaší firmě. 


Tematický speciál Kybernetická bezpečnost připravuje Živě ve spolupráci s O2.

Diskuze (1) Další článek: Elektrické inline brusle ujedou na jedno nabití až 15 kilometrů. Nezaleknou se ani prudšího kopce

Témata článku: Internet, Bezpečnost, IBM, Zaměstnanci, Kybernetická bezpečnost, Útok, Rozhovor, Tomáš Křešťákem, Radek Šichtanc, Hacker, Počítač, Specialista, DataNvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace