Chtěli byste omezená Windows?

Windows XP Starter Edition jsou určená pro několik trhů v Asii. Našla by ale své uplatnění i u nás? Někteří po nich volají, ale prakticky budou spíše nepoužitelná. A co si myslíte vy?

Windows XP Starter Edition (SE) mají být speciální verzí operačního systému určenou jen pro některé trhy (viz naše zpráva). V Asii, kde vládne obrovská míra softwarového pirátství, mají podle svého výrobce (Microsoftu) pomoci dát legální a přitom lacinou alternativu. Microsoft je znám svou politikou „jeden produkt, jedna cena“ a samo nabídnutí lacinějších Windows je do jisté míry jejím porušením. To znamená, že výrobce přichází na trzích, pro které omezenou verzi připravuje, skutečně o hodně peněz.

Související odkazy

Slovník
aplikace
hardware
komponenta
palec
pirátství
server
software
upgrade
verze

Co znamená omezená verze v tomto případě? Windows SE patrně nebudou disponovat některými síťovými funkcemi, které jsou pro všechny ostatní verze typické. Jejich rozlišení má být omezeno na 800x600. Vrcholnou redukcí je ovšem limitování systému na tři současně spuštěné aplikace. Podle oficiální verze má jít o systém, který bude jednodušší na provozování, na správu, a proto levnější. Splní však svůj účel? Někteří se domnívají, že ne.

Podle zprávy serveru ZDNet analytická společnost Gartner nedoporučuje koupi Windows SE nikomu, a to dokonce i v zemích, pro jejichž trhy je tento operační systém určen. Domnívá se, že zákazník naštvaný omezeními systému daleko spíše sáhne po pirátské kopii plné verze, než aby pokračoval v jeho používání. Přestože samotný Microsoft na toto prohlášení zatím nereagoval, jedná se o vážné obvinění – a vážný problém. Dle výčtů vlastností Windows SE jsou tato okna skutečně zcela neupotřebitelná na průměrném PC hardwaru, který je stavěn na univerzální použití. Limit rozlišení končí na hodnotě, která je ergonomická při velikosti monitoru 15 palců. Takových monitorů se v současnosti vyrábí velice málo a spíše ne pro účely práce s novými PC.

Chybějící podpora některých síťových prvků je doplnitelná (legální cestou) i jinak a nemusí být nutně součástí systému. Omezení spojené s počtem konkurenčních aplikací by nevadilo, pokud by tento systém byl použit v nějakém účelovém zařízení. V jukeboxu, chytré navigační konzoli, elektronickém kiosku. Pro PC, tedy pro stolní počítač, však působí stejně jako panelový blok přivázaný k sportovnímu vozidlu. Činí jízdu takřka nestravitelnou, brzdí možnosti hardwaru, „efektivitu“ uživatelů, kterou se Microsoft sám zaštiťuje při volání po upgrade svých produktů, a navíc nabourává zavedené zvyklosti při využívání Windows. Přesto jsou lidé, kterým nabídka Windows SE v Evropě a v USA chybí (http://www.eweek.com/article2/0,1759,1634765,00.asp).

Windows SE, pokud budou mít skutečně uváděné parametry (a cenu), by nebyla zcela k zahození ani u nás. Existuje široká škála přístrojů, které jsou založeny na komponentech PC a ve kterých jsou „plnohodnotná“ okna zbytečná, některé z nich jsem již jmenoval. Lednice, jukeboxy, informační kiosky, elektroničtí průvodci nebo jednoúčelová PC sloužící například k monitorování složitých systémů. Pokud je chce Microsoft protlačit na klasické stolní počítače, zřejmě vyhoří i v Asii, kam je jeho nejnovější produkt určen. V tom případě si lze snadno představit posměch, jenž by ho zasáhl v Evropě či v Americe.

Tučňák na postupu

I když to tak nevypadá, podíl stolních PC s operačním systémem Linux se plynule zvyšuje. Od systémů, které jsou používány jako konsolidované a s minimálními nároky na správu, se jeho záběr posouvá i ke klasickým univerzálním stanicím. Společnost Microsoft chce pomocí Windows SE mimo pirátství čelit i Linuxu, protože v asijských zemích je z různých důvodů jeho postup rychlejší a dravější než v konzervativním západním světě. Vlastnosti nových Windows však s vlastnostmi desktopového Linuxu kontrastují do míry, které si samotní vývojáři Microsoftu nemohou nevšimnout. Je tak možné, že firma postupu některých distribucí paradoxně napomůže. To ale nemůže být jejím záměrem.

Chcete je?

Pokud používáte Windows XP pak vězte, že nová verze Starter Edition by vám práci s počítačem pěkně znechutila. Jestliže vyrábíte jukeboxy, pak můžete smutnit, protože by se vám (pokud se vaše „uživatelské rozhraní“ vejde na 800x600) opravdu mohla hodit. V každém případě si je u nás nekoupíme a je otázka, zda si je koupí i ti, pro něž jsou určena. Tento systém je spíše než reálným produktem ukázkou toho, jaké problémy může mít globálně působící společnost při boji s pružnější konkurencí. I proto je kauza Windows XP Starter Edition zajímavá nejen pro Thajce, ale i pro nás Evropany.

Diskuze (80) Další článek: BenQ nabízí kapesní DVD/MP3 přehrávač

Témata článku: Windows, Sportovní zpráva, Monitory k pc, Samotný hardware, Navigační software, Jukebox, Starter, Vážný problém, Kiosek, Window, Univerzální aplikace, Asijský trh, Pirátská verze, PC monitory


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 116Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu