Chromebooky: mýty a skutečnost

Vždy, když napíšeme na Živě něco o Chromeboocích, objeví se v diskuzi tradiční výtky na jejich adresu. Kde je pravda?

Chromebook používám jako svůj hlavní domácí počítač už přes půl roku, ale upřímně jsem nebyl zapálený fanoušek Chromebooků a různých operačních systémů. Dvacet let používám Windows, Mac OS X mi nikdy k srdci nepřirostl a Linux používám stylem zkopírovat z webu příkaz a vložit do terminálu.

Chromebook jsem si kupoval, aniž bych ho potřeboval. V domácnosti mám čtyři notebooky, stolní počítač, dva tablety a větší než malé množství chytrých telefonů a iPodů touch. Jel jsem ale do USA na CES a cena 199 dolarů za Acer C720 říkala, že když se mi nebude líbit, bez problémů ho prodám. Ani nevím, jak se to stalo, ale po půl roce nejčastěji sáhnu po Chromebooku. 

Klepněte pro větší obrázek
Acer C720 s procesorem Haswell je rychlý a levný, v nabídce Aceru jej nahradí model s procesorem Bay Trail.

Co je pohání

Chromebooky používají operační systém Chrome OS, což je zjednodušeně řečeno prohlížeč Chrome doplněný jednoduchým správcem souborů, přehrávačem videa a příkazovou řádkou. Pokud si chcete vyzkoušet schopnosti Chromebooku, stačí abyste na Windows využívali jen prohlížeč Chrome s jeho doplňky a aplikacemi z Obchodu Chrome. Když si dáte tu práci, najdete náhradu za velkou většinu aplikací, které používáte.

Klepněte pro větší obrázek
Prostředí Chrome OS, jak jej používám. Lištu s aplikacemi jsem z dolního okraje přesunul vlevo. Seznam aplikací se otevírá podobně jako nabídka Start. Jak vidíte na hudebním přehrávači, aplikace mohou jet i v malém okýnku. V prohlížeči je pak otevřená aplikace Writebox pro psaní i bez připojení k internetu. Synchronizuje s Drive a Dropboxem, počítá znaky a kontroluje pravopis. Text můžete formátovat pomocí Markdown značek a exportovat jako HTML.

Kromě systému Chrome OS si můžete na Chromebooku spustit i Linux, ten jede zcela souběžně se základním systémem a můžete mezi nimi plynule přepínat. Do Linuxu si můžete přes Wine instalovat i aplikace pro Windows, ale tento argument v diskuzi nebudu zneužívat. Linux na Chromebooku používám jako nouzové řešení. Rozjedete na něm Minecraft nebo XBMC, ale upřímně na takové věci jsou lepší jiné počítače. Když ale není zbytí, díky alespoň za tento záchranný kruh.

Klepněte pro větší obrázek 
Linuxový Midnight Commander jede i přímo v prostředí Chrome OS

Pro koho jsou?

Chromebooky cílí na dvě krajní spektra uživatelů. Úplné laiky osloví jednoduchostí, bezpečností a rychlostí. Poskytují dostatečně dobrý uživatelský zážitek a pro základní použití zcela vyhovují.

Zkušené profesionály zaujmou rychlostí a možností si tam přes Linux doinstalovat další programy. I když si s Linuxem netykáte, na Chromebooku jej můžete brát jako zábavnou výzvu při hledání náhrad Windows aplikací. O rychlý a pohodlný Chrome OS nepřijdete, přičemž se můžete přepnout do příkazové řádky nebo rovnou grafického prostředí Unity.  

Klepněte pro větší obrázek
Příkazová řádka je součástí Chrome OS, po instalaci Linuxu takto spouštíte prostředí Unity

Chromebooky ale určitě nejsou pro každého, typicky náročné hry, editace videa nebo DTP jim nesedí. Většinou si je lidé kupují jako druhý pomocný notebook, když se jim nechce tahat větší nemotorný stroj, případně jako doplněk pro velký stolní počítač. Často ale časem zjistí, že z Chromebooku je najednou jejich hlavní pracovní počítač a stroje s Windows plní roli podpůrných a jen zřídka využívaných počítačů, ke kterým se z Chromebooku připojují přes vzdálenou plochu...

To krásné

Rychlost - ač mají Chromebooky často pomalé procesory, kombinace štíhlého systému a rychlého SSD z nich dělá stroje, které dokáží konkurovat řádově dražším notebookům. Start systému trvá asi osm sekund, stejně tak rychle trvá aktualizace systému na nejnovější verzi. Chromebooky ale málokdo vypíná, po otevření víka jsou totiž okamžitě připravené. 

Ovládání - na to, jak jsou Chromebooky levné stroje, mají vynikající touchpady a klávesnice. Gesta více prsty fungují skvěle a na klávesnicích se píše příjemně. Samozřejmě existují rozdíly mezi jednotlivými modely, ale vyložený průšvih nenajdete. 

Klepněte pro větší obrázek
Kolem osmi hodin výdrže je dosažitelná hodnota. Na liště dále vidíte tlačítka pro aktuálně tři chytré karty Google Now a běžící Hangout s Davidem Polesným.

Výdrž - při práci v internetových aplikacích můžete klidně strávit kolem osmi hodin času. Přehrávání filmů a rozsvícený displej to dokáží o pár hodin srazit, i tak je ale výdrž většiny Chromebooků skvělá, zejména při srovnání s obdobně naceněnými notebooky s Windows.

Bezpečnost - neexistují viry, nespustíte žádnou nebezpečnou přílohu, jako všude jinde hrozí jen phishing, kde je slabým místem člověk. Obsah systémového disku je automaticky zašifrovaný, takže i když přijdete o Chromebook, bez znalosti vašeho hesla se k datům nikdo nedostane.

Internet netřeba - Chromebook je v pohodě využitelný i bez připojení k internetu. Kancelářské aplikace Google fungují offline, řada her také umí jet offline a pouštět si filmy a hudbu také můžete bez připojení k internetu.  

To ošklivé

Aplikace - jako u každého přechodu na nový operační systém musíte hledat náhradu za své aplikace. Ač jsou webové aplikace už dnes velmi kvalitní, nenajdete vždy náhradu 1:1. Například editace videa možná je, ale práci komplikuje nutnost nahrávat objemná zdrojová videa do internetu.

Operační paměť - většina dnešních Chromebooků obsahuje 2 GB RAM, což je ta nejmenší únosná velikost. Limit začnete vnímat tak nad dvaceti otevřenými kartami v prohlížeči nebo při úpravách fotek ze zrcadlovky. Se 4 GB paměti systém podstatně lépe dýchá a reaguje. Přesto 2 GB RAM není nepřekonatelný problém a osobně na strop narážím jen v situacích, kdy si sám říkám, že to s počtem záložek už trochu přeháním.

Kapacita disku - 16GB systémový disk vypadá děsivě, ale upřímně to není takový průšvih. Pro uživatelská data máte 9 GB a v systému je integrovaná podpora pro Google Drive, kde dostanete s Chromebookem 100 GB na dva roky. Aplikace, které se instalují na disk, nejsou velké, do kapacity disku se budou zařezávat především vaše fotky a videa. Paměť si můžete rozšířit pomocí SD karet případně USB disků. Já si koupil miniaturní 32GB Sandisk Cruzer Fit, který z Chromebooku nevyndávám.

Nepodporuje protokol SMB - Chromebook nelze připojit k síťovým diskům využívajícím protokol SMB (Samba, sdílení z Windows). Umí se připojit k FTP. To jej omezuje pro nasazení v podnikových sítích, stejně tak komplikuje komunikaci s domácím NASem. Vývojáři Chrome OS to ale chtějí hlavně kvůli podnikovým uživatelům napravit a pracují na podpoře.

Neumí kodek AC3 - Pokud budete chtít přehrát AVI nebo MKV soubor, který obsahuje zvukovou stopu v AC3, na Chromebooku nic neuslyšíte. Takový soubor můžete se zvukem přehrát na televizoru přes Chromecast v aplikaci Videostream

Vyvracíme mýty

Normální notebook za stejné peníze je lepší
Notebooky s Windows za deset tisíc jsou plné kompromisů, jen máloco na nich funguje plynule. Ve srovnání s Chromebooky bude vše pomalejší a s menší výdrží. Kdo hledá notebook pro přístup na web, sledování videa a psaní textů, Chromebook může být lepší volbou. 

Bez internetu to vůbec nefunguje
Chromebook je bez internetu využitelný asi stejně, jako dnešní normální notebook bez internetu. Můžete hrát hry, používat kancelářské aplikace, sledovat filmy. Internet není nutný k přihlášení nebo používání systému. S internetem se možnosti otevírají, ale to platí i pro notebooky s Windows. 

Nejedou na tom hry
Ano, není tu Steam a graficky propracované hry. Obchod s aplikacemi pro Chrome ale nabízí řadu her, které dokážou zabavit. Můžete si případně nainstalovat Linux a hrát nějaké hry v něm (Minecraft chodí). Ale nabídce her pro Windows nebude Chromebook konkurovat. Snad až přijde do prohlížeče streamované hraní přes internet. 

Nedá se na tom programovat
V obchodu najdete několik aplikací pro programátory. Používám Neutron Drive, který dobře pracuje s Google Drive. Přímo od Googlu je Chrome Dev Editor, který vypadá jednodušeji, ale má vestavěný server, takže se webové aplikace dají testovat i bez připojení k internetu. Pro webové aplikace je tedy nabídka kvalitní, pro vývoj Windows aplikací ale samozřejmě budete Windows potřebovat.  

Nejede na tom Microsoft Office
Microsoft Office Online na OneDrive funguje na Chromeboocích bez problémů a zdarma, můžete editovat a vytvářet dokumenty Office a vytvořit třeba do školy powerpointovou prezentaci. Tento Office ale vyžaduje připojení k internetu, Google Docs s podobnou funkčností se dají používat i offline. V obou případech ale kontrola pravopisu není tak kvalitní jako v samostatných aplikacích Microsoft Office a kontrola gramatiky chybí úplně. V každém případě ale neplatí, že dokumenty z Microsoft Office nemůžete upravovat a vytvářet.

Nejede na tom Photoshop a <dosaďte si libovolný program>
Když chcete nahradit velkou aplikaci nějakou webovou, nebudete to nikdy stoprocentní náhrada. Na úpravy obrázků můžete využít několik jednoduchých offline aplikací (Pixlr Touchup) případně plnohodnotný Pixlr Editor na webu. Já si pro úpravu obrázků pro Živě.cz naprogramoval na Chromebooku Cropsizer, který používám i na svém pracovním počítači s Windows jako rychlejší alternativu k Photoshopu.

Hledání náhradních aplikací bude vždy práce navíc, ale můžete je hledat ještě před přechodem na Chromebook. Vyzkoušet si náhrady a posoudit kompromisy. 

Nedá se z toho tisknout
Chrome OS neumí tisknout na USB tiskárny, ale podporuje Google Cloud Print. Na trhu už je celá řada tiskáren, které toto podporují už v základu, případně musíte tiskárnu připojit k počítači, kde nastavíte Chrome pro tuto tiskárnu. Počítač nemusí být nijak výkonný, použít jde i úsporný a levný Raspberry Pi.

Máte nějaký další mýtus, který chcete potvdit nebo vyvrátit? Napište do diskuze.

Diskuze (349) Další článek: Panasonic si bude v továrnách Intelu vyrábět 14nm čipy

Témata článku: Notebooky, Operační systémy, Chrome OS, Chromebooky, Prostředí Unity, Editace videa, Google Drive, Levný stroj, Úprava fotek, Live.com, Hangout, Základní systém, Video Editor, Podnikový uživatel, Google.com, Launcher, Otevřená aplikace, Offline, Chromebook, Markdown, Nouzové řešení, Chytrá hodina, Notebooky bez os, Google Cloud Print, Libovolný program, Notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně