Chromebooky ožívají. Dell nasadil nový model s perem a dotykovou obrazovkou

  • Zájem o Chromebooky přiživuje jak Google, tak výrobci hardwaru
  • Systém je pro uživatele atraktivnější, umí pouštět aplikace z Androidu
  • Dell právě představil tři Chromebooky, jeden z nich je dotykový

Když se před pěti lety rozjížděl prodej prvních Chromebooků, podepsalo se na prvotním úspěchu i prosté nadšení z něčeho nového. Po citelném oslabení nabídky i poptávky se nyní zájem o Chromebooky opět citelně zvedá. A Dell tomu vyšel naproti novými modely.

Na oživeném zájmu se na bezesporu podepisuje vývoj samotného systému, který nově podporuje aplikace z Androidu, ale také uplatnění Chromebooků ve školství či podpora dotykového rozhraní. Stále jinak platí, že Chrome OS je k dispozici zdarma a pro plynulý chod má menší náročnost na hardware, což se obojí podepisuje na výrazně nižší ceně oproti srovnatelným notebookům s Windows. A také zmiňované novinky od Dellu všechno toto spojuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nový Chromebook od Dellu je dotykový a překlápěcí. To se s podporou aplikací z Androidu bude hodit.

Dell aktuálně představil trojici Chromebooků, nicméně dva z nich, modely Chromebook 11 a Chromebook 13, jsou jen inovacemi již dříve existujících modelů. Nově dostanou Celerony šesté generace a větší model i Intel Core i3.

Nejzajímavější je Dell Chromebook 11 Convertible, což je malý notebook s 11" překlápěcí obrazovkou. Přetočením displeje ho přeměníte v tablet a v tom případě pak přijde vhod i podpora pro dotykové pero. Samotný Chrome OS už je na dotyky připraven a vzhledem k podpoře aplikací z Androidu se tento způsob ovládání bude obzvlášť hodit.

Klepněte pro větší obrázek
A takto budou vypadat klasické Chromebooky bez přetáčení Dell Chromebook 11 a Chromebook 13. Nenechte se zmást logem Windows, Dell stejné modely nabídne i jako Latitude 11 a Latitude 13 právě s Windows.

Notebooky hledí především na užitek a praktičnost. Neženou se tedy do rekordní tenkosti, nicméně přesto nejsou žádnými cvalíky a nabídnou dlouhou výdrž a dostatek konektorů klasické velikosti. Co ale zamrzí, že se Dell vyhnul USB-C a nabíjení probíhá speciálním konektorem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Také nový přetáčecí Chromebook bude v podobě modelu Latitude. Dostane o něco větší úložiště a volitelné budou i výkonnější procesory. Výrazně ale naroste cena.

Všechny tři chromebooky Dell nabízí také s Windows 10, a to pod jmény Latitude 11, Latitude 13 a Latitude 11 Convertible. Jsou to stejné stroje, ovšem za jinou cenu... Zatímco Chromebook 11 vyjde na 219 dolarů (cca 6 700 Kč s daní), stejný notebook s Windows a o něco větším úložištěm bude stát 349 dolarů (cca 10 700 Kč). Podobně je to u přetáčecího modelu, který s Chrome OS bude stát 349 dolarů (10 700 Kč) a s Windows nejméně 579 dolarů. Novinky přijdou na trh od 7. února.

Podívejte se na další nové modely Chromebooků. Toto je například novinka od Asusu:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Asus už konvertibilní Chromebook nabízel loni, ale novinka pro letošní rok je o poznání atraktivnější

S patnáctipalcovým modelem přišel na podzim Acer:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Acer Chromebooky začal nabízet jako jeden z prvních a modelovou řadu postupně udržuje a rozšiřuje. Toto je aktuální model v 15" provedení, tedy s velikostí klasického notebooku.

Do Chromebooků se nově pustil i Samsung s modelem Chromebook Pro:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nový Chromebook Pro od Samsungu cílí především na pracanty. Nabídne jim solidní hliníkový stroj s tenkým profilem a cenou lehce vyšší než bývá u Chromebooků zvykem.

Témata článku: Software, Google, Notebooky, Operační systémy, Chrome OS, Android, Asus, Chromebooky, Acer, Dell, Tenký profil, Přetočení, Chromebook, Solidní novinka, Novinka Acer, Dotykové pero, Dotyková obrazovka, Srovnatelný notebook, Nový Chromebook, Solidní stroj, Model S, Dotyk, Dotykové rozhraní, Notebooky bez os, Patnáctipalcový model

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 226

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje