Chválím Microsoft

Zajímavá úvaha našeho čtenáře na téma kritiky Microsoftu a informačních systémů.
Dušan Polanský: Na téma Microsoft se asi již nedá napsat nic zcela nového. Jenom si připomeňme odezvu jakou vyvolal dopis, který napsal redaktor Softwarových novin Ivan Straka Billu Gatesovi. Reakce informatiků byla spontánní – desítky různých úvah, slohových prací, posudků, esejí i konkrétních doporučení. Obecně o Microsoftu platí, že někteří chválí, někteří, těch je podstatně víc, kritizují a někteří dokonce doporučují konkrétní řešení. Ale i přes to všechno se chci pokusit i já o svůj pohled na téma Microsoft. Jenom úhel pohledu bude trochu jiný, než je obvyklé. Bude to pohled člověka, jenž v pracovním životě, jehož část je spojena s počítači, ničím zvláštním nevynikl a vlastně jenom tak lehce nakukuje do světa počítačů. Možná je to proto, že vyniknutí nebo alespoň zazáření nebo dokonce jenom udržení kroku s moderními informačními technologiemi vyžaduje víc vrozených předpokladů, než jsem jich dostal od toho tam nahoře. V žádném případě to nebude čtení o politice Microsoftu, prohlášeních jeho šéfů, soudních sporech, stabilitě Windows, velikosti kódu jednotlivých produktů, náhradě Windows něčím jiným atd., od toho jsou tu jiní – povolanější (a občas i nepovolanější). Bude to jen můj pohled na věc. Nic víc, nic míň.

Chci zcela otevřeně přiznat, že si asi až moc vážím lidí, jakým např. byl Tomáš Baťa nebo jakým je Bill Gates a mnozí další. Vážím si je proto, že dokázali a dokáží využít svůj talent nejen pro prospěch svůj, ale i pro užitek a prospěch doslova tisíců dalších lidí. Nezačínali z ničeho, jak se obvykle píše, neboť dostali do vínku podnikatelský talent, pracovitost, úctu k svým zaměstnancům a zákazníkům. Dokázali dát práci tisícům lidí a přitom si je vážit jako spolutvůrce svého díla. Jejich výrobky se nezdražovaly a nezdražují s jejich rostoucí užitnou hodnotou. Nikdy se nechovali a nechovají tak, jako např. nafoukaní manažeři Telecomu a řada dalších tzv. státních manažerů, politiků a úředníků, kteří nedovedou nic jiného, než neustále prosazovat zdražování pomocí různých pseudozdůvodnění a lží (čerstvě např. Telecom). Tito lidé nikdy nic nevytvořili a ani nevytvoří. Umí perfektně jednu jedinou věc. Natahovat ruce po bezpracném zisku a přitom stále dokola říkat: Běda, běda, občané. Nedaří se. Utáhněte si opasky. A nefňukejte. A vůbec, co čumíte a žvaníte, raději makejte.

Lidé jako Tomáš Baťa nebo Bill Gates byli a jsou lidé práce, podnikavosti a aktivity a ne prachsprostí zloději, kteří vytunelovali a tunelují firmy a banky za jediným účelem, okrást tisíce a desetitisíce svých spoluobčanů, a přivlastnili si bez práce obrovské bohatství, s kterým nedokážou vůbec hospodařit, nemluvě již o tom, že by ho měli rozmnožit pro užitek dalších lidí. Čtenář má asi teď pocit, že se snažím brnkat na levnou populistickou notu a že se snažím určitým lidem nasadit na hlavu svatozář a ty ostatní pošpinit. Nechci jedno ani druhé. Svatozáře si na hlavu nasazují nebo nechávají nasazovat hlupáci, nafoukanci, mravokárci a podobná havěť; a pokud jde o to pošpinění, tak prasata se koneckonců nejlíp cítí v bahně. Chci jenom říct, že si vážím každého podnikatele, co férově podniká pro blaho své, svých zaměstnanců, partnerů a zákazníků. Proto si vážím i Billa Gatesa.

Podle mě se věci kolem produktů Microsoftu zbytečně dramatizují. Kdo jenom trochu rozumí světu informatiky a poohlédne se zpět, ví dobře, že v oblasti informačních technologií neexistuje žádný monopol. Je to jen zdání. Ať si jen ti starší trochu zavzpomínají na totální monopol firmy IBM, málem dvacetiletý, v oblasti sálových počítačů a jejich operačních systémů (u nás tzv. počítače řady JSEP). Vzpomeňme, jak řada dnešních kritiků firmy Microsoft, resp. její obchodní politiky, nás koncem osmdesátých let a začátkem 90. let přesvědčovala o tom, že PCéčko a úzce specializovaný SW vyřeší vše a kdo myslí jinak, že je blbec. Že např. u sousedů v Německu firma SAP v té době vyvíjela za vynaložení obrovských nákladů komplexní podnikový informační systém – poslední verze má označení R/3 – , o tom se téměř vůbec nepsalo. Na stránkách našich počítačových časopisů se řešily daleko závažnější problémy, jako např.: Je lepší Pascal nebo C? Bože a jak krásně jsme to vyřešili! Již slyším, jak někteří z vás teď říkají: Ty chytráku a která firma měla tolik peněz a zkušeností, aby si mohla dovolit uvažovat o vývoji takového kolosu, jakým je např. dnešní R/3. Asi máte pravdu, v té době těžko nějaká, vždyť páni bankéři za tiché podpory politiků cpali peníze do výstavby tunelů. Ale taky si připomeňme, jak se nám doslova hnusily JSEPové a SMEPové komplexní programové balíky pro řízení podniků. Většina informatické veřejnosti to považovala za něco naprosto překonaného. Je pravdou, že tyto produkty nebyly většinou moc kvalitní a koneckonců byly vytvářené pro jiné ekonomické prostředí, ale zůstane taky pravdou, že zde byl k dispozici nezanedbatelný tvůrčí potenciál lidí, co měli nemalé zkušenosti z výstavby těchto systémů. Tento potenciál se téměř nevyužil. Teď se ptám: Vadí někomu z vás, kritiků Windows, že např. firma SAP postupně u nás získává monopol na podnikové informační systémy. Že obrovské částky peněz z našich organizací proudí a budou proudit do kapes německé firmy SAP a přitom mohli proudit do kapes našich počítačových firem, kdyby se zde byl objevil za posledních 9 let alespoň jeden jediný politik, jenž by měl jenom trochu tušení o informačních technologiích a nebál by se pro jejích reálné uplatnění v našich podmínkách něco málo udělat, dále jedna jediná malinkatá napodobenina Billa Gatesa a konečně alespoň jeden jediný bankéř, jenž by vložil peníze svého darovaného pohádkového dómu raději do rizikových investic na informační technologie, než do nerizikové výstavby tunelů.

Uvidíme, co se stane, když se podaří Microsoftu alespoň částečně dohonit náskok jiných firem v oblasti podnikových informačních systémů a začne inkasovat. To bude kritiků a řevu a opět budeme chytří a budeme rozebírat chyby majkrosofťáckých podnikových informačních systémů. Faktem je, že v komplexních automatizovaných celopodnikových systémech se budou jednou točit stamiliónové částky. Skrze tyto systémy se budou doslova do nekonečna zhodnocovat zkušenosti a znalosti lidí z různých oborů, jako jsou informační technologie, řízení výroby, ekonomika, peněžnictví, logistika atd. I když se může zdát, že jednotná celoevropská legislativa je blízko, vždy budou existovat národní specifika, chuťovky a jemnosti. Znalost konkrétního prostředí, lidí, jazyka a problémů může být velikou výhodou našich počítačových firem.

Obdobně by bylo možné psát o komplexních nemocničních systémech, dále o IS v školství, státní správě, energetice, bankovnictví atd. Doufám, že lidé z Redmondu nezačnou kafrat i do těchto oborů. Nenažranci jedni, že se nestydí. To nemají toho dost. Ale my v Česku jim ukážeme! Pěkně jim to všechno zkritizujeme! A těch dopisů na plnou hubu! Bille ty budeš maličký jak ten druhý Bill, i když je o kousek vyšší než ty!

Dušan Polanský

Váš názor Další článek: Úschovny dat zaznamenávají největší růst za posledních pět let

Témata článku: Microsoft, Windows, Automatizované řízení, Obrovský náklad, Obrovské peníze, Podnikový počítač, Talent, Pracovní život, Tunel, Vynaložení, Monopoly, Reálné uplatnění, Riziková oblast, Nemalá částka, Bill


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku