Intel | Operační systémy | Windows 11

Chybička se vloudila: Windows 11 lze instalovat na počítače s 15 let starým Pentiem 4

Chybička se vloudila: Windows 11 lze instalovat na počítače s 15 let starým Pentiem 4

Po několika měsících beta testování uvolnil Microsoft 5. října stabilní sestavení operačního systému Windows 11. Novou verzi lze na některých strojích stáhnout jako aktualizaci, případně je možné k její instalaci použít obraz instalačního média ve formátu ISO.

K poměrně velkému překvapení přišly Windows 11 s výrazně vyššími požadavky na hardware. Přestože je upgrade z Windows 10 k dispozici zdarma, oficiálně ho lze nainstalovat výhradně na podporovaná zařízení. V současné době jsou podporovány pouze počítače s procesory Intel 8. generace a čipy AMD Ryzen druhé generace či novějšími.

Windows 11 na Pentiu 4?

Microsoft do seznamu podporovaných procesorů přidal i vybrané modely čipů Intel 7. generace, ale to se týká jen vlajkových produktů, jako je Surface Studio. Oficiální dokumentace vylučuje starší procesory, což je aktuálně vnímáno jako největší kontroverze Windows 11.

Překvapivě to ale vypadá, že Microsoft neblokuje instalaci aktualizace na zařízení s procesorem Intel Pentium 4 661. Přitom se jedná skoro o muzeální kousek – tento čip byl představen v roce 2006, dnes je mu tedy 15 let, a zcela zjevně nesplňuje všechny požadavky systému Windows 11.

Klepněte pro větší obrázek Windows 11 lze instalovat na počítače s 15 let starým Pentiem 4

Jak můžete vidět výše na snímku obrazovky, Intel Pentium 4 661, který má pouze jedno jádro a taktovací frekvenci 3,6 GHz, je v kontrole stavu počítače nástrojem PC Health Check uveden jako podporovaný procesor. Je to pravděpodobně proto, že Microsoft zapomněl aktualizovat řetězce potřebné k zohlednění „nepodporovaného stavu“ pro tuto konkrétní rodinu procesorů Intel.

Chybička v nástroji pro kontrolu

Vzhledem k tomu, že tento model není uveden v seznamu nepodporovaných procesorů, je možné nejnovější verzi systému Windows na počítač s tímto čipem oficiálně nainstalovat. Prozrazuje to také, že nástroj kontroluje konfiguraci zařízení pouze podle své databáze podporovaných procesorů.

Podle čtenáře, který testoval nový operační systém na svém počítači, již někteří uživatelé úspěšně nainstalovali Windows 11 na zařízení s Pentiem 4 661. Jediné, co pro to museli udělat, bylo obejít požadavky na TPM 2.0 a Secure Boot. Následně získali také kumulativní aktualizace. Je pravděpodobné, že nástroj PC Health Check bude později aktualizován tak, aby blokoval instalaci Windows na stroje s procesory Intel Pentium 4.

Microsoft naštěstí ponechal otevřené mezery pro ty, kteří chtějí nepodporovaný hardware upgradovat na Windows 11. V budoucnu je však v takovém případě nutné počítat s nemožností instalace kumulativních aktualizací a Microsoft také nebude uživatelům s nepodporovaným hardwarem nabízet žádnou pomoc.

Diskuze (49) Další článek: Nový čínský radioteleskop by mohl detekovat mimozemské samoreplikující se sondy

Témata článku: Windows, Microsoft, Intel, Operační systémy, Windows 11, Aktualizace, Procesor, Win + N, Instalace, Surface Studio, Chybička, PC Health Check, Intel Pentium, Pentium, Počítač, Secure Boot, Windows na počítač, AMD Ryzen, Operační systémy na Heureka.czRecenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10