Chyba ve Windows XP, kudy budou proudit viry

Microsoft opravil poměrně závažnou chybu ve Windows, která má ty nejlepší předpoklady stát se dalšími dveřmi pro šíření virů. Už je nebezpečný i pohled na ikonku souboru.
Chyba se týká přetečení bufferu ve zpracování informací o souborech MP3 a WMA, ale neleží, jak by se mohlo zdát, v Media Playeru. Jde o chybu Windows shellu tedy o chybu operačního systému. Jde o chybu ve čtení dodatečných informací o souboru, které se standardně systémem Windows XP načítají. Není přitom vůbec nutné samotný soubor spustit. Stačí najet myší nad jeho ikonku a nebo dokonce stačí jen otevřít složku, ve které se takový soubor nachází.

Pokud na takový soubor kliknete v Internet Exploreru, chyba se projeví bez ohledu na nastavení zón zabezpečení. Pokud vám dojde e-mailem, již zóny zafungují a při nastavení otevírání zpráv v zóně s omezeným přístupem se nespustí.

Chyba se týká pouze Windows XP, jiné operační systémy nejsou postiženy. Daný soubor se tam prostě otevře a přehraje jako každá jiná skladba. Pokud máte instalovaný Service Pack 1, je také odstraněna automatické spouštění přes e-mail, přesto se dá kód spustit kliknutím na odkaz.

Tato chyba má standardní atributy děr zneužitelných pro útoky e-mailových červů. Lze ji automaticky spustit přes e-mail, používá zdánlivě nevinné přípony souborů a lze točit různými styly.

Chybu nalezla firma Foundstone a spolu s ní oznámila i další podobné chyby v rámci WinAMPu. WinAMP je také opraven, chyby ale nejsou tak zneužitelné jako v případě Windows XP.

Oprava je k dispozici pro Windows XP s i bez Service Packu 1, bude také součástí Service Packu 2.

Diskuze (47) Další článek: BlueTooth ovladače pro Windows XP

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows XP, Chyba, Zóna

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů