Coinbase | Kryptoměnová peněženka

Chyba ve směnárně Coinbase udělala z lidí dočasně miliardáře. Uživatelé se nestačili divit

Velké překvapení čekalo v úterý odpoledne na část uživatelů kryptoměnové směnárny Coinbase. Hodnota jejich peněžních prostředků v aplikaci se několikanásobně znásobila, lidé na svých účtech z ničeho nic viděli miliony až miliardy. Žádná kryptoměna však na hodnotě náhle nevystoupala, šlo o chybu samotného Coinbase, a ještě pouze se zobrazením, takže aktiva uživatelů zasažena nebyla.

Zmatení, radost, nepochopení – sociální sítě Coinbase během úterý zaplnilo velké množství emocí, lidé nechápali, co se děje. Některým uživatelům začala aplikace ukazovat naprosto astronomické částky, které by se daly přirovnat například ke jmění Elona Muska. Byly ale natolik vysoké, že většina lidí po chvíli sama pochopila, že jde o chybu, nikde jinde hodnota kryptoměn nerostla. 

„Uvědomujeme si, že někteří uživatelé vidí zvýšené hodnoty neobchodovatelných krypto aktiv na Coinbase.com a v peněžence Coinbase,“ uvedla v firma v prohlášení krátce poté, co se uživatelé začali divit. „Je to problém pouze v zobrazení a nemá vliv na obchodování,“ dodala.

Žádné prostředky tedy zasaženy nebyly, nikdo lidem na jejich aktiva nesahal, jen se Coinbase pokazilo něco v UI. Nicméně myšlenka, že by se hodnota kryptoměn takto náhle změnila, také není zcela nereálná, stačí se podívat na Shiba Inu coin, který v posledním roce vystoupal o 60 000 000 procent. I v jeho případě ovšem nešlo o skok ze dne na den. 

Zároveň to není jediná chyba, kterou Coinbase v poslední době řešilo. V uplynulých měsících se část uživatelů nemohla přihlásit na své účty, někteří se s tím potýkali několik týdnů. Po firmě nyní požadují odškodnění, jelikož jim tím bylo znemožněno obchodování a mají potenciální ušlý zisk. 

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (12) Další článek: První výsledky klinických testů mRNA vakcíny proti chřipce od Moderny nejsou zcela přesvědčivé

Témata článku: Sociální sítě, Kryptoměny, Elon Musk, Coinbase, Kryptoměnová peněženka, SME, Směnárna, Chyba, Uživatelé, Aktiva, Miliardář, Jediná chyba, Emoce, Hodnota