Historie | Počítače | Osobnosti počítačové historie | Commodore

Chuck Peddle šel za svým snem a vytvořil první osobní počítač

  • Jeho jméno bylo zastíněno těmi, kteří se prosadili v pozdější éře vývoje počítačů
  • Sám se však zasloužil o vývoj prvního sériově vyráběného a masově úspěšného osobního počítače
Chuck Peddle šel za svým snem a vytvořil první osobní počítač
Kapitoly článku

Na první dobrou

Detailní výkresy varianty 6502 byly zpracovávány Billem Menschem a Rayem Hirtem. Menschův návrh byl naprosto dokonalý. Ačkoliv bylo pravidlem, že k funkční variantě se inženýři dopracovali až po několika, často až devíti revizích, Menschův MOS6502 fungoval hned na první pokus. „Vytvořil sedm různých čipů a v žádném nikdy neměl jedinou chybičku,“ tvrdil později Chuck Peddle. „Když o tom někde mluvím, nikdo mi nevěří, ale tak to je. Je to nejlepší návrhář čipů na světě“.

A kdyby jen to. Mensch navrhl první verzi MOS6502 pro použití s maximálním taktem 2 MHz. V této době šlo o vysoký výkon, protože tehdejší čipy od Intelu a Motoroly pracovaly obvykle na 1 MHz. Jenže při testech se ukázalo, že čip nemá problém i s dvojnásobným taktem. V kontextu už zmíněné potřebě mála taktů na jednu instrukci šlo v této době o nejvýkonnější čip vůbec. A opět zdůrazněme ten paradox – vlastně neměl být používán pro počítače...

S tím souvisela i cena čipu - $25. Cena byla stanovena levnější, než u konkurenčního i4040, který přišel na $29 a výkonem naprosto zaostával. Peddle zdůrazňoval, že právě cena ukazuje, jaký segment trhu chtěli opanovat. Pokud by se snažili soupeřit na poli čipů pro mikropočítače, stanovili by cenu na nějakých $150, tedy zhruba na polovinu ceny tehdejších mikroprocesorů Motoroly a Intelu.

Aby se dalo s čipy hrát

Představení veřejnost proběhlo na veletrh elektroniky Wescon v září 1975. Peddle sepsal manuál programování MOS6502 a na veletržním stánku si firma nachystala velké průhledné nádoby plné čipů, ovšem ve skutečnosti funkční byla pouze horní vrstva. MOS Technology se pokoušela zapůsobit, protože ve skutečnosti šlo o malou bezvýznamnou firmičku z Pensylvánie, která Motorole a Intelu svým významem nemohla konkurovat.

U stánků nebylo možné nic zakoupit, taková byla pravidla výstavy, nicméně v sousedním hotelu byl pronajat pokoj, kde zájemcům Peddlova přitažlivá manželka prodávala jak čipy, tak Peddlův manuál.

Mnozí si čipy zakoupili, aby je mohli co nejdříve vyzkoušet. Mezi jinými tam byl i jakýsi mladíček jménem Steve Wozniak, který si pořídil Peddlův manuál a hodlal s jeho křemíkovým zázrakem stavět mikropočítač. Peddle o něčem takovém v této době zatím neuvažoval.

To se ale rychle změnilo, když si Peddle uvědomil, že inženýři potřebují nějakou jednoduchou pomůcku, na které by si programování mikroprocesoru mohli vyzkoušet. Intel dodával velice výkonný vývojový systém na programovaní svých mikroprocesorů. Peddle musel zůstat při zemi, a proto stvořil KIM-1, což byl jednodeskový počítač s 1152 byty RAM, kalkulačkovou klávesnicí a sedmisegmentovým displejem.

Klepněte pro větší obrázek
Kutilský počítač MOS KIM-1 byl ve své době něco jako Raspberry Pi, jen o dost dražší (foto: Wikimedia, CC SA 2.0)

Šlo o takové mikropočítačové velmi primitivní děťátko, leč v této dřevní době i tato v podstatě kutilská stavebnice zaznamenala úspěch. Kupovali si ji nejen inženýři pro vývoj firmwaru budoucích zařízení, ale i nadšenci, které toužili po jakémkoliv počítači. Fakt, že se i něco takového velmi dobře prodávalo, ukazuje, jak byla tehdy touha po počítačích silná.

Nějaký Wozniak a Jobs to zkoušeli také

Úspěch KIM-1 celému týmu ukázal další možnou cestu. Peddle ji sice asi tušil už předem, nicméně sám relativně malou firmu MOS nedokázal přesvědčit, aby se pustila do zcela nejistého projektu na doposud neprošlapaném poli.

Tehdy mikropočítače představovaly nový svět, který sice nabízel velké naděje do budoucna, ale nad spoustou rychle zrozených firem se během pár let zavřely vody zapomnění. Management firmy jeho návrh zamítl. Žádný další počítač se vyvíjet nebude.

Pro Chucka Peddla byl toto nový sen, který si chtěl splnit. Cestoval po celé zemi a viděl první mikropočítače, které doposud byly vyráběné pouze zcela amatérským způsobem a jejichž použití vyžadovalo spoustu technických znalostí. On chtěl jednoduchý počítač „vše v jednom“ s klávesnicí, monitorem a magnetofonem pro záznam dat.

Na svých cestách se potkal i se Stevem Wozniakem a Stevem Jobsem, kteří taktéž na koleně takový počítač stavěli a ptali se jej na nějaké rady ohledně používání čipu MOS6502.

Peddle si uvědomoval, že první, kdo takový počítač vyrobí a představí veřejnosti, bude mít úspěch. Ptal se i u prodejce Radio Shack, zda by o něco takového neměli zájem, ale také neuspěl. Chystal se proto firmu MOS Technology opustit a zkusit štěstí sám.

Do hry vstupuje Commodore

Jenže právě v tom okamžiku se situace dramaticky změnila. MOS Technology měla finanční problémy, čehož využila firma Commodore a za velmi malý peníz si ji zakoupila. Paradoxní na celém obchodu byl fakt, že samotný Commodore na tom nebyl dobře, šlo o předluženou firmu potácející se na pokraji bankrotu. Jenže šéf Jack Tramiel, to byl opravu velice tvrdý byznysmen. Fakt, že někomu dluží peníze, ho moc neznervózňoval.

Tramiel koupil MOS Technology ne proto, aby mu tam inženýři stavěli počítače. Jeho zásadou byla vertikální integrace, kdy se snažil vlastnit všechny dodavatele klíčových produktů pro svůj hlavní podnikatelský záměr – výrobu a prodej kalkulaček.

MOS Technology vyráběla čipy pro kalkulačky, proto ji Tramiel koupil. V té době vůbec netušil, že tímto krokem se Commodore jednou stane velkou a významnou počítačovou firmou.

Jack Tramiel

Americký obchodník polského původu, který se zasloužil o vznik počítačů Commodore a Atari ST.

  • narození: 13. prosince, 1928
  • úmrtí: 8. dubna, 2012
  • původ: Polsko

Chuck Peddle měl už sbaleno svých pět švestek, které se mu vešly do lepenkové krabice a na chodbě se potkal s finančním ředitelem Commodore Dickem Standordem. Po vysvětlení, o koho se to vlastně jedná a co chce dál dělat, Standord rychle sehnal Tramiela, kterému Peddle vysvětlil své sny o nadcházející době tisíců ba milionů mikropočítačů v každé domácnosti. A Jack Tramiel, člověk, který počítačům vůbec nerozuměl, neměl k nim žádný blízký vztah, tak právě on osvědčil mnohem předvídavějšího ducha, než manažeři IBM či jiných velkých korporací.

„Tak co, dohodneme se, že to postavíte?“

Pojďme postavit osobní počítač

„Zničil mě, zničil mou rodinu, udělal hodně hrozných věcí, ale dal mi šanci něco vytvořit, což by mi asi nikdo jiný nedal. Jsem si toho vědom a velmi mu za to děkuji.“ Takto svůj pohled na Tramiela popsal Peddle mnohem později. Jack Tramiel mu dal hned dvě šance a Peddle se jich chopil, ačkoliv se nakonec, jak si ještě řekneme, jejich cesty rozešly ve značném rozladění.

Klepněte pro větší obrázek
Jack Tramiel

Peddle přesně věděl, co chce, a také věděl, jak to postavit. Byl to jediný z autorů prvních mikropočítačů, který měl detailní znalosti tohoto oboru, byl v něm profesionálem a proto netápal. Tedy, netápal – to platí pouze o oblasti vlastního jádra počítače. Už zobrazování na televizi bylo pro něj něco nového, musel si pořídit knihu Adama Osbornea a při prvním spuštění se na monitoru objevil obraz vzhůru nohama.

Ale vše se nakonec podařilo zvládnout. Byly vyřešeny problémy s připojením monitoru (což byla ta nejlevnější televize, kterou se podařilo sehnat), kazetového magnetofonu (opět ten nejlevnější typ od tehdy neznámé firmy Sanyo), no a u klávesnice se Peddle bohužel podvolil Tramielovi, který rozhodl, že se použije kalkulačková, vyráběná jednou z jeho firem – mimochodem také velice levná.

Nebyl to první případ, kdy před Tramielem kapituloval. Musel souhlasit i s tím, že jeho počítač nebude mít elegantní plastovou skříň (jako budoucí Apple II), ale namísto toho plechovou. Musel rezignovat na nějaké snadné rozšiřování pomocí vnitřních slotů, protože to by bylo moc drahé, stejně jako na grafiku, a to ze stejného důvodu.

Témata článku: Historie, Počítače, Procesory, Osobnosti počítačové historie, Stavebnice, IT Osobnosti, Flickr, Commodore, Razantní zlevnění, Proto, Počítač, General, Maximální takt, Strojový kód, Blízký vztah, Škoda foto, Volné dílo, Amatérský způsob, Akceptovatelná cena, Firemní kultura, Výdělek, Sedmisegmentový displej, Osmibitový počítač, Hlavní typ, Možné použití, PC sestavy na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 118

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 54

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 74

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 154


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X