Policie | DNA | Genealogie

Chtěl rodokmen, a dostane vězení. Poté, co poskytl DNA genealogické databázi, ho policie zatkla za znásilnění

  • Američan poskytl svou DNA otevřené genealogické databázi
  • Odsouhlasil její použití pro účely policejního vyšetřování
  • Policie ho následně obvinila ze 14 let starého znásilnění

Policejní vyšetřovatelé z floridské Tampy se pochlubili dopadením pachatele 14 let starého případu znásilnění. Zločince vypátrali díky přístupu do databází webových služeb, které nabízí genealogické testy DNA sloužící k sestavení rodokmenu. O případu informoval magazín Insider.

Podle policejních zpráv došlo ke znásilnění 27. ledna 2007, když se studentka místní univerzity vracela na kolej po návštěvě populárního festivalu Gasparilla Pirate Festival. Oběť detektivům řekla, že byla opilá a patrně se potácela a zakopla, když jí podezřelý Jared Vaughn nabídl, že ji doprovodí na kolej. Tam ji znásilnil.

Databáze DNA jako důkaz

V rámci shromážděných důkazů se podařilo zajistit DNA pachatele, nicméně v policejní databázi se nenašly žádné shody. Případ zůstal více než deset let nevyřešen. V roce 2020 se k němu detektivové vrátili a začali prohledávat databáze genealogických testů DNA poskytovaných weby jako jsou GEDmatch či FamilyTree.

Tyto služby často využívají lidé, kteří zkoumají svůj původ, aby našli potenciální shody. Laboratoř identifikovala 44letého Vaughna jako možného podezřelého. Policisté proto odjeli do Západní Virginie, kde nyní žije, aby provedli další test DNA, který potvrdil shodu.

„Trvalo 14 let, než se tento případ vyřešil, ale bylo důležité pro nás i pro oběť, aby se uzavřel,“ řekl policejní velitel Ruben Delgado v rozhovoru pro televizní stanici Fox 13. Florida byla prvním státem, který v roce 2018 zřídil vlastní forenzní genealogickou jednotku. Podobné jednotky byly následně založeny v Kalifornii a Utahu a jedním z jejich hlavních úkolů je řešení odložených případů.

Genealogické weby pomáhají policii

Není tajemstvím, že genealogické webové stránky pomáhají orgánům činným v trestním řízení. Uživatelé poskytují informace o své DNA do veřejně přístupné databáze dobrovolně a tento případ podtrhuje měnící se způsob prosazování práva, protože moderní technologie vytvářejí nové cesty k informacím o lidech. „Nebýt této technologie, nejsem si jistý, že bychom tu dnes byli,“ řekl zvláštní agent pracující na případu.

Policisté k prohledávání genealogických databází využívají služby společnosti Parabon NanoLabs. Zvláštní agent floridského oddělení pro vymáhání práva Mark Brutnell na tiskové konferenci uvedl, že vyšetřovatelé využívají veřejné databáze DNA až jako poslední možnost. „Než přistoupíme k takovému kroku, musí být vyčerpány všechny ostatní vyšetřovací postupy,“ řekl.

Brutnell dále konstatoval, že detektivové mohou legálně získávat informace o shodě DNA prostřednictvím veřejných genealogických databází pouze v případě, že s tím zákazníci využívající tyto služby souhlasí. Z toho lze předpokládat, že obviněný vyjádřil souhlas s přístupem vyšetřovatelů k porovnání shody s jeho DNA.

Diskuze (14) Další článek: Trump oznámil, že zažaluje Twitter, Google a Facebook kvůli cenzuře

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,