Chromecast: Kouzelná krabička, která strčí DLNA do kapsy

Je to malé, černé, zastrčí se to do HDMI portu televizoru a umí to zrcadlit dění v Chromu a na ploše PC. Přehraje to muziku, video i fotografie. Co je to? Google Chromecast.

Nedávno jsem si tu povzdechl, jaká je to škoda, že protokol DLNA neumí to samé co Cast od Googlu, který pohání populární HDMI krabičku Chromecast, kterou dnes v českých obchodech pořídíte za cenu něco málo přes tisíc korun.

Chromecast jednoduše zapojíte do televizoru (HDMI pro obraz a zvuk, USB pro napájení), pomocí počítače (Windows, OS X), nebo mobilu (Android, iOS) jej nastavíte a připojíte do domácí sítě. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chromecast je maličký, ale mocný

Poté budete moci na velké obrazovce přehrávat prakticky cokoliv, co se děje v prohlížeči Chrome, ale také optimalizovaný obsah z webových služeb, které podporují protokol Cast, a konečně díky aplikacím třetích stran i lokální fotky, muziku a videa z počítače nebo třeba domácího síťového disku. Jaký bude hlavní rozdíl oproti DLNA? Bude to opravdu fungovat a bude to naprosto blbuvzdorné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení Chromecastu pomocí desktopového správce

Zrcadlený Chrome

Chromecast je oproti DLNA neskutečně univerzální. Nejjednodušším způsobem jeho použití je totiž prosté zrcadlení veškerého dění v prohlížeči Chrome. Stačí nainstalovat doplněk Google Cast a klepnout na tlačítko zařízení v horním pravém rohu. V dialogu vyberete některý z Chromecastů ve vaší síti a ten následně zobrazí to samé, na co koukáte v prohlížeči. Může to být samozřejmě libovolná webová stránka – třeba galerie s fotkami, webová mapa, na které chcete něco ukázat návštěvě, ale klidně i lokálně otevřené video z disku, které umí Chrome přehrát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spuštění zrcadlení prohlížeče na obrazovku televizoru
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dění v prohlížeči a zrcadlení na televizoru. Chromecast zachovává poměr stran okna prohlížeče, takže je obraz na televizoru silně širokoúhlý. Stačí okno prohlížeče maximalizovat a stránka na televizoru také vyplní obrazovku.
Klepněte pro větší obrázek
Zrcadlení se hodí v případech, kdy chcete třeba návštěvě ukázat cokoliv na webu. V tomto případě turistické Mapy.cz

Díky tomuto naprosto univerzálnímu přístupu dokážete zobrazit na televizní obrazovce opravdu cokoliv a to naprosto primitivním způsobem.

Zrcadlený desktop

Zrcadlením konkrétního panelu to ale nekončí. Můžete dokonce zrcadlit celý desktop. Jedná se sice o experimentální funkci, ale funguje docela dobře. Chromecast pak stačí připojit třeba do projektoru a svoji powerpointovou prezentaci můžete vysílat vzduchem bez potřeby kabeláže. Na zrcadlení třeba náročných her to ale není. Obraz měl v mém případě zpoždění asi 0,5 sekundy a bylo patrné snížení frameratu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spuštění zrcadlení celého desktopu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bezdrátové zrcadlení desktopu pomocí Google Cast

Webové služby, které podporují Cast

Zrcadlení je rychlé a jednoduché, nicméně by bylo v mnoha případech hloupé, aby počítač i televizor dělaly to samé. Webové služby tedy mohou podporovat Chromecast a jeho protokol Cast a přizpůsobit se. Dnes jich jsou už desítky a jejich seznam najdete v tomto katalogu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Webový YouTube se po spuštění vysílání do Chromecastu promění v ovladač fronty

Jak takové přizpůsobení vypadá v praxi? Když například navštívíte YouTube a klepnete na tlačítko vysílání do HDMI krabičky, namísto toho, aby se jen hloupě zrcadlil obraz, začne video přehrávat přímo Chromecast na televizoru a počítač, nebo mobil naopak použijete jen jako dálkové ovládání. Dva tedy nemusejí dělat totéž. Podobně fungují i další – třeba hudební – služby. Na počítači tedy můžete dělat zase klidně něco úplně jiného, Chromecast totiž data streamuje přímo z internetu a od vás přijímá pouze stavové příkazy – třeba aby přeskočil na další stopu. Vše bude fungovat, i kdybyste vypnuli počítač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Webový hudební Play Music a jeho vysílání do Chromecastu. Díky podpoře protokolu Cast se i v tomto případě nejedná o hloupé zrcadlení, ale ovládání hudební fronty. Hudba hraje pouze z televizoru.

Videostream for Google Chromecast

Chromecast byl navržen především proto, aby streamoval obsah z internetu – z webových služeb. Nicméně nejsme v USA, nejsme vychovaní Netflixem, a tak máme stále většinu obsahu staženou kdesi na pevných discích. Google samotný svět offline víceméně ignoruje a nedivme se tomu – je to jeho poměrně dlouholetá a tedy konzistentní filosofie, ale naštěstí tu je i zástup dobrých programátorů, kteří vytvořili aplikace i pro vysílání lokálního obsah z PC a mobilu do Chromecastu.

Na počítači (Windows, OS X, Chrome OS) je momentálně tou nejzdařilejší aplikací Videostream for Google Chromecast. Instaluje se opět jako doplněk/aplikace pro Chrome a umožní přehrávat lokální video prakticky v libovolném formátu a to včetně externích SRT titulků. V jejich případě je jedinou slabinou absence automatické detekce znakového kódování, v nastavení Videostreamu ale nechybí ruční výběr některé z mnoha desítek znakových sad včetně českých Windows-1250, ISO-8859-2 a pochopitelně univerzální a jediné správné UTF-8.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Videostream a jeho nastavení

Videostream skrze protokol Cast vysílá video přímo do Chromecastu, v prohlížeči tedy uvidíte jen ovládání a časovou osu. Podpora formátů je prakticky absolutní. Videostream přehraje jak MP4, tak MKV, AVI, MPEG, WMV a dokonce i flashový kontejner FLV. K dispozici je také mobilní ovladač, který se spojí s Videostreamem spuštěným v PC a budete moci poté video třeba rychle pozastavit.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vysílání videa do televizoru a nastavení kódování externích titulků

Videostream je v základní verzi zdarma, za paušál, nebo jednorázovou platbu ale získáte hromadu pokročilých funkcí včetně dalšího nastavení titulků.

Aplikace do prohlížeče opravdu funguje a díky širokému spektru formátů je opět spolehlivější než vestavěné DLNA v každém internetovém televizoru. Opět se tedy nemohu ubránit otázce, jak by to mohlo skvěle fungovat, kdyby dnes televizory vedle DLNA podporovaly také Google Cast a měly tak malý Chromecast integrovaný už přímo ve svém nitru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Automatická detekce kódování titulků chybí, naštěstí jej ale můžete nastavit ručně

Videostream nebude jediný. Pokud by vám nevyhovovalo jeho webové rozhraní, vězte, že chystaný VLC 3.0.0 bude také podporovat Google Cast a umožní tedy přímé přehrávání obsahu na spárovaném televizoru s HDMI krabičkou z Mountain View.

Chromecast a mobil

Na obrazovku televizoru můžete vysílat i obsah ze svého telefonu a tabletu. Opět platí, že pokud mobilní aplikace podporuje Cast, nabídne vám ikonku obrazovky pro přesměrování na televizor. Na Androidu to umí třeba YouTube, Play Music, Play Video, Google+ (fotografie z Picasy), ale stejně tak třeba české mobilní Zoner Photo Studio, které umí zobrazit lokální fotografie v paměti telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mobilní ovladač pro Videostream, různé prohlížeče multimédií s podporou Google Cast, Play Movies a na závěr ještě mobilní Zoner Photo Studio s podporou protokolu Cast a jako jedno z mála zdarma a bez reklam.  

Abyste mohli na Chromecast vysílat lokální obsah, budete opět potřebovat aplikace třetích stran. Těch je dnes na Play Storu už poměrně velký zástup, takže vedle ZPS to je třeba AllCastLocalCastPlex a další. Základní přehrávání nabízejí zdarma, ale pokročilé nastavení a odstranění reklam pouze za úplatu. Některé přitom zobrazují vlastní logo v bezplatné verzi dokonce i v obrazu na televizoru.

Prostě to funguje

Chromecast se Googlu podařil. Jeho základní aplikace od výrobce sice nenabízí přehrávání lokálního obsahu (vyjma zrcadlení okna Chromu), ale díky protokolu Cast to zvládnou aplikace třetích stran. Větší komplikací může být horší podpora Wi-Fi, Chromecast totiž používá pouze pásmo 2,4 GHz, které je často v bytové zástavbě poměrně zahlcené. Pokud tedy stejně jako já preferujete 5GHz kmitočty, řešením v tomto případě bude jen duální domácí router, který bude komunikovat v obou pásmech. A pak snad už jen doufat, že má Google v plánu novou verzi, která bude mít lepší bezdrátový čip a nabídne i podporu 4K.

Klepněte pro větší obrázek
V pohotovostním režimu Chromecast promítá fotky přírody. Na mobilu si můžete vytvořit vlastní tapetu.

Sečteno a podtrženo se ale Chromecast povedl. Osobně mě dostal hlavně svou jednoduchostí. Stačí jej opravdu zapojit, spárovat, nainstalovat dva doplňky a získáte funkční multimediální systém. Videem to přitom ani zdaleka nekončí. Google chce ovládnout i trh s bezdrátovými reproduktory, které již budou mít přijímač protokolu Cast zabudovaný uvnitř – Google Cast for audio

Nejvyšším stupněm integrace jsou pak přehrávače a televizory se zabudovaným Android TV a tedy přímou podporou protokolu Cast – Chromecast nepotřebují. Patří sem třeba (u nás nedostupný) Shield TV od Nvidie a pak klasické televizory od Sony a Philipsu které letos pomalu míří na tuzemský trh. V ideálním případě by však protokol Cast podporovali všichni výrobci stejně jako dnes UPnP/DLNA. To je ale málo pravděpodobné, ostatní v čele s největším Samsungem totiž sázejí na vlastní technologie a ve větší dostupnosti paradoxně brání i samotný Google, který Android TV zdaleka nepustí do každé krabičky a na každý trh.

Diskuze (80) Další článek: Revoluční počítač Project Quantum od AMD používá procesor Intelu

Témata článku: Hardware, Google, Web, Chromecast, Chrome, Hudba, filmy, seriály, Televizory 32, Google Store, Play Movies, Základní aplikace, Google.com, Dobrý program, Televizory, Cast, SRT, File, Google Chrome, Přímé přehrávání, Webová mapa, Pokročilé nastavení, DLNA, Krab, Bezdrátový čip, NTP, Vychování, Nejprodávanější počítače na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači