ChromePlus: Když jednoduchý Google Chrome nestačí

Google Chrome je rychlý ale příliš jednoduchý. Rozšiřte si ho pomocí zajímavé nadstavby ChromePlus a získejte IE tab, gesta myši a další pokročilé funkce pro surfování na webu.

Stabilní Chrome je ve verzi 3.0, vývojové verze a open source projekt Chromium se už ale honosí číslicí 4. Generační změnu ale nečekejte, hlavní specialitou čtyřky je pouze rozhraní pro doplňky a pak samozřejmě synchronizace záložek, která funguje na jedničku – funkci můžete využít pro zálohu oblíbených stránek a přístup k nim z libovolného místa a prohlížeče, protože je lze spravovat přes webové rozhraní Google Docs.

Ani Chrome nebo Chromium 4 ovšem nenabízí některé pokročilejší funkce, kterými disponují ostatní prohlížeče. A právě této absence využívá projekt ChromePlus, který tak trochu jde ve šlépějích IE7Pro. Nerozšiřuje ovšem Internet Explorer ale Chromium v posledním sestavení.

ChromePlus tedy nabízí to samé co oba výše jmenovaní ve verzi 4.0.206 (synchronizace, doplňky), přidává ale ještě pět specialit. Jsou to docela prostá vylepšení, která ale Chrome rázem posunou o kus dál. Člověk se tedy skoro až diví, proč už něco takového neimplementoval samotný Google, respektive vývojáři z komunity okolo Chromia.

Klepněte pro větší obrázek
ChromePlus je ve skutečnosti jen rozšířené Chromium v nejnovější verzi

První specialita: Dvojklik zavře panel

První rozšiřující funkcí je zavření libovolného panelu prostým dvojklikem na jeho záložku. Je to jistě skoro zanedbatelná drobnost, dospělý Chrome to ale neumí a křížek v záložce je docela malý. Pokud často otvíráte velké množství panelů a pracujete bez prostředního tlačítka myši (třeba na notebooku), toto jednoduché vylepšení je k nezaplacení.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení dvojkliku pro zavření panelu

Druhá specialita: Super drag

Pokud v Chromu označíte text nebo odkaz a přesunete jej do adresního řádku, prohlížeč buď frázi vyhledá na Googlu, nebo navštíví adresu. Super drag vám ušetří práci, označený text totiž stačí myší přenést jen o pár pixelů dál – doslova stačí jej odhodit.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení  funkce Super drag

Třetí specialita: IE tab

Tato funkce je brilantní a funguje naprosto totožně jako stejnojmenný doplněk pro Firefox. Pokud pracujete s weby, které vyžadují Internet Explorer – nejrůznější administrační systémy, firemní intranety aj., stačí v adresním řádku klepnout na ikonu při pravém okraji a vykreslovací plátno namísto Webkitu použije IE. Proces Internet Exploreru je izolovaný, při použití IE jádra tedy nebudete mít po ruce některé funkce prohlížeče včetně rozšíření ChromePlus. V nastavení můžete zároveň zvolit, které weby mají implicitně používat jádro Internet Exploreru.

Klepněte pro větší obrázek
Živě.cz uvnitř IE panelu a nastavení stránek

Čtvrtá specialita: Mouse gestures

Ano, i Chrome může pracovat s gesty myši, i když to má své omezení. ChromePlus má předdefinovaných 17 pohybů. Ke každému z nich můžete připojit některou z typických operací. Malou nevýhodou je skutečnost, že pohyby nejsou předkreslené, ale pouze ve formě textového popisku. Nové tvary program zatím učit nemůžete a ještě jedna drobná nevýhoda – gesta fungující se stisknutým pravým tlačítkem myši pracují pouze nad běžnou HTML stránkou. Pokud budete chtít pomocí gest ovládat prohlížeč a přes celé plátno bude roztažená třeba aplikace ve Flash Playeru, gesta fungovat nebudou.

Klepněte pro větší obrázek
Gesta myši jsou již předdefinovaná, vy ale můžete změnit akci

Pátá specialita: Podpora download manažerů

Posledním rozšířením je kontextová podpora několika download manažerů. Jejich výběr není nikterak rozsáhlý a funkce nenabízí žádné další nastavení. Pokud používáte jiný program, máte prostě smůlu. A jak to funguje? ChromePlus sám rozpozná, jaký program používate a do kontextové nabídky myši připojí novou volbu. Pak už stačí pouze nad libovolným odkazem klepnout na pravé tlačítko myši a stáhnout, co je třeba.

Klepněte pro větší obrázek
ChromePlus podporuje několik download manažerů
Prohlížeč sám rozpozná, jaký používáte

Chromium na rozdíl od Google Chromu nedisponuje automatickou aktualizací. ChromePlus ale používá vlastní aktualizační systém, stačí jej povolit v nastavení. Veškeré další funkce prohlížeč přebírá právě z Chromia a to včetně české lokalizace.

  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení rozšiřujících funkcí a důkaz, že ve skutečnosti surfujete v Chromiu
Projekt ChromePlus je tedy poměrně transparentní

ChromePlus je poměrně mladý projekt, který by se mohl stát vzorem i pro dospělý Chrome. Pokud programátoři vydrží, vedle Chromu a Chromia tu bude již třetí svébytná odnož jednoho prohlížeče. ChromePlus je v současné době k dispozici pouze pro Windows, fanoušci alternativních operačních systémů tedy mají alespoň prozatím smůlu.

stáhnout program ChromePlus 1.4.0.0 Licence: freeware, 22 MB
Autor: Maple Studio
Web programu: www.chromeplus.org


 

Témata článku: Software, Prohlížeče, Internet, Download, IE 10, IE 11

54 komentářů

Nejnovější komentáře

  • coltcha 20. 9. 2009 18:39:31
    zdravím nevite jestli jde nastavit aby pri ctrl+tab se prepinali posledni...
  • Láďa Říha 17. 9. 2009 22:16:13
    Zkousel jsem otevirat odkaz z pdf a doc, bez problemu se otevre novej tab...
  • yanick 17. 9. 2009 21:55:22
    >> předváděl si velmi pádné argumenty, a bylo to plodná diskuze, dle mého,...
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Včera | David Polesný | 30

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky