Notebooky | Chrome OS | Dell | Chromebooky

Chromebooky ožívají. Dell nasadil nový model s perem a dotykovou obrazovkou

  • Zájem o Chromebooky přiživuje jak Google, tak výrobci hardwaru
  • Systém je pro uživatele atraktivnější, umí pouštět aplikace z Androidu
  • Dell právě představil tři Chromebooky, jeden z nich je dotykový

Když se před pěti lety rozjížděl prodej prvních Chromebooků, podepsalo se na prvotním úspěchu i prosté nadšení z něčeho nového. Po citelném oslabení nabídky i poptávky se nyní zájem o Chromebooky opět citelně zvedá. A Dell tomu vyšel naproti novými modely.

Na oživeném zájmu se na bezesporu podepisuje vývoj samotného systému, který nově podporuje aplikace z Androidu, ale také uplatnění Chromebooků ve školství či podpora dotykového rozhraní. Stále jinak platí, že Chrome OS je k dispozici zdarma a pro plynulý chod má menší náročnost na hardware, což se obojí podepisuje na výrazně nižší ceně oproti srovnatelným notebookům s Windows. A také zmiňované novinky od Dellu všechno toto spojuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nový Chromebook od Dellu je dotykový a překlápěcí. To se s podporou aplikací z Androidu bude hodit.

Dell aktuálně představil trojici Chromebooků, nicméně dva z nich, modely Chromebook 11 a Chromebook 13, jsou jen inovacemi již dříve existujících modelů. Nově dostanou Celerony šesté generace a větší model i Intel Core i3.

Nejzajímavější je Dell Chromebook 11 Convertible, což je malý notebook s 11" překlápěcí obrazovkou. Přetočením displeje ho přeměníte v tablet a v tom případě pak přijde vhod i podpora pro dotykové pero. Samotný Chrome OS už je na dotyky připraven a vzhledem k podpoře aplikací z Androidu se tento způsob ovládání bude obzvlášť hodit.

Klepněte pro větší obrázek
A takto budou vypadat klasické Chromebooky bez přetáčení Dell Chromebook 11 a Chromebook 13. Nenechte se zmást logem Windows, Dell stejné modely nabídne i jako Latitude 11 a Latitude 13 právě s Windows.

Notebooky hledí především na užitek a praktičnost. Neženou se tedy do rekordní tenkosti, nicméně přesto nejsou žádnými cvalíky a nabídnou dlouhou výdrž a dostatek konektorů klasické velikosti. Co ale zamrzí, že se Dell vyhnul USB-C a nabíjení probíhá speciálním konektorem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Také nový přetáčecí Chromebook bude v podobě modelu Latitude. Dostane o něco větší úložiště a volitelné budou i výkonnější procesory. Výrazně ale naroste cena.

Všechny tři chromebooky Dell nabízí také s Windows 10, a to pod jmény Latitude 11, Latitude 13 a Latitude 11 Convertible. Jsou to stejné stroje, ovšem za jinou cenu... Zatímco Chromebook 11 vyjde na 219 dolarů (cca 6 700 Kč s daní), stejný notebook s Windows a o něco větším úložištěm bude stát 349 dolarů (cca 10 700 Kč). Podobně je to u přetáčecího modelu, který s Chrome OS bude stát 349 dolarů (10 700 Kč) a s Windows nejméně 579 dolarů. Novinky přijdou na trh od 7. února.

Podívejte se na další nové modely Chromebooků. Toto je například novinka od Asusu:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Asus už konvertibilní Chromebook nabízel loni, ale novinka pro letošní rok je o poznání atraktivnější

S patnáctipalcovým modelem přišel na podzim Acer:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Acer Chromebooky začal nabízet jako jeden z prvních a modelovou řadu postupně udržuje a rozšiřuje. Toto je aktuální model v 15" provedení, tedy s velikostí klasického notebooku.

Do Chromebooků se nově pustil i Samsung s modelem Chromebook Pro:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nový Chromebook Pro od Samsungu cílí především na pracanty. Nabídne jim solidní hliníkový stroj s tenkým profilem a cenou lehce vyšší než bývá u Chromebooků zvykem.

K čemu jsou dobré chromebooky: Když chcete notebook, ale Windows ne

Diskuze (12) Další článek: Microsoft začal nabízet novou nejlevnější variantu Surface Pro 4, bohužel je bez důležitého stylusu

Témata článku: Software, Google, Notebooky, Android, Operační systémy, Chrome OS, Acer, Asus, Dell, Chromebooky, Přetočení, Patnáctipalcový model, Speciální konektor, Default, Chromebook, USC, NDR, Dotyková obrazovka, Dell Latitude, Model S, Dotykové pero, Obrazovka, Prvotní úspěch, Nový Chromebook, Novinka Acer, Notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 120

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

** Apple uvedl nový modulární počítač s vysokým výkonem ** Vrátil se k rozšiřitelnosti a standardnímu formátu ** Cena se může vyšplhat až k milionu

Karel Javůrek | 137

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 23

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch