Historie | Počítače | Osobnosti počítačové historie | Commodore

Chuck Peddle šel za svým snem a vytvořil první osobní počítač

  • Jeho jméno bylo zastíněno těmi, kteří se prosadili v pozdější éře vývoje počítačů
  • Sám se však zasloužil o vývoj prvního sériově vyráběného a masově úspěšného osobního počítače
Chuck Peddle šel za svým snem a vytvořil první osobní počítač
Kapitoly článku

Software od Billa Gatese za hubičku

Ještě jednodušší bylo zajištění programovacího jazyka Basic. Peddle soudil, že v ROM musí být právě tento jazyk, aby si první uživatelé mohli své prográmky napsat sami – ostatně, nic jiného jim ani nezbývalo, protože žádný software ještě neexistoval.

Obrátil se na malou firmičku Micro-Soft (tenkrát ještě s pomlčkou), kde Rick Wyland ve slabé chvilce přeložil basicovský původní kód Billa Gatese ze strojového kódu i8080 do kódu pro MOS 6502.

Bill Gates z toho neměl radost. „To je takový sráčský mikroprocesor ... Zkus to nějak prodat a zapomeň na to.“ Gates se při tomto obchodě opravdu nevyznamenal, neboť Commodore zaplatil Microsoftu pouhých 25 tisíc dolarů za Basic, který byl následně použitý v milionech počítačích, a to i v následných VIC 20 či C64. Takže přepočteno na kusy byla cena Basicu v jednotlivém počítači hluboko pod jedním centem.

Commodore PET: lepší než Apple II

Počítač byl nazván PET, což byla zkratka pro Personal Electronic Transactor. Peddle by nejraději místo posledního slova použil „Computer“, ale ‚PEC, to prostě nebylo ono. Proto se vymyslel ten dodatečný akronym, protože PET znamená v angličtině domácího mazlíčka a Peddle chtěl mít pojmenování takové, aby se počítače ti méně zkušení nebáli.

Byl představen v lednu 1977 a zaujal okamžitě. S velikostí 4 kB RAM jste se cenově vešli pod 500 dolarů, což byla neskutečná láce.

Klepněte pro větší obrázek
To je on, Commodore PET. Osobní počítač „vše v jednom“, stačí zapnout a používat (foto: Tomislav Medak, Flickr, CC BY-SA 3.0)

Druhou stránkou věci byla naprostá neužitečnost takovéto sestavy, ale to v té době nikdo neřešil. Mnohem úspěšnější byla verze s 8 kB RAM, která kromě vyšší (leč stále akceptovatelné) ceny 795 dolarů nabízela už i dostatek paměti na první primitivní aplikace.

Commodore, navzdory obrovským finančním problémům, dokázal nejen vyvinout tento první sériově vyráběný počítač, ale zvládnout i jeho masovou výrobu, což rozhodně nebylo jednoduché.

Výroba byla sice neustále ve skluzu, ale platforma se ujala a v těch prvních letech zcela převálcovala Apple II, vyráběný nějakou malou a neznámou firmičkou Apple. PET měl oproti Apple II některé výhody – lepší Basic v ROM, integrovaný monitor a především byl mnohem levnější.

Až mnohem později se začaly projevovat světlé stránky Wozniakova díla, jako jemná grafika a rozšiřitelnost. V těchto jitřních létech tahal Apple za mnohem kratší provaz. Prodával jen pár desítek počítačů měsíčně, zatímco konkurenčních Commodore PET či TRS-80 se prodaly tisíce.

Lépe, barevně a levně? To nepůjde

Koncem sedmdesátých let Chuck Peddle krátce MOS Technology opustil a zkusil práci u Applu, ale firemní kultura mu nevyhovovala, takže se během několika měsíců vrátil zpět. Byl mu totiž konečně přislíben vývoj následovníka první commodorácké platformy. Na to Peddle velice dobře slyšel, neboť právě konstrukce něčeho nového byla jeho velkým koníčkem i silnou stránkou.

Problém byl ale trošku někde jinde – v nepochopení, co velký šéf Commodore Jack Tramiel vlastně chce. Zatímco Peddle se domníval, že cílem má být kvalitní profesionální počítač, Tramiel chtěl především vydělávat. A v této době si začínal uvědomovat, že výdělek přinášejí především počty, nikoliv výkon či kvalita.

Peddle pro svůj nový barevný Color PET potřeboval použít dražší součástky, jako rychlejší paměti pro VideoRAM apod., s čímž Tramiel nesouhlasil. Ano, i on chtěl mít počítač s barevnou grafikou (na rozdíl od PETu, který byl pouze černobílý a omezený textovým módem), ovšem chtěl ho mít levný.

Peddle tuto svou představu ovšem neopustil a prosazoval ji s podobnou tvrdohlavostí, jako dříve u Motoroly vývoj levného čipu. A stejně tak i narazil. Musel firmu podruhé a tentokrát definitivně opustit.

Kapitulace pod univerzálním IBM PC

Své představě zůstal věrný a stvořil novou platformu, zvanou Sirius (případně Victor 9000), což byl profesionální počítač značně podobný IBM PC, ovšem výkonnější, rozšiřitelný a nekompatibilní. Jako operační systém používal jak CP/M, tak MS-DOS, jenže právě svou nekompatibilitou s postupně vládnoucí platformou IBM PC nemohl v tom boji o firemního zákazníka uspět.

Chuck Peddle v dobové prezentaci počítače Victor 9000 z roku 1982:

I v tomto svém produktu se Peddle vizionářsky strefil do budoucnosti, neboť velice dobře viděl, že doba osmibitových počítačů je u konce a trh bude chtít výkonnější stroje.

Jediné, v čem se mýlil, byla sázka na novou nekompatibilní platformu. Až do té doby se něco jako kompatibilita neřešilo. Každý stroj představoval svůj vlastní unikátní svět, ačkoliv existovala skupina částečně kompatibilních strojů, schopných práce na operačním systému CP/M.

S nástupem IBM PC se ale doba postupně měnila, a i když vznikly nové a modernější platformy, budoucnost měla patřit právě tomu nevzhlednému a nezajímavému počítači. To ovšem tehdy, počátkem osmdesátých let, ještě nikdo netušil. Ani Chuck Peddle.

Témata článku: Historie, Počítače, Procesory, Osobnosti počítačové historie, Stavebnice, IT Osobnosti, Flickr, Commodore, První monitor, Nejlevnější televize, Kultura, General Electric, Polsko, Maximální takt, Monitory na pc, Nejvýkonnější čip, Oficiální dopis, Výdělek, Jack, Firemní zákazník, Osobní počítač, Vysoký takt, Amatérský způsob, Projekt vývoje, Potenciální klient, PC sestavy na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 69

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor